GIDA VE YEM DENETİMLERİ DEVAM EDİYOR

Reklam
Reklamı Gizle

Bakanlığımızın gıda politikası; ulusal mevzuatla, gıdaların tarladan sofraya kadar geliş sürecinde etkin kontrolünün sağlanması, tüketici sağlığı ve haklarının korunmasıdır. Bu nedenle, gıda kaynaklı hastalık risklerinin azaltılması için bitkisel ve hayvansal üretimin ilk aşamasından gıda üretim zincirinin son halkasına kadar uzanan risk esaslı ulusal bir denetim ve kontrol sistemi uygulanmaktadır.

Konu hakkında açıklama yapan İl Müdürümüz Kemal YILMAZ; “İlimizde gıda güvenilirliğinin sağlanması, sağlığın ve tüketici menfaatlerinin korunması ile sektörde haksız rekabetin engellenmesi, gıdalarda taklit ve tağşişin önlenmesi amacıyla gıda üretim, işleme, dağıtım, toplu tüketim ve satışının tüm aşamalarında resmi kontrol faaliyetleri Müdürlüğümüzce hassasiyetle yürütülmektedir.” Dedi.

2021 yılı 1 Ocak- 1 Aralık tarihleri arasında 13.846 adet gıda ve yem denetimi gerçekleştirildiğini belirten İl Müdürümüz; “İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerimizde görevli gıda kontrol ekiplerimiz tarafından toplam 820 adet numune alınmış, gerek analiz sonuçlarına göre gerekse denetimde tespit edilen uygunsuzluklar nedeniyle 78 işletmeye idari para cezası uygulanarak 4 işletme hakkında da Savcılığa suç duyurusunda bulunulmuştur. Ayrıca gıda ve yem işletmelerinde COVİD-19 Salgın Yönetimi ve Çalışma rehberi ile belirlenen kurallar doğrultusunda da denetim ve kontroller yapılmaktadır.” İfadelerini kullandı.

Gıda denetimlerinin amacına ulaşabilmesi için tüketicilerinde bilinçli olmalarının öneminden bahseden İl Müdürümüz Kemal YILMAZ  “Unutulmamalıdır ki, etkili bir denetim sistemi, tüketicinin, tüketici örgütlerinin denetimlere katılmaları, katkı sağlamaları ile mümkündür. Çünkü tüketicinin herhangi bir olumsuzlukla karşılaştığında bu olumsuzluğun giderilebilmesi için ilgili kurumlara ya da yetkili makamlara müracaat etme hakkını içeren şikâyet hakkı da bulunmaktadır. Bu nedenle; gıda zehirlenmesine maruz kalan veya satın aldığı gıdalarla ilgili herhangi bir şikayeti olan tüketiciler de “174 Alo Gıda Hattı“nı arayarak veya 0501 174 0 174 WhatsApp gıda ihbar hattı üzerinden ihbarda bulunabilmektedirler.” diyerek sözlerini tamamladı.