İl Müftüsü Kolukısaoğlu Miraç Kandilinin Önemine Değindi

Reklam
Reklamı Gizle

d

3 Mayıs Salı akşamı idrak edeceğimiz miraç kandili münasebetiyle İl Müftüsü Mustafa Kolukısaoğlu bir açıklama yaptı.

Açıklamasında miracın önemini ve Hz. Peygamber (s.as) efendimizin miraçtan ümmetine getirdiği hediyeleri anlatan Müftü Kolukısaoğlu ‘Namaz Müminin miracıdır’ düsturu gereğince bütün Orduluları İl Müftülüğümüzce Bucak camiinde düzenlenecek miraç kandili özel programına davet ediyorum diyerek şu görüşlere yer verdi.

‘Miraç; Miladi 610 tarihinde peygamber olan Efendimiz; ilahi mesaja tebliğe devam etti. La ilahe illallah Muhammedür resulullah deyin, dünya ve ahiret mutluluğuna kavuşun, kurtulun buyuruyor. Bundan sonra akla hayale gelmez işkencelere, sıkıntılara maruz kalırlar. 3 yıl süren boykat olayı da çok sıkıntılara neden olmuştur. Allah birdir, ondan başka ilah yoktur, dedikleri için işkence gören Müslümanların sayısı çoğalıyordu. Hz. Bilal Habeşî, Sümeyye, Amar,  Yasir bunlardan birkaçıdır. Peygamberimiz Taife büyük bir ümitle gider, ancak Taif halkıda onu kötü karşılarlar, hatta taş yağmuruna tutup yaralarlar. Bu arada Hz. Hatice vefat etmişti, bir iki gün sonra da Ebu Talip vefat ederler. Hz. Hatice ve Ebu Talibin ölümü Hüzün Yılı olarak anılır olmuştur.  Efendimiz kendisini yapayalnız hissettiği, hayat iyice çekilmez hale geldiği bir sırada Allahü Teâlâ habibinin yalnız olmadığını, sahipsiz olmadığını ve devranın hep böyle gitmeyeceğini göstermek, üzüntüsünü gidermek, ona moral vermek için onu kendi katında misafir ediyor. Böylece Miraç olayı vuku buluyor. Isra suresi ve Necm suresi bize Miracın hikâyesini anlatıyor.  Namazda okuduğumuz Ettehiyyatü duası bize Miraç hatırasıdır. Peygamberimiz;” Namaz Müminin Miracıdır ”buyuruyor.

Isra: Gece yürüyüşü demektir.

Kuranın 114 suresinden biri olan Isra suresinin ilk ayeti, peygamberimizin Mekke’deki Mescid-i Haramdan, Kudüs’teki Mescidi Aksayı bir aylık mesafeyle çok kısa bir sürede gittiğini haber veriyor.

Ayetin Anlamı: “ Kendisine ayetlerimizden bir kısmını gösterelim diye kulunu Muhammedi gecenin bir kısmı Mescidi Haramdan çevresini bereketlendirdiğimiz Mescidi Aksaya götüren Allah’ın şanı yücedir…”

Peygamberimiz üç hediyeyle döndü Miraçtan;

 • Beş vakit namaz farz kılınmıştır. Miraç hediyesi Din binasının direği Namazdan kendimizi mahrum bırakmayalım.
 • Bakara suresinin son ayetleri genellikle yatsı namazı sonunda okunur.
 • Allaha ortak koşmayanların affedileceği ve cennete girecekleri bildirilmiştir.

Necm suresinin 8-10 ayetlerinde bu olaydan bahsedilir. Allahü Teâlâ şöyle buyuruyor;” Allah kuluna vahyedeceğini vahdetti, kalp gözün gördüğünü yalanlamadı…”

Peygamberimize Miraç gecesi; cennet, cehennem ve buralardaki insanların durumları gösterilmiştir. Miracın ertesi günü Müşrikler anlatılanlara inanmadılar. Hatta bu miraca çıktım diyen, peygamber olduğunu söyleyeni Ebu Bekir’de kabul etmez, böylece Muhammed yalnız kalır… dediler. Hz. Ebu Bekir’e Muhammed (s.a.v)   bu gece Mescidi Aksaya gittiğini oradan da miraca çıktığını söylüyor dediler. Hz. Ebu Bekir Müşriklere şöyle cevap verdi; bu anlattıklarınızı kim söylüyor? Onlarda Muhammed söylüyor dediler,  Hz. Ebu Bekir; o söylüyorsa DOĞRUDUR dedi.

Tüm camilerde miraç kandili programı yapılacaktır. Bu gece;

 • 5 vakit namazı kazasını kılalım. Allah rızası için nafile namazı kılalım.
 • Tövbe ce istiğfarları çok yapalım
 • Zikir ve tesbihatımızı daha çok yapalım.
 • Yetim, yoksullara yardım yapalım.
 • Birbirimizle tebrikleşelim.
 • Dargınlıklara son verelim.
 • Yaşlılar ve hastalara ziyaret edelim.
 • Mezarlıklara gidip bir Fatiha okuyalım.
 • Birliğimizin, dirliğimizin, muhabbetimizi daha da kuvvetlendirmesine dua edelim.
 • Rabbimizin; “ Hepiniz Allah’ın ipine sımsıkı sarılın, ayrılığa, tefrikaya düşmeyin…”
 • Nasip olduğumuz bugün ve geceleri manevi yükselişimize vesile edelim.
 • Bu dünyada yaşarken bizi bekleyen YARINIMIZ var. O yarına hazırlık yapalım. Hatta Allah’ın nasip ettiği her gün için “ Bugün ömrümün son günü olabilir” bilinciyle hareket edelim.
 • En yakınımızdaki camiye bütün aile Kabetullahın şubesinde geceyi ihya edelim.

İl Müftülüğümüzce düzenlenen Miraç Kandili özel programı ilimiz BUCAK Caminde akşam namazından sonra başlayacaktır.

Tüm kardeşlerimizin Miraç Kandilini tebrik ederim.

 

Mustafa KOLUKISAOĞLU

Ordu İl Müftüsü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir