FINDIK TEKELİNİN OYUNUNU TMO BOZMALI

Reklam
Reklamı Gizle

Altınordu Ziraat Odası Başkanı Atakan Akça, TMO’nun en azından temmuz ayına kadar alıma devam ederek fındık üzerinde oynan oyunları bozması gerektiğini söyledi.    

Hem Üretici Hem Ülkemiz Kazansın

YÖNETİM KURULUNDA ELE ALINDI

30 Nisan’da TMO’nun fındık alımını durduracak olmasını değerlendiren Altınordu Ziraat Odası Başkanı Akça, “Biz bu alımın sona ermemesini istiyoruz. Bu konuda da girişimlerimiz var.  Konu Türkiye Ziraat Odaları Birliği yönetim kurulu toplantısında genel başkanımıza da iletildi. Bu istek hükümet nezdinde takip edilecek. Gereken adımın atılacağına dair de umudumuzu koruyoruz.” dedi.                   

TEMMUZ’A KADAR ALIM SÜRMELİ

TMO’nun piyasadan çıkmaması gerektiğini vurgulayan Akça, “Bunu yaparken süre de belirtmemeli. TMO yıl boyunca en azından nöbetçi işletmeler bırakarak piyasada olmalı ki üreticimizin güvencesi, dayanağı olsun.  Özellikle bu sene üretici hakikaten tekelciler ile iyi bir mücadele örneği gösterdi. Bu mücadele boşa gitmemeli. TMO Ağustos’ta başlayan sezonda bir dahaki sene Temmuz ayına kadar alımda olmalı.” diye konuştu. Atakan Öztürk

SÜRELİ DEĞİL SÜREKLİ OLMALI

CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel de Meclis’te yaptığı konuşmada TMO’nun fındık alımının sürmesi gerektiğini söyledi. CHP Ordu Milletvekili Adıgüzel, “ 30 Nisan’da TMO fındık alımını bitirmemelidir. Fındık alımı süreli değil sürekli olmalıdır. Ayrıca tıpkı patates ve soğan da olduğu gibi çiftçilerden TMO tarafından alınıp ihtiyacı olan vatandaşlara dağıtılmalıdır.” diye konuştu.  

TARSİM MAĞDUR EDİYOR

TARSİM’in halen bazı mahallelerde don tespiti yapmadığını aktaran Adıgüzel, “Bir diğer sorun da 2020’de parsel no güncellemeleri yapıldı. Fakat bir kısmı 2021 başlarına kaldılar. Tarım müdürleri ÇKS güncellemeleri zamanında yapmadıkları için TARSİM sigortası da zamanında yapılamadı. Eski parsel numarası ile yapılması kararı alındı ama o da uygulanmadı.  İkizce’de 600 üretici bu şekilde mağdur çözüm bekliyor.” diye konuştu.