“Fırıncıya Zam, Sanayiciye İndirimli Un”

Reklam
Reklamı Gizle

Dolar kuruna bağlı yaşanan artışlar nedeniyle un fiyatlarının peş peşe yükselmesiyle birlikte komisyon kararı doğrultusunda alınan karar sonrası ekmeğe % 25’lik zam geldi.

Ünye’de bulunan meslek kuruluşları ile birlikte istişare eden Ünye Gıda Maddeleri Satıcıları Esnaf Odası Başkanı Harun Güdek, yaşanan zamların un fiyatlarının artmasına bağlı olarak dolar kurunun yükselmesinin en büyük etken olduğunu söyledi.

Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı konuşma sonrası dolar fiyatlarının aniden düşmesiyle gıda fiyatlarında beklenen indirimlerin kasalara yansımaması vatandaşları da zor durumda bıraktı. Özellikle bir yılda ekmeğe birden fazla gelen zamların ardından bu gün açıklanan % 25’lik zammın, Ünye’de bulunan fırıncıları da rahatsız etmektedir. Alım günü, ,iş veren giderleri, un fiyatlarında beklenen düşüşlerin olmamasından dolayı beklenen ekmek zammının açıklaması sonrası Türkiye Ekmek Üreticileri Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı Murat Yüksel sorunun asıl kaynağının sanayicilerin olduğunu ifade ederek,” Devlet Malzeme Ofisi sanayicilere 3 Eylül’den itibaren indirimli buğday verdi ve fırıncılara zam yapılmasın diye sözde 200 liranın altında anlaşma yaptı. Siz bunlara un vereceksiniz ama ortada un yok” diyerek tepkisini dile getirdi.

Türkiye Ekmek Üreticileri Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı Murat Yüksel ile birlikte ortak açıklamalarda bulunan Ünye Gıda Maddeleri Satıcıları Esnaf Odası Başkanı Harun Güdek ise dolardaki düşüşün esnafın tereğine yansımadığını söyledi.

“Dolar Düştü Tereğimizdeki Dert Düşmedi”
Dolar kurunun artışına bağlı olarak zamlanan un fiyatlarının yeniden indirime gidilmesini ve bu sorunun vatandaşın tereğine yansıdığını dile getiren Ünye Gıda Maddeleri Satıcıları Esnaf Odası Başkanı Harun Güdek,” Vatandaşın tepkilerine yol açan ve jet hızıyla doların çıkmasıyla her şeye zam gelmesinin ardından, yine dolar düşmesiyle birlikte gıda ürünlerinin geriye gelmemesinden dolayı şu an halkımızın haklı bir tepkisi ortadadır. Biz esnaflarımızda yapmış olduğumuz tespitlerde dolar artışında hepimizi üzen ve dolar indiğinde hepimizi sevindiren bir durum söz konusu oldu. Yalnız doların çıkmasıyla fiyatların çıktığı gibi yine indiğinde ufak tefek kıpırdamalar hariç aynı hızla fiyatların düşmesine şahit olamıyoruz. Biz esnaflarımızı gezdiğimizde bizim odamızda 200’e yakın meslek grubumuz var. Tabi bunları bir anda gezme imkânımız yok. Ama bu gibi gezilerimizde yapmış olduğumuz tespitlerimizde esnaflarımız iş yerindeki imtiyazından kendisini saklıyor. Çünkü terekten satmış olduğu ürünü, ertesi gün aynı fiyattan yerine koyamıyor. Dolardaki düşüşün tereğe yansımadığı fikrindeyiz. Zaten şu an ekmeğe yapılan % 25’lik zamdan da belli olduğu üzere piyasaya bunun etkileri önümüzdeki aylarda daha da olacağı kanaatindeyiz. Gönül ister ki bu doların düşüşünü aynı anda esnaflarımızı tereklerine yansısın istiyoruz. Maalesef biz bu doların düşüşünü esnafın tereğine yansıdığını göremiyoruz” dedi.
“Esnaflarımız Ekmek Gramajlarına Dikkat Etsin”
Yürürlüğe girecek ekmek fiyatlarında gramaja dikkat edilmesi uyarısında bulunan Başkan Güdek,” Yapılan son un maliyetlerindeki artış ve diğer maliyetlerdeki artışların doların düşmemesiyle beraber esnaf odamızda bu zamlarla alakalı bir gerekçe oldu. Şu an ekmekte 200 gramlık ekmek 2,5 lira, 400 gramlık ekmek ise 5 lira oldu. Benim esnaf kardeşlerimden gramajlara dikkat edilmesi hususunda ricam budur” diye konuştu.
“Sanayiciler Elini Taşın Altına Koysun”
Devlet Malzeme Ofisi sanayicilere 3 Eylül’den itibaren indirimli buğday verdiğini ve fırıncılara zam yapılmasın diye sözde 200 liranın altında anlaşma yaptığını söyleyen Türkiye Ekmek Üreticileri Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı Murat Yüksel,” Bizim fırıncılık tarafından bakılırsa bu gün Ordu ilini ve Ünye’mizi konuşuyoruz. Bu gün Ünye’deki fırınlarımıza gidip baktığımızda bu saat itibarıyla un bulatabileceğimiz fırın sayısı toplasak beş tanedir. Buda bizim tarafımızda un stokçuluğu yapıldığı anlamına gelmez. Diğer sanayici tarafından bakıldığı takdirde bu gün itibarıyla ön ödemeyle unun parası verilir, ardından un gönderiliyor. Benim hangi esnafımda bu kadar para varda un stokçuluğu yapacak. Onun dışında bizim Ünye’de bulunan fırınlarımız butik fırınlar. Bu fırınlarda en fazla 50 çuval un olur. Onun dışında 100 ve üzerinde un bulunduracak bir durum söz konusu değil aksine öyle bir alanı olan fırın yok. Diyelim depoya koydular. Bir fırının bir depoya koyduğu unu tekrar geriye alması fırıncıya artı 5 lira maliyet girdisi olur. Daha bir ay öncesinde ekmek fiyatlarında güncelleme yapıldı ve fiyatlar 170–180 lira seviyelerindeydi. Sonra 360 bandına çıktı. Buda şu demek. 100 çuval una önceden 18 bin lira para veriyorduk, şimdi 100 çuval una 38 bin lira para veriyorsun. Şimdi stokçuluk konusunda sanayici tarafından bakarsak onların depolarında zaten buğday vardı. Devlet Malzeme Ofisi sanayicilere 3 Eylül’den itibaren indirimli buğday verdi ve fırıncılara zam yapılmasın diye sözde 200 liranın altında anlaşma yaptı. Siz bunlara un vereceksiniz ama ortada un yok” şeklinde konuştu.