FINVER PROJESİ’NDE HASAT ZAMANI

Reklam
Reklamı Gizle

300 DÖNÜM ARAZİDE BAŞLAYAN PROJENİN MAHSÜLLERİ TOPLANIYOR

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler tarafından başlatılan Fındık Verimliliği (FINVER) Projesi, kapsamında bahçe sahiplerinden kiralanan 300 dönümlük fındık bahçelerinde hasat başladı.

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler’in, göreve başladığı günden itibaren klasik belediyeciliğin dışına çıkarak faaliyete geçirdiği farklı çalışma metotları ile üreticilerin yüzü gülmeye devam ediyor. Bu kapsamda Ordu’nun en önemli tarım ürünü olan ve Türkiye’nin ihracatında büyük paya sahip olduğu fındıkta birim alandan daha fazla ürün almak için Başkan Güler, tarafından başlatılan Fındık Verimliliği (FINVER) Projesi, kapsamında üreticilerden 5 yıllık süre için kiralanan fındık bahçelerinde hasat başladı.

Üreticilerin bahçelerinin 5 yıllığına kiralanmak suretiyle uygulanan FINVER projesiyle birlikte, miras ve çoklu hisse yoluyla bölündüğü için ekonomik olarak küçülerek bakımsız kalan bahçeler ile il dışında yaşayanların geride bıraktığı bahçeler, kiralama yöntemiyle ekonomiye kazandırılması hedefleniyor.

FINVER PROJESİ BAŞARIYLA DEVAM EDİYOR

Proje sayesinde birim alanda elde edilen gelirin artırılması hedeflendiğini belirten ORTAR A.Ş Genel Müdürü Sancar Eser, “300 dönüm fındık bahçesinde uygulanan çalışma metotları birim alanda elde edilen geliri artırmayı hedeflediklerini” söyledi.

Genel Müdür Sancar Eser, yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Ordu Büyükşehir Belediyesi tarım iştiraki ORTAR A.Ş olarak geçtiğimiz yıl başlattığımız FINVER projesine tüm hızıyla devam ediyoruz. Proje kapsamında üreticilerimizden kiraladığımız fındık bahçelerinin A’dan Z’ye tüm bakımlarını yaptık. Ziraat Mühendisi arkadaşlarımız bahçeleri yerinde takip ederek hangi bahçenin ne ihtiyacı olduğunu yerinde tespit ettiler. Mühendis arkadaşlarımızın sürekli gözetim altında tuttuğu fındık bahçelerinde şuan hasat dönemi. Bizlerde bahçelerimiz de uyguladığımız çalışma metotlarının etkilerini yerinde tespit ediyoruz. Eksik bir çalışma varsa o bahçe için bunun planlamasını şimdiden yapıyoruz. Varsa eksik bir nokta onunla ilgili hasat döneminden sonra çalışmalara zaman kaybetmeden başlayacağız. FINVER projesi sonunda oluşturacağımız raporu hem bahçe sahiplerine hem de kamuoyu ile paylaşacağız. Bu projede bizlere desteğini esirgemediği için Ordu Büyükşehir Belediye Başkanımız Dr. Mehmet Hilmi Güler’e ve ekibine çok teşekkür ediyorum ” diye konuştu.

Öte yandan FINVER projesi kapsamında fındık toplama işini yerli işçiler yaparken kadın istihdamını artırmak için öncelik kadın işçilere veriliyor.