TOSBAĞA TEKRAR YAŞAMA TUTUNDU

Reklam
Reklamı Gizle

 

Ordu’nun Ünye İlçesinde duyarlı vatandaşlar tarafından bitkin halde bulunan Kara Kaplumbağası (Testudograeca )  tedavisinin ardından tekrar doğaya bırakıldı.

Edinilen Bilgiye Ünye’nin  Gürecülü Mahallesi’nde   duyarlı vatandaş Şaban Korkmaz   ters çevrilmiş ve hareketsiz bir şekilde bir kaplumbağa  buldu. Kaplumbağayı bir kutu içinde  muhafaza altına alarak durumu hemen  Gürecülü Mahalle Muhtarı Ceyhan Gür’e bildirdi.

Muhtar Gür’ün Durumu 112 Acil Çağrı Merkezine ihbar etmesi üzerine Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Ünye Şefliği ekiplerince kaplumbağa koruma altına alındı

Türünün halk dilinde tosbağa adı verilen  Kara Kaplumbağası’nın (Testudograeca )   Doğa Koruma Milli Parklar  Ünye Şefi Saygın Yıldırım  tarafından yaptırılan veteriner hekimi kontrolünde herhangi bir sağlık problemi olmadığı   tespit edildi.

Daha sonra  karakaplumbağası Ünye Şefi  Saygın Yıldırım ve Gürecülü Mahalle Muhtarı Ceyhan Gür  Tarafından  Mahallenin Karagöl Mevkiinde habitatına uygun alanda tekrar doğayla buluşturuldu.

            Yetkilerden alınan bilgilere göre :

Kara kaplumbağası (Testudograeca ) yayılma Alanı dünyada  Güney Avrupa, Kuzey Afrika,dır. Türkiyedeise tüm bölgelerde görülür.Geniş yelpazede çeşitli bitkilerle, onların yapraklarıyla, çiçekleriyle ve meyveleriyle beslenen otobur bir türdür. Çok nadir olarak da hayvan leşleriyle beslenir.Toplam vücut uzunluğu Maksimum 20 cm kadardır.Habitatıorman içi, orman açıklıkları, yol kenarları, su kenarları, Taşlık, kayalık alanlar, Çayırlar, Makilikler, Tarlalar, Bağ, bahçeler, bozkırlardır. Aktivasyon Zamanıyılın Mart, Nisan, Mayıs, Haziran, Temmuz, Ağustos, Eylül,  aylarıdır. Yılın diğer aylarını  kış uykusunda geçirir.