HALK EĞİTİM HÜNERLERİNİ SERGİLEDİ

Reklam
Reklamı Gizle

Ünye Mürüvvet Vidinli Halk Eğitim merkezi Müdürlüğü “Hayat Boyu Öğrenme Haftası” kutlama programında yıl içeresinde kursiyerlerin hazırlamış olduğu ürünleri sergiledi.

Mustafa Rakım Anadolu Lisesi Spor Salonunda düzenlenen kutlama programına Ünye Protokolü, kursiyerler ve vatandaşlar katıldı.

Açılış konuşmaları ile başlayan programda Halk Oyunları gösterisi izleyenlere görsel bir şölen sunarken kursiyerlerin ellerinden çıkan ürünlerde katılımcıların beğenisine sunuldu.

Ünye Milli Eğitim Müdürü Özgür Tokgöz, “Halk Eğitim Merkezlerimiz zaman ve zemine bağlı kalmaksızın öğrenen ve öğreten bir anlayışın adıdır. Bu bağlamda farklı öğrenim ve yaş seviyesindeki bireylerin istihdam edilebilirliklerini ve sosyo-kültürel gelişimlerini sağlamak bilgi, beceri ve yeterliliklerini geliştirmek, öğrenmeye erişimlerini arttırmak öncelikli amacıdır.

Halk Eğitim Merkezlerindeki kurslara katılan kursiyerlerin kendi iş yerlerini açma ve kendisine ve ailesine gelir getirici meslekler edinmesine imkan sağladığını vurgulayan Tokgöz, “Halk Eğitim Merkezimiz hayata açılan bir penceredir. Kursiyerlerimiz Halk Eğitim Merkezimizin açmış olduğu kurslara devam ederek hem kültür, sanat eğitimleriyle vakitlerini iyi değerlendiriyorlar, hem de iş edindirmeye yönelik kurslarımızla kendilerine bir işyeri açmak, ailelerine ve kendilerine gelir getirici meslekler edinme imkânına kavuşmuş oluyorlar.

Her yıl ortalama 20 bin kursiyere hizmet veren Halk Eğitim Merkezimizde Hedefimiz daha fazla kurs çeşidi ile daha fazla kursiyere erişmektir. Bu kurslarımızda çağı takip ederken geçmişi de unutmayarak yaşatmayı önemsiyoruz. Bu nedenle bütün paydaşlarımızla kurs açmaya önem veriyoruz. Ayrıca Halk Eğitim Merkezimizin hem fiziki olarak hem donatı olarak imkânlarını geliştirmekte önceliklerimiz arasındadır. Bu konuda özellikle bizlere vermiş oldukları destekleri için Sayın Kaymakamımıza ve Sayın Belediye Başkanımıza çok teşekkür ediyorum.” Dedi.

Ünye Mürüvvet Vidinli Halk Eğitim Merkezi Müdürü Mustafa Erdoğan “Mürüvvet Vidinli Halk Eğitimi Merkezi olarak bu yıl şu ana kadar genel, mesleki teknik ve okuma yazma alanlarında 305 kurs açtık. Bu kurslarda 4 bin 296 kişi eğitime katıldı. Bunların 1.533’ü sertifika aldı. KPSS kursumuz Mustafa Rakım Anadolu Lisesinde, DYK kursumuz Anadolu İmam Hatip Lisesinde devam etmektedir.

Ülkemiz ve Dünyayı kasıp kavuran salgın nedeniyle bu yıl kurs ve kursiyer sayımız çok düşük. Her yıl kurslarımızı çeşitlendiriyoruz. Bu yıl ilk defa Ünye’de telkâri kursu açtık. Fakat virüs nedeniyle devam sağlayamadık. Bütün halkımızı kurslarımıza davet ediyoruz.

Bize tahsis edilen her yeri değerlendiriyoruz. Etrafınızda kullanılmayan kamu ya da özel, kurs için kullanılabilecek yer varsa bunlara talibiz. Mahallelerde açılan kursları bu yıl inşallah site yönetimleri ile görüşerek buralara kaydırmak istiyoruz. Sitelerde açtığımız kurslarda çalışan öğretici ve kursiyerler rahat ortamlarda çalışırken bazı mekanlarda kurs veren arkadaşlarımız güç şartlarda görev yapmaktadırlar.

Bu yıl genel Müdürlüğümüzün başlattığı “Kurslarımızla köylerdeyiz” projesi ile ilçe Ziraat odamızla iş birliği halinde Aydıntepe, Ağudere, Gölevi mahallelerimizde; Arıcılık, Fındık Yetiştiriciliği, fındık budama, aşılama kursları açtık. Aydıntepe mahallemizde ana arı yetiştiriciliği kursu açacağız. Kurs çalışmalarımızda ve yer temininde bizlere destek olan Başta Sayın Kaymakamımıza, Belediye Başkanımıza, İlçe Milli Eğitim Müdürümüze, kamu kurulularının değerli idarecilerine, okul müdürü arkadaşlarıma şükranlarımı arz ediyorum.”dedi.