Irmaktan kaçak kum ve çakıl alındığı iddiası

Reklam
Reklamı Gizle

ORÇEV: “Göz göre göre kaçak çakıl ve kum alınıyor”

Ordu Çevre Derneği, Ordu Altınordu ilçesinde Melet Irmağı’ndan kaçak kum ve çakıl alındığı iddiasıyla kurumlardan bilgi istedi

            Altınordu ilçesi Eyüplü Mahallesi’nde Melet Irmağı’ndan kum ve çakıl alımına yönelik mahalle muhtarı tepki göstermiş, jandarma tutanak tutarak kum ve çakıl alımı durdurulmuştu. Dereden kum ve çakıl alımının yasak olmasına karşın kepçe ve kamyonların göz göre göre malzeme çıkarmaları dikkat çekmiş ve Ordu Çevre Derneği, DSİ Ordu İl Müdürlüğüne, Samsun Bölge Müdürlüğüne ve Ordu Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğüne bilgi edinmek ve suç duyuru kapsamında dilekçe verdi.

Konuyla Ordu Çevre Derneği Başkanı Ertuğrul Gazi Gönül şu bilgileri verdi. “Derelerden kum ve çakıl almak yasak. Ancak Melet Irmağı’ndan kum ve çakıl alındığını basına yansıdığı biçiminde öğrendik. Çakıl ve kumu kimler alıyor, usulsüz izini veren kimler? Bunları öğrenmek ve yasal hakkımızı kullanmak için DSİ Ordu İl Müdürlüğüne, DSİ Samsun Bölge Müdürlüğüne, Ordu Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğüne dilekçelerimizi verdik.” dedi.

Suç işleniyor

            Dereden kum ve çakıl alınması nedeniyle suç işlendiğini vurgulayan Gönül, “Ortada bir suç var. Ancak bu suçta hangi kurum ve kişilerin sorumluluğu olduğunu ortaya çıkarmak için ilgili kurumlara dilekçelerimiz verdik. Dilekçelerimizde, dereden alınan kum ve çakılların kırma eleme tesislerine götürüldüğü ve ihale edilen kamu yatırımlarında kullanıldığı iddia edilmektedir. Kaçak çalışma nedeniyle jandarmanın da tutanak tuttuğunu bildirdik. Bu kaçak çalışma hakkında bir soruşturma açılıp açılmadığını, olay yerinde araştırma inceleme yapılıp yapılmadığını, cezai işlem yapılıp yapılmadığını bilgi edinme hakkımız olarak derneğimize bildirilmesini istedik. Verilecek yanıtlara göre hukuksal süreci başlatacağız. Usulsüz kum ve çakıl alanlar, aldıranlar hakkında yasal haklarımızı kullanacağız. Derelerimizi korumak zorunda olanların sessizliğinin nedenini sorgulayacağız.” dedi.