Başbakan Sayın Ahmet DAVUTOĞLU Ordu’da

Reklam
Reklamı Gizle

DSC_5370

Başbakan Sayın Ahmet DAVUTOĞLU, Partisinin İl Kongresi ve bir dizi programlara katılmak üzere 14 Şubat 2015 tarihinde Ordu’ya geldi.

Helikopterle Ordu‘ya gelen Başbakan Sayın Ahmet DAVUTOĞLU’nu helikopterin indiği 19 Eylül Stadyumu’nda Kalkınma Bakanı Cevdet YILMAZ, AK PartiGenel Başkan Yardımcısı Süleyman SOYLU, Vali İrfan BALKANLIOĞLU, Ordu Milletvekilleri Fatih Han ÜNAL, İhsan ŞENER, Mustafa HAMARAT, Garnizon Komutanı Albay Şeref ÇAKMAK, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver YILMAZ, diğer protokol mensupları karşıladı.

Başbakan DAVUTOĞLU’yla birlikte  Başbakan Yardımcısı Numan KURTULMUŞ, Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin CANİKLİ, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay KILIÇ, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi ELVAN da Ordu‘ya geldi. Başbakan DAVUTOĞLU ve beraberindekiler daha sonra Doğu Karadeniz Projesi Eylem Planı’nın açıklanacağı Ordu Kültür Sanat Merkezine hareket etti.

Başbakan DAVUTOĞLU ve beraberindekiler, ilk olarak Ordu Kültür Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilen Doğu Karadeniz Projesi (DOKAP) Eylem Planı, 2014-2018 tanıtım toplantısına katıldı.

“Karadeniz Bölgesi’nin Sahip Olduğu Değerleri ve Potansiyeli Harekete Geçirmek Üzere Yol Haritası Oluşturuyoruz”

Doğu Karadeniz Projesi (DOKAP) Eylem Planı, 2014-2018 tanıtım toplantısında bir konuşma yapan Başbakan DAVUTOĞLU, DOKAP’ın Artvin, Bayburt, Giresun, Gümüşhane, Ordu, Rize, Samsun ve Trabzon illerinin kalkınmasının hızlandırılması amacıyla kurulduğunu söyleyerek, ”Amacımız, gelir düzeyi düşük bölgelerimizin şartlarını iyileştirerek, onların ulusal kalkınma sürecine ve rekabet gücüne katkı sağlamak. Bölgelerin sahip oldukları değerleri ve mevcut potansiyellerini harekete geçirmek üzere yol haritamızı oluşturuyoruz” dedi.

“Karadeniz’i Bir Turizm ve Ticaret Merkezi Haline Getirmeyi Hedefliyoruz”

“DOKAP Eylem Planı’yla Doğu Karadeniz Bölgemizi, bir turizm ve ticaret merkezi haline getirmeyi hedefliyoruz” diyen Başbakan  DAVUTOĞLU, ekonomik, eğitim, sağlık, gençlik-spor, ulaştırma, aile ve sosyal politikalar, balıkçılık, orman ve su işleri, Köydes, kültür-turizm olmak üzere son 12 yılda DOKAP Bölgesinde yaşanan gelişmeler ile ilgili bilgiler vererek, ”Ordu’da 300 yataklı Ünye Devlet Hastanesi, 175 yataklı Ordu Devlet Hastanesi Bloğu, 50 yataklı Gölköy Devlet Hastanesi Yeni Bloğu ile Fatsa’da 200, Kumru’da 50, Korgan’da 30, Gürgentepe’de 25 yatak kapasiteli devlet hastanesi hayata geçecek. Eğitimde okul öncesi okullaşma oranını artırarak Ordu’da 335 derslik, ilk ve ortaöğretimde fiziki altyapı ihtiyacını gidermek amacıyla 206 derslik inşa edilecek. 12 adet zenginleştirilmiş kütüphane kurulacak. Ayrıca Ordu’da 1200 kişilik öğrenci yurdu ile 3 adet sosyal hizmetler merkezi inşa edilecek” şeklinde konuştu.

“Ordu-Giresun Havalimanı, Örnek ve İftihar Ettiğimiz Bir Havalimanı Olacak”

“Avrupa’nın ve Türkiye’nin deniz üzerine inşa edilen ilk havaalanı olan Ordu-Giresun Havaalanı’nın önümüzdeki ay hizmete açacağız. Örnek  ve iftihar ettiğimiz bir havalimanı olacak. Karadeniz’i her yere  en kolay ulaşılır bir bölge haline getireceğiz. En çok etki yapacak projelerinden birisi olacak” diyerek, Ordu-Giresun havalimanının önemine dikkat çeken Başbakan DAVUTOĞLU, ”Yeşil Yol adıyla marka bir değer yaratmayı amaçladığımız projemiz ise  eylem planımızın  en önemli unsurlarından bir tanesi. Samsun’dan Artvin’e kadar 8 ilimizde  turistik açıdan önemli yaylaları, tarihi ve kültürel eserleri birbirine bağlayan bir güzergahtır. Bölgenin sahip olduğu yaylaların doğal dokusu bozulmadan, yaylalarda yapılacak evlerin, turistik tesislerin ve hizmet amaçlı  yapıların yöre şartlarına göre yapılmasına dikkat edilecek. Bölgenin yat ve kurvaziyer turizmi potansiyelini değerlendiren etüd-proje çalışmaları yapılacak.Nitelikli işgücü piyasası oluşturulacak. Milli park projeleri tamamlanacak” diye konuştu.

Başta çay ve fındık olmak üzere iyi tarım uygulamaları ve organik tarım yöntemleriyle üretimin yaygınlaştırılmasının  sağlanacağını ifade eden Başbakan DAVUTOĞLU, fındık ve çay’ın ürün kalitesinin artırılacağını, ekonomik ömrünü tamamlamış bahçelerin hızla yenileneceğinin altını çizerek, dünyanın en fazla fındığını üreten bölgede, hem fındık fiyat istikrarının sağlanması hem de ürünün uzun süre depolanabilmesi için önem arz eden Lisanslı depoculuğun yaygınlaştırılacağını, Giresun’da ise Giresun Ticaret Borsa’sının ‘Giresun Fındık Lisanslı Deposu ve Spot Borsanın Kurulması’ projesinin hayata geçeceğini ve  ürün çeşitliliği temininin yanı sıra, örtü altı yetiştiriciliğinin de yaygınlaştırılacağını kaydetti.

Hayvancılıkla ilgili fındık altı serbest sistem koyunculuk, fındık altı serbest sistem yumurta tavukçuluğu potansiyelini araştıracak ve üreticilere eğitim desteği vererek, sistemin bölgede yaygınlaşmasının sağlanacağını belirten Başbakan DAVUTOĞLU, yöresel ürünlerin tespit edilerek, ürünlerin coğrafi işaretlerinin alınacağını söyledi.

Ordu’nun  en önemli projelerinden birisi olan 600 kilometrelik Karadeniz-Akdeniz Yolu Projesi’ ile ilgili de çalışmalarında hızlı bir şekilde  devam ettiğini  belirten Başbakan DAVUTOĞLU, ”Bölgenin yatırım potansiyelini doğru değerlendirmek ve yatırım çekebilmek için Doğu Karadeniz Yatırım Platformu oluşturulacağını, GAP, DAP, KOP ve BKİ Başkanlıkları ile birlikte dört bölgedeki girişimciler ve sanayicilerin bir platformda buluşturularak, ortak yatırım  ve ticaret imkanları aranacağını ifade ederek sözlerini tamamladı.

Başbakan Sayın Ahmet DAVUTOĞLU, Ordu Kültür Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilen Doğu Karadeniz Projesi (DOKAP) Eylem Planı, 2014-2018 tanıtım toplantısının ardından, Durugöl Mahallesindeki Vali  Kemal Yazıcıoğlu Spor Salonu’nda  düzenlenen partisinin il kongresine katıldı.

Başbakan Sayın Ahmet DAVUTOĞLU, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanlığı ziyaretinin ardından karayoluyla Giresun’a hareket etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.