DONMASINA ENGEL OLUN

Reklam
Reklamı Gizle

HAVALARIN SOĞUMASIYLA BERABER

oski-den-don-uyarisi-6837631_x_o (1)

Su Kanalizasyon İdaresi (OSKİ) Genel Müdürlüğü, havaların soğumasıyla birlikte, sayaç donmalarına karşı vatandaşı uyardı.

Konu ile ilgili OSKİ Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, havaların soğumaya başlamasıyla birlikte su sayaçlarında donma meydana gelebileceğine dikkat çekildi. Bu konuda sayaçların korunması gerektiği belirtilen açıklamada, vatandaşların yapması gereken işlemler şöyle sıralandı: “Sayacın bulunduğu yere beton, ahşap veya demirden bir muhafaza yapılmalıdır. Sayaç bağlantıları ile vanalardan su sızıyor veya damlıyorsa, abone numarasıyla birlikte OSKİ’ye müracaat edilmelidir. Çok şiddetli soğuklarda muslukların çok az bir şekilde açık bırakılarak sayaçta ve tesisatta durgun su bırakılmamalıdır. Abonelerce tedbir alınmaması halinde soğuğa karşı hassas olan su sayaçlarının kolayca patlayacağı ve onarımının pahalı olacağı, hatta gövdesi patlayan sayacın tamir imkanı olmayıp hurdaya çıkacağı, ayrıca önemli miktarda su kaybına yol açacağı unutulmamalıdır. Donan sayaca ve tesisata ateş tutulmamalı ve sıcak su dökülmemelidir. Soğuk havalarda su sayacı ısı yalıtım malzemeleri; cam yünü, elyaf, talaş vb. ürünlerle kaplanarak korunmalıdır.”

Açıklamada ayrıca alınan önlemlere rağmen su sayacı donan abonelerin, donan su sayaçlarını OSKİ Genel Müdürlüğü’nün 7 gün 24 saat faaliyet gösteren çağrı merkezi, ALO 185 hattına bildirmeleri gerektiği belirtildi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.