FATSA ORMEK’İN YIL SONU SERGİSİ AÇILDI

Reklam
Reklamı Gizle

BAŞKAN GÜLER: “ORMEK’LERDE ‘DÜŞÜNEN, ÜRETEN, YARIŞAN ORDU’NUN TÜM UYGULAMALARINI GERÇEKLEŞTİRİYORUZ”

 

ORDU BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI DR. MEHMET HİLMİ GÜLER:

 

“ORMEK’LERDE 30 BİN KİŞİYE EĞİTİM VERİYORUZ”

 

“ORDU KABUĞUNU KIRAN BİR ŞEHİR OLDU VE SINIRLARINI AŞTI”

 

Ordu Büyükşehir Belediyesi Meslek ve Sanat Eğitimi Kursları (ORMEK) Fatsa şubesinde eğitim gören kursiyerlere ait el emeği ve göz nuru çalışmaların yer aldığı yıl sonu sergisi açıldı. Açılış programına katılan Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, “ORMEK’te yaptığımız çalışmalar ile ‘Düşünen, Üreten, Yarışan Ordu’nun bütün uygulamalarını birlikte gerçekleştiriyoruz” dedi.

 

Ordu Büyükşehir Belediyesi Meslek ve Sanat Eğitimi Kursları (ORMEK), birçok ilçede vatandaşların bilgi ve beceri yönünü geliştirmelerine, ev ekonomilerine katkı sağlamalarına yönelik faaliyetlerine devam ediyor. Birçok alanda eğitimler veren ORMEK’lerde yıl sonu sergisi ile kursiyerlerin eserleri de görücüye çıkıyor.

 

Bu kapsamda kurs merkezilerinden bir tanesi olan Fatsa ORMEK’te kursiyerlerin eserlerinden oluşan yıl sonu sergisi açıldı. Fatsa Kültür Sarayında gerçekleştirilen yıl sonu sergisinin açılış programına Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler’in yanı sıra protokol üyeleri ve çok sayıda kursiyer ile davetli katıldı.

 

BAŞKAN GÜLER: “ORMEK’TE HEM YETENEKLER KEŞFEDİLİYOR HEM DE EKONOMİK KAZANÇ SAĞLANIYOR”

 

Yıl sonu sergisinin açılış programında konuşan Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, ORMEK ile insanların içindeki yeteneklerin keşfedildiğini söyledi.

 

Yapılan ürünlerin aile ekonomisine de katkı sağladığını belirten Başkan Güler, “Fatsalı hanımların ve beylerin el emeği göz nuru eserlerinin yer aldığı sergimizi açıyoruz. Herkesin içerisinde uyandırılmayı bekleyen bir dev var. Herkes kendini yeniden keşfedebilir. Kendimizi önce tanımamız ve yeteneklerini bilmemiz gerekiyor. Her gün kendimizi yenilememiz gerekiyor. Yapılan eserlerle bu durumun en iyi örneklerini görüyoruz. Yaptığımız çalışmalarla hayata bağlılığı sağlayacağız. Bilindiği üzere iki yılı

pandemi ile geçirdik. Burada yapılan çalışmalar birincisi yaşam kalitemiz için geçerli. İkincisi ise geçimimiz için. Burada çok güzel eserler ortaya çıkacak ve bu eserleri satarak ekonomimize katkılar sağlayacak. ORMEK’te yaptığımız çalışmalarda biz ‘Düşünen, Üreten, Yarışan Ordu’nun bütün uygulamalarını birlikte gerçekleştiriyoruz. İlk olarak üreteceğimiz ürünleri düşünüyoruz ve bunun ürüne dönüşmesini sağlıyoruz. Yapılan bu eserlerle yarışıyoruz. Sonuç olarak da bu ürünleri satarak bir kazanç elde ediyoruz” diye konuştu.

 

“ORMEK’LERDE 30 BİN KİŞİYE EĞİTİM VERİYORUZ”

 

ORMEK’lerde aktif olarak 30 bin kişiye eğitim verildiğini aktaran ve yapılan ürünleri tüm Türkiye’ye tanıttıklarını dile getiren Başkan Güler, şunları kaydetti:

 

“Biz şu an ORMEK olarak 30 bin kişiyi eğitiyoruz. Aslında bu 30 bin kişi kendini keşfediyor, yeteneklerini ortaya çıkarıyor ve bambaşka bir insan oluyor. Bugün burada 400 çeşit ürün var. Fatsa’nın hanımları ve beylerinin bu ürünlerini görüyoruz. Bu ürünleri sadece Ordu’ya değil, tüm Türkiye’ye tanıtacağız. Ordu artık kabuğunu kıran bir şehir oldu ve ünü sınırları aştı.”

 

ORMEK KURSİYELERİNDEN BAŞKAN GÜLER’E TEŞEKKÜR

 

Fatsa ORMEK kursiyerleri adına bir konuşma yapan ORMEK kursiyeri 71 yaşındaki Canfer Çullu, ORMEK ile tanışma sürecini ve aldığı eğitimlere değindi.

 

Verdiği destekler dolayısıyla Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler’e teşekkürlerini ileten Çullu, “Beşikten mezara eğitim ilkesi ile her yaşa, bilgiye ve cağın ihtiyaçlarına uygun eğitimleri alanında uzmanlaşmış öğretmenler tarafından ücretsiz olarak verdiği ve kurs imkanlarını bize sunarak yeteneklerimizi geliştirmemizi sağladığı için Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Dr. Mehmet Hilmi Güler’e çok teşekkür ederiz. Üzerimizde emeği bulunan öğretmenlerimize ve açılışımıza katılan misafirlerimize saygılarımız sunarım” ifadelerini kullandı.

 

Programda ayrıca ORMEK’te açılan orta ve ağır düzeyde engelliler için Protif Ürün Yapma Kursu’na katılan Sebile Talhak’ın annesi, kendisi de El Nakışı kursiyeri olan Fatma Talhak’ta bir konuşma yaparak destekleri dolayısıyla Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler’e teşekkür etti.

 

BAŞKAN GÜLER, SERGİDE SEPET ÖRDÜ

 

Yapılan konuşmaların ve eğitmenlere çiçek takdiminin ardından kurdele kesimi ile Fatsa ORMEK yıl sonu sergisi ziyaretçilerine kapılarını açtı. Yoğun katılımla gerçekleştirilen açılışın ardından Ordu

Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, protokol üyeleri ve davetliler tarafından sergi gezildi. Başkan Güler ayrıca sepet örmeciliği standını ziyareti esnasında ise sepet örme çalışması gerçekleştirdi.

 

KURSİYERLER: “HEM BOŞ ZAMANLARIMIZI DEĞERLENDİRDİK HEM DE KAZANÇ ELDE ETTİK”

 

Açılan çeşitli kurslarda eğitim alan ve Fatsa ORMEK Yıl Sonu Sergisi’nde eserlerini sergileyen kursiyerlerde duygu ve düşüncelerini dile getirdiler. Kursların ilk gününden bu yana çok keyifli zaman geçirdiklerini aktaran kursiyerler, yıl sonu sergisi ile emeklerinin karşılığını aldıklarını ve ürünlerine ilginin yoğun olmasından dolayı mutlu olduklarını belirttiler. ORMEK ile boş zamanlarını çok iyi değerlendirdiklerini ve aile ekonomisine de katkı sağladıklarına değinen kursiyerler verdiği destekler dolayısıyla Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler’e teşekkürlerini ilettiler.