FINDIK FİYATLARI ÇİFTÇİYİ MEMNUN ETMİYOR

Reklam
Reklamı Gizle

Ünye’de serbest piyasada 9 lira 25 kuruştan alıcı bulan fındık üreticiyi memnun etmemeye devam ediyor.

İç piyasada fındık akışının yok denecek kadar az olduğunu belirten Veyisoğlu Fındık işletmecisi Kenan Veyisoğlu, üreticinin elinde %2’lik bir mahsulün olduğuna değindi.

Yeni sezonla ilgili fındık üreticisinin kavsaklı fındığı depolama ve kurutma aşamalarına dikkat etmesi gerektiğine de dikkat çeken Veyisoğlu, “Çürük oluşumları rekolteyi olumsuz etkiliyor, buda üreticiye zarar vermektedir” dedi.  

Veyisoğlu Fındık İşletmecisi Kenan Veyisoğlu: “Serbest piyasada fındık fiyatı şuan faturalı 9 lira 25 kuruştur. Üreticimiz elbette iyi fiyat bekliyor ama şuandaki fiyat üreticimizi tatmin etmeyecek bir fiyat. Yeni fiyat belirleyici %90 yine devlet olacak, artık o an devletin ne açıklayacağı şunda belli değil. Devletin açıkladığı fiyata göre de piyasa artık hareket edecek, bizim gibi esnaflar fabrikacı uyacak yada uymayacak buda rekolteyle alakalı bir durum. Şuanda iç pazara inen fındık akışı yok, yani sıfır desek yeri var. Üreticinin elinde mahsul kaldığını fazla düşünmüyorum %2 belki ama ofise veren verdi, emanete bırakan bıraktı çarşıya talebi karşılayacak kadar bir fındık inmiyor.

“Fındıkta Alfa Toksin Oluşumuna Dikkat”

Yeni sezonla ilgili bizim için sadece fındığın kalitesi konusunda tavsiyede bulunmamız lazım, artık fiyatını biz belirleyemeyeceğimize göre. Fındığı kuruturken yapılacak bazı işlemler var, kapçıklı fındığı yığıyorlar sonrada fındıkta çürük olayı oluşuyor. Fındıkta alfa toksin yükseliyor, buda fındığın kalitesini düşürüyor. Kalitesi düştüğü için bizlerde randımansız fındık alamıyoruz. Bugün ki şartlarda 9 liralık fındık fiyatı 45 randıman geldi mi 8 liraya düşüyor. Köylünün fındığı iyi kurutup iyi seçip pazara öyle indirmesi gerekiyor” dedi.

“Fiyatları Arz ve Talep Belirleyecek”

Fiyatların Arz ve Talebe göre yukarı veya aşağı yönlü hareket edebileceğini de belirten Veyisoğlu: “Fındık fiyatlarının şuanda stabil aşağıda inebilir yukarıda çıkabilir ama ürün bu şekilde gelmemeye devam ederse arz, talebe göre önceki fiyatlara tekrar çıkabilir. Önceki fiyat dediğimiz 9.50-9.75 seviyelerine çıkabilir, beklentimiz o yönde” diye konuştu.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir