7 BİN ÇİFTÇİNİN BORCU ERTELENDİ!

Reklam
Reklamı Gizle

Ordu Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, İl ve İlçe Müdürlüklerinde oluşturulan hasar tespit komisyonlarında müracaatları uygun görülen üreticiler ile il dışında gezginci arıcılık yapan arıcıların bulundukları hasar tespit komisyon kararları gereği Ordu genelinde toplamda 6 bin 919 çitçinin borçlarının 1 yıl süre ile ertelendiği belirtildi.

Konuya ilişkin yapılan açıklamada şöyle denildi:

“13 Mayıs 2014 tarih ve 28999 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Bakanlar Kurulu Kararı ile doğal afetlerden dolayı ekilişleri, ürünleri, hayvan varlıkları, tesisleri veya seraları en az % 30 oranında zarar gören Çiftçi Kayıt Sistemine (ÇKS) ve Bakanlık diğer kayıt sistemlerine kayıtlı gerçek ve tüzel kişilerin, tarımsal amaçlı kooperatiflerin T.C Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan borçlarının erteleneceği karara bağlanmıştır.

Bu karar kapsamında  Türkiye genelinde meydana gelen yangın, aşırı sıcak, samyeli, çığ, heyelan, taban suyu yükselmesi, sel-su baskını, fırtına, aşırı yağış, aşırı kar yağışı, kar fırtınası, dolu, kırağı, don, kuraklık, yıldırım düşmesi ve hortum afetlerine maruz kalan ve bu afetler sebebiyle ekilişleri, ürünleri,  hayvan varlıkları, tesisleri veya seraları en az yüzde 30 zarar gören çiftçi kayıt sistemine (ÇKS) ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı diğer kayıt sistemlerine göre kayıtlı gerçek ve tüzel üreticilerin borçlarının 1 yıl süreyle ertelenmesi imkânı sağlanmıştır.

İlimizde 2014 yılı içerisinde İl ve İlçe Müdürlüklerimize başvurup, oluşturulan hasar tespit komisyonlarında müracaatları uygun görülen üreticilerimiz ile il dışında gezginci arıcılık yapan arıcılarımızın bulundukları il/ilçenin hasar tespit komisyon kararları gereği toplamda 6 bin 919çitçimizin borçları 1 yıl süre ile ertelenmiştir.

Çiftçilerimizin şu günlerde yaşanan soğuk hava şartlarında gerekli önlemleri alarak herhangi bir mağduriyet yaşamamaları öncelikli temennimizdir. Tüm çiftçilerimize bol kazançlı ve bereketli ürünler dileriz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.