26 YAŞINDAN KÜÇÜKLERE YASAKLANDI

Reklam
Reklamı Gizle

28004352

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan üniversite öğrencisi Özgecan Aslan’ın öldürülmesinin ardından gündeme gelen servis araçlarıyla ilgili yeni bir düzenleme hakkında bilgi verdi.

Şu an 18 yaşını dolduranların servis şoförü olarak çalışabildiğini söyleyen Bakan Elvan, “Şehirlerarası otobüs şoförleri için en az 26 yaşında olma şartı var. Bu uygulamayı servis şoförleri için de getirdik. Yani 26 yaşının altındaki vatandaşlarımız hiçbir şekilde servis şoförü olarak artık çalışamayacaklar” dedi.

Türkiye’yi yasa boğan, üniversite öğrencisi Özgecan Aslan’ın evine dönmek için akşam saatlerinde bindiği dolmuşun şoförü tarafından kaçırılarak hunharca katledilmesinin ardından bakanlık olarak yeni düzenleme çalışmalarına başladıklarını kaydeden Elvan, şöyle konuştu:

“Sayın Başbakanımız’ın önemli açıklamaları oldu, seferberlik ilan ettiğimizi söyledi. Kadına karşı şiddete yönelik mücadelemiz sonuna kadar devam edecek. Şu ana kadarki uygulamalarımızda servis şoförlerinde yaş sınırı yoktu. 18’ini doldurmuş herkes servis şoförü olarak çalışabiliyordu. Biz 26 yaş sınırı getirdik. Değişikliği, 1 Eylül 2015 tarihi itibariyle uygulamaya başlayacağız.”

Ulaştırma Bakanı Lütfi Elvan’a destek açıklaması yapan Ordu Servis Şoförleri Odası Başkanı Gazanfer Yılmaz, “şuanda zaten bizim şoförlerimiz eğitimli. Servislerimizde çalışan arkadaşlarımız zaten o yaşları doldurmuş ve tecrübeli arkadaşlarımız. Bizde hemen ehliyet alanı istemiyoruz zaten.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.