FINDIKTA TEHLİKE DEVAM EDİYOR MU?

Reklam
Reklamı Gizle

Ünye Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkahraman yaklaşan fındık sezonu öncesi çiftçilerin endişelerine cevaben “Fındık çuvala girene kadar hassas bir üründür. Gerekli ilgi ve alakanın sonuna kadar gösterilmesi gerekmektedir.” dedi.

Başkan Sarıkahraman açıklamasına şöyle devam etti.

FINDIĞI FİSKOBİRLİĞE VERENE KADAR PARASINI ELİNE ALANA KADAR TEHLİKESİ DEVAM EDİYOR

Bu ürün bizim kırmızı altınımız. Fındığın hep tehlikesi var. Dün ben mesela çok korktum acaba sel olur mu diye. İki gün çok güzel yağmur yağdı bir gün çok hafif iki gün sağanak şeklinde yağdı ona da ihtiyacımız vardı. Yağmur yağdığından ziyade ekmek yağdı diyebiliriz.

Fındığa gelirsek buna benzer fındık harmandayken fındık tam toplama üzeri olduğunda biliyorsunuz bizim bölgemiz daha çok eğilimli bir bölge yamaç araziler orta şiddetli bir yağmur yağdığında fındığı dereden topluyorsunuz. Böyle tehlikelerimiz var. 2 tehlike ise bu anlattıklarımdan önceki tehlike onda fındıkta fındık kurdu mücadelesi yavaş yavaş bitiyor.

Bundan sonra külleme ile mücadele edeceğiz. Fındığın en büyük tehlikesi vebası fındıkta külleme hastalığı fındığın gelişimini fındığın iç sağlığı bağlamasını engelleyen gelişmesini engelleyen böyle bir hastalıkla karşı karşıyayız.

Kimyasal mücadelesi mevcut %100 sonuç alamadık alınmıyor ama üreticiler biraz daha fazla ilgi göstermesi gerekiyor. 10-15 gün arayla 2. ve 3. Kez ilaçlamak durumunda bahçesini şu anki tehlikemiz küllemeye karşı mücadele etmemiz gerekiyor’dedi.