Fındık İhracatçıları Yeni Başkanını Seçiyor

Reklam
Reklamı Gizle

Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği yeni başkanını seçiyor. Daha önce iki kez çoğunluk sağlanamadığı için ertelenen kongre 27 Mayıs Cuma günü birlik merkezi Giresun’da yapılacak.
Dönem Başkanı  Edip Sevinç’in yasal olarak aday olamadığı seçimlerde Trabzon’dan iki aday yarışacak. Sabırlar Fındıktan Hasan Sabır ile Aslantürk Fındıktan Sebahattin Aslantürk’ün başkan adayı olduğu bildirildi.

Ordulu ihracatçıların tulum olarak tek adayı desteklemediği iki adaya da destek verdiği öğrenildi.
KARADENİZ İHRACATÇI BİRLİKLERİ GENEL SEKRETERLİĞİ

Bugünkü Karadeniz İhracatçı Birlikleri’nin nüvesini oluşturan Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği 1940 yılında Türkiye Fındık İhracatçıları Birliği olarak merkezi Giresun’da olmak üzere kurulmuştur.
1951 yılında İstanbul Fındık İhracatçıları Birliği’nin kurulması ile Karadeniz Fındık İhracatçıları Birliği adını almış, 1986 yılında yapılan bir düzenleme ile de Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği adını almıştır.
Resmi Gazete’nin 20.12.1994 tarih 22147 sayılı nüshasında yayımlanan Hazine Müsteşarlığı ile Dış Ticaret Müsteşarlığı Teşkilat ve Görevleri Hakkında 4059 sayılı Kanun ile yurdumuzdaki diğer İhracatçı Birlikleri ile birlikte Dış Ticaret Müsteşarlığı’nın bağlı kuruluşları arasına dahil edilmiştir.
Sovyetler Birliği’nin dağılmasını takiben meydana gelen değişimler sonucunda Bölgemizden fındık ve mamulleri dışındaki ürünlerin de artan bir şekilde ihraç edilmeye başlanması üzerine duyulan ihtiyaç sonrasında, Resmi Gazete’nin 02 Ocak 1998 gün 23218 sayılı nüshasında yayınlanan ihracat 97/34 sayılı Tebliğ ile Karadeniz Hububat-Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği ile Karadeniz Yaş Meyve-Sebze İhracatçıları Birliği kurulmuş ve bu gelişmeye paralel olarak Genel Sekreterliğimizin adı Karadeniz İhracatçı Birlikleri olarak değiştirilmiştir.