GÜNDEMDEKİ POLEMİĞİ DEĞERLENDİRDİLER

Reklam
Reklamı Gizle

Ünye Kaymakamı ve ÜTSO Başkanı İrfan Akar arasındaki polemikle ilgi siyasi partilerde konuştu..

Cumhuriyet Halk Partisi Ünye İlçe Başkanı İsa Maral, BBP Ünye İlçe Başkanı Erol Özkan ve İyi Parti Ünye İlçe Tanıtım ve Medyadan Sorumlu Başkan Yardımcısı Berkay Torunoğlu gazetemize özel açıklamada bulundular.

BBP Ünye İlçe Başkanı Erol Özkan

”Ünye’nin uzun yıllardır beklediği bir yatırımdir organize sanayi sitesi. Gönül isterdi ki bu yatırımın bedelini devlet destekli yapılıp, müteşebbislere fazla maliyetler bindirilmeseydi. Ancak gördük ki siyasi gücün yetersizliğinden buranın kamulaştırma bedeli dahi yatırımcı firmalara mal edildi. Burada adım atmak isteyen yatırımcılar Ünye’nin hayalinin yarım kalmaması için ellerini taşın altına koymuş ve bu bedelin altına imza atmışlardır.

Burada yer alan müteşebbislere teşekkür etmek gerekir. Ancak son zamanlarda aldığımız duyumlar bu yatırımcı firmalara bu yükü yüklemenin yanı sıra bir de hava parası veya bağış adı altında ayrı bir ödeme çıkarılması. Bu firmaların kazanıyorlarsa versinler düşüncesi ile extra ödeme yapmalarını istemek bu işin yapılanmasını baltalamak gibi görünmektedir.

Böylesine bir olayın karşısında şehrin idari amirinin, seçilmiş bir oda başkanına sırf bu hava parasına karşı çıktı, üyelerini ve esnafını düşündü diye tavır alması ve ikili hoş olmayan diyaloğa girmesi de şehrimiz adına üzücüdür. Yöneticiler halkın özellikle de şu sıkıntılı günlerde yanında olan kararlar alması ve desteklemesi bizleri de ziyadesi ile memnun edecektir. Organize Sanayi Sitesi projesini bu aşamaya kadar esnaf desteği ile getirip de bu aşamadan sonra da esnafı yormak biz Ünyelileri de üzecektir.”dedi.

İyi Parti Ünye İlçe Tanıtım ve Medyadan Sorumlu Başkan Yardımcısı Berkay Torunoğlu ise konuyla ilgili şöyle konuştu.

“Kaymakam Bey’in dönem dönem şirket sahiplerinden ufak miktarlarda para alması uygun olabilir. Ama bu talebin pandemi döneminde ve diğerlerine göre yüksek olması doğru bir yaklaşım değil. Çünkü bu dönemde kendisi destek bekleyen esnafın birde devlete destek olması söz konusu olamaz. Bugün devletin katma değer üretmeye çalışan insanlara yaklaşımı daha ılımlı olmalı. Odalar ve Borsaların görevi de onların haklarını savunmalarıdır. İrfan Bey bu konuda doğru duruş sergilemiş.” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi Ünye İlçe Başkanı İsa Maral gazetemize özel yaptığı açıklamada şu sözleri ifade etti;

“Ünye’de çok uzun süredir Organize Sanayi Bölgesinin kurulması için yapılan çalışmalar vardı. Bu Ünye’nin en 40-45 senelik gecikmiş bir yatırımıdır. Bu konuda belirli bir noktaya gelmiş olmasından dolayı biraz mutlu olduk. En azından işin adı konuldu ve yer tahsisi yapıldı. Yer tahsisleri sonrasından yeraltı çalışması yapıldı. Bu anlamda Ünye’miz için bir kazançtır. İkinci Organize Sanayi Bölgesi için yer aranması ile ilgili çalışmalar oldu. Bu bizleri muhalefet olsa dahi memnun eden gelişmelerden biridir.

HERKES KENDİ AÇISINDA HAKLI OLDUĞUNU SÖYLÜYOR

Ünye’nin Mülki İdare Amiri olan Sayın Kaymakamımızla, Ünye Sanayi Odası Başkanı arasında basına yansıyan polemiğin de çok hoş olmadığını düşünüyoruz. Bu anlamda gazetelere aslında muhatap olarak birbirlerini alması yerine daha farklı bir şey geliştirebilirdi.

Burada biz iki çeşit şey görüyoruz. Birincisi Organize Sanayi Bölgesinin kurulmuş ve belirli bir şey yapılmak isteniyor ama altyapının nasıl yapılacağı ve kaynağının nasıl oluşturulacağı protokole bağlanmış bir mutabakat yok gibi duruyor. Bu anlamda Kaymakam beyin açıklamalarını kendisi açısından herkes doğruyu söylüyor gibi anlayış var. Burada Kaymakam Bey’in söylediği yer tahsisi yapıldıktan sonra tekrar alt yapı için 50.000 bin lira verileceğeydi. Burada ki yere tahsiz edilen yerlerin de kazandığı ve paraların verilmediğini bunun yerine tekrar firma sahiplerinden alınmasına gerek kalınmadığını, resmi dernek kurulduğunu ve bu derneğin valilik aracıyla 5 bin lira daha alınacağını söylendi.

KAMU ÇALIŞANLARINI RENCİDE EDEN AÇIKLAMA OLMUŞ

Sanayicimiz ve esnafımız bu dönemde çok fazla ezildiler. Ünye Sanayi Odası Başkanın da bu koşullar altında 5 bin lira dışında da bir şey var mıdır? Pek belli değil. Burada Sayın Sanayi Odası Başkanı İrfan Akar’ın açıklamalarında bazı şeyler insana çok hoş gelmiyor. Bunlardan bir tanesi Ay başını keyifle bekleyenlerden kasıt kamu çalışanlarını rencide eden bir yaklaşım olmuş. Kamu çalışanlarının sıkıntısını olmadığını insanların ay başından ay başına ATM’ye bakan kişiler olduğunu şeklinde açıklama yapmış. Burada kamu personellerine alçaltıcı ifadeler var. Bunun çok şık olduğunu düşünmüyorum.

Ben burada Ünye için yapılmış olan hayırlı bir işlemin dertlerine deva olacak bu yatırımın daha başlangıç aşamasında Mülki İdare Amiri ile ve Sivil Toplum Kuruluşların yatırımcılar arasında böyle bir polemiğin yaşanmamasını isterdim. Bu yaşandıysa da bundan sonra basının bu şekilde aksetmemesi yönünde ve kişilerinin birbirlerine güvenmesini inanıyoruz. İçimize birazcık su serpen bu yatırımın altyapısının da birlikte kısa süre içerisinde bitirilmesini ve Ünye’deki işsizlerimizin de gurbette iş arama sıkıntısından yavaş yavaş kurtulmasını istiyoruz. Bu konuda basına yansıdığı şekilde hoş olmamıştır.”dedi