Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

Hayvansal Gıdalarda Antibiyotik, Pestisit, Ağır Metal Gibi Kalıntılar Titizlikle Takip Ediliyor

Hayvansal Gıdalarda Antibiyotik, Pestisit, Ağır Metal Gibi Kalıntılar Titizlikle Takip Ediliyor
04 Şubat 2021 - 0:45

​İl Müdürümüz Kemal YILMAZ; İl Müdürlüğümüz tarafından Ulusal Kalıntı İzleme Planı kapsamında hayvansal gıdalarda antibiyotik, pestisit, ağır metal vb. kalıntıların titizlikle takip edildiğini belirtti.

İl Müdürümüz konu ile ilgili yaptığı açıklamada; “Gıda güvenilirliğinin temini, her türlü gıda maddesinin ve gıda ile temasta bulunan madde ve malzemelerin teknik ve hijyenik şekilde üretimi, işleme, muhafaza, depolama, pazarlama ve tüketici sağlığının en üst seviyede korunması Bakanlığımızın asli görevleri arasında bulunmaktadır. Bakanlığımızın gıda politikası; ulusal mevzuatla, gıdaların tarladan sofraya kadar geliş sürecinde etkin kontrolünün sağlanması ve tüketici haklarının korunmasıdır. Bu nedenle, bitkisel ve hayvansal üretimin ilk aşamasından gıda üretim zincirinin son halkasına kadar uzanan risk esaslı ulusal bir denetim ve kontrol politikası oluşturulmuştur. Bu kapsamda Tarım ve Orman Bakanlığımız tarafından kalıntı izleme planları hazırlanmaktadır. Kalıntı izleme planları, gıda değeri olan canlı hayvan ve hayvansal gıdalarda gıda güvenilirliğinin sağlanmasına yönelik olarak yıllık bazda yürütülen izleme ve denetim programlarıdır” şeklinde konuştu.

“Ulusal Kalıntı İzleme Planı, kanatlı hayvan etleri, kırmızı et, su ürünleri yetiştiricilik ürünleri, çiğ süt, yumurta ve balı kapsamaktadır” diyerek sözlerine devam eden İl Müdürümüz; “Numuneler; çiftliklerden, birincil üreticilerden,  paketleme tesislerinden,  canlı hayvanlardan ve hayvansal ürünlerden alınmakta ve Bakanlıkça belirlenmiş yetkili laboratuvarlarda kalıntı analizleri yaptırılmaktadır. 2008-2019 yılları arasında Müdürlüğümüzce 1.165 adet numune alınmıştır. 2020 Yılı Ulusal Kalıntı İzleme Planı kapsamında ise ilimiz genelinde 171 adet numune alınmış olup bunlardan 5 adedinde geri izleme çalışmaları yapılmış ve uygun sonuçlanmıştır. Ulusal kalıntı izleme planı çalışmaları 2021 yılında da devam etmektedir” diyerek sözlerini noktaladı.

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-