Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

İNCİR EK GELİR KAYNAĞI OLDU

İNCİR EK GELİR KAYNAĞI OLDU
10 Eylül 2021 - 0:34

Tek geçim kaynağı olan fındığın yanı sıra ek gelir elde etmek isteyen üreticiler, her yola başvuruyor. Çilek, kivi, yumurta gibi birçok alanda ek gelir elde etmeyen üreticiler bu kez incire de yöneldi.Ordu’da incir, üreticilerin ek geçim kaynağı oldu.

Yörede yetişen incirler, ağaçlardan toplanarak satılmaya başlandı. İlk etapta kilosu 10-15 TL arasında satışa sunulan incirin kilosu bu günlerde düştü.İncir satıcısı, “Köyümüzde her ailenin en az 5 – 10 tane incir ağacı var. Ağaç başına 10 ile 25 kg arası incir toplanıyor. Bu da incir üreten çiftçilerimize ek bir gelir kapısı oluyor. Fındık para etmeyince bizler de ek geçim kaynağı olarak incir satarak geçimimizi sağlıyoruz” dedi.

Köylerinde doğal yollarla yetişen incirlerde hiç ilaç kullanılmadığını ve sağlık bakımından çok faydalı olduğunu belirten incir satıcısı , “Bölgemizde incir kapama bahçe nezdinde değil, genel olarak bahçe kenarlarında yetiştiriliyor. İncir, köylülere ek bir kazanç getirmektedir. Bizler de bu organik ürünü vatandaşlarla buluşturuyoruz. İncir tezgahlarımızda yerini alıyor. Kilosu şu an pahalı ama ürün bollaşınca fiyatlar düşecektir. Sezonu tahminen 5 TL’den kapatır diye düşünüyorum” şeklinde konuştu.

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-