VELİLER DİKKAT !

Reklam
Reklamı Gizle

KÖTÜ NOTLAR KİŞİLİKLE İLGİLİ DEĞİL DERSLE İLGİLİDİR

XC

Psikolog Tuğçe Karakoç, kötü karnenin cezalandırılmayacağı gibi iyi karnenin de ödüllere boğulmaması gerektiğini söyledi.
2014-2015 eğitim-öğretim yılının ilk döneminin bitişi öncesi uzmanlar karnesinde zayıf olan öğrenci velilerine önemli uyarılarda bulundu. Karne döneminde karnesi kötü olan çocukları suçlamanın doğru bir davranış olmadığını belirten Psikolog Tuğçe Karakoç, “Anne babaların karne alan çocuklarına karşı kontrollü davranmaları gerekiyor. Kötü karne cezalandırılmayacağı gibi iyi karne de ödüllere boğulmamalıdır. Karne eğitimde bir amaç değil araçtır, unutulmamalıdır. Kötü karne karşısında ebeveynler çocuklarıyla konuşabilir, neler yapılabilir araştırabilir. Başarısızsın, asla yapamazsın gibi küçültücü şeyler söylenmemelidir. Anne babalar karnede yalnızca kötü notları değil iyi notları da görmelilerdir. Çocukları suçlamak yerine çözüm aranmalıdır” dedi.
“KÖTÜ NOTLAR KİŞİLİKLE İLGİLİ DEĞİL DERSLE İLGİLİDİR”
Karnedeki kötü notlar sebebiyle korku ve endişe yaşayan çocukların ilerleyen dönemlerde daha büyük sorunlarla karşılaşabileceğini ifade eden Karakoç, “Ebeveynleri tarafından suçlanan, karne yüzünden korku ve endişe yaşayan çocuklarda daha büyük sorunlarla karşılaşılabilir. Karnedeki kötü notlar çocuğun kişiliğini değil yalnızca derslerle ilgili problemi olduğunu gösterir. Yapılması gereken; çocuklara koşulsuz şartsız sevgi sunmaktır. Sonuç ne olursa olsun anne babaların sevgi kapıları çocuklarına daima açıktır ve bunu çocuklar hissetmelidir” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.