GÜBRE FİYATLARI DÜŞMELİ

Reklam
Reklamı Gizle

Altınordu Ziraat Odası Başkanı Atakan Akça, fındık fiyatlarındaki sert düşüşün ardından Ferrero’nun incelenmesini istedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’a da seslenen Başkan Akca, gübre, ilaç gibi tarımsal girdilerin fiyatların düşürülmesini istedi.

 

Altınordu Ziraat Odası Başkanı Atakan Akça, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a seslendi. Açıkladığı ekonomik paketle dolarda sert düşüşe neden olmasının ardından Başkan Akça, Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan tarımsal üretimde girdi maliyetlerinin düşürülmesini istedi.

 

Şimdi sıranın geldi bu ülkenin en önemli sıçrama hamlesi ve kurtuluşu olan tarım ve hayvancılığın üretiminin sürdürülmesine geldiğini söyleyen Başkan Akça, “Tarımsal ve hayvansal üretimdeki girdi maliyetlerinin düşürülmesi için gerekli hamlelerin hayata geçirilmesine. Tarımsal ve hayvansal üretime verilen destekler artırılır, gübre, ilaç, yem, tarımda kullanılan mazot, elektrik ve sulama maliyetlerinde indirime gidilir veya bu maliyetlere sübvanseler uygulanırsa üretici tarlasında, ahırında, bağında ve bahçesinde yani üretimin içerisinde kalarak bu ülkenin gıda güvenliğini ve gıda arzını sağlamış olur ki buda ülkemizi çok çok rahatlatan bir hamle olur.”

 

Erdoğan’dan çiftçilere de sahip çıkmasını isteyen Başkan Akça, “Çiftçilerimiz bu ülkenin ayakta durabilmesi ve gelecek her türlü saldırıda bu ülkeyi ayakta tutacak en önemli unsurdur ve bu ülkenin çimentosudur. Üretim devam eder, üretici ayakta kalır ve geçimini sağlayacak paraları kazanırsa bu ülkenin en önemli direnç kaynağını oluşturur. Sözün özü, tarımsal ve hayvansal üretimin devamı için artık üreticiye sahip çıkma zamanıdır.”

 

“FERRERO’YA İNCELEME BAŞLATILSIN”

Fındık fiyatlarındaki sert düşüşe de tepki gösteren Altınordu Ziraat Odası Başkanı Atakan Akça, “Dolar çıkarken fındık fiyatları nazlanarak çıkıyordu. Ne hikmetse dolar düşerken fındık fiyatları çakılırcasına düşüyor. Yetkililere sesleniyorum; Acilen tekelci firma “Ferrero” incelenmeye alınmalıdır.”