FINDIKTA REKOLTE VE FİYAT TAHMİNİNİ AÇIKLADI

Reklam
Reklamı Gizle

Ünye Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkahraman A52 TV mikrofonlarına “yaptığı açıklamada yeni fındık beklenen fiyat nedir? ve rekolte ” sorusunu cevaplandırdı.

Başkan Sarıkahraman açıklamasında şunları ifade etti;

“Daha öncelerde yapmış olduğumuz maliyet fiyatları bu senede tabii yapıldı. Biz ne kadar iyi niyetli maliyet raporu hesabı yapsak da iyi niyet çıkmıyor. Bir kilo fındığın maliyeti o yılın kuruna göre 19 TL idi bu senede 22,50-23 TL’ ye kadar çıkıyor. Bunun içerisine üreticini kendi emeğini koymadığımız zamanda olmuyor . Diyelim ki üretici gübre dökecek gübreye para verdi ama işçi tutmadı yani bazen bunu da koyarak hesap ediyoruz.” Dedi.

Ünye Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkahraman fındık rekolte tahmini ile ilgili olarakta şunları ifade etti;

“Orta kuşak yanmamış olsaydı bu sene çok güzel bir rekolte bizi bekliyordu. Bu sene orta kuşak hariç herkesin çok güzel ekmek yiyeceği bir yıl. Ama orta kesimde hava şartlarının eksiye düşmesi sebebi ile çok ciddi bir rekolte kaybı oldu. Bu durum Adapazarından, Sakarya tarafından başladı ve Trabzon’a kadar olan orta kuşağı dalayarak gitti.

Bunun dışında sahil kesiminde ve üst kesimlerde güzel fındık var. Çünkü oradaki fındıklar don afetinin olduğu zamanlarda açmamıştı. Bu günlerde piyasada tahmini rekolteler çok dolaşıyor biz onlara çok katılmıyoruz. En güzel rekolte çuvala giren rekoltedir. İklimsel hava şartlarıyla karşı karşıya geldiğimiz için dua ediyoruz ki sel gibi doğal afetler olmasın. Bütün bunlarla birlikte fındığın başında külleme diye bir hastalık var şu anki en büyük sıkıntımız bu.

O yüzden şimdi bütün bu unsurları hesap edip eksileri çıkartarak rekolte oluşturmak gereklidir. Bu sebeple rekolte şudur diyemeyiz. Haziran ayının sonunda açıklanacak olan rekolte sonuçlarını yasal olarak Tarım Bakanlığı açıklayarak.“ dedi.