Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

ENGİNYURT, FINDIK FİYATI DÜŞÜK OLURSA CUMHURBAŞKANINI HALKA ŞİKAYET EDECEK

ENGİNYURT, FINDIK FİYATI DÜŞÜK OLURSA CUMHURBAŞKANINI HALKA ŞİKAYET EDECEK
05 Ağustos 2021 - 2:03

DP Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt, “ Fındık fiyatı 25-26 TL ilan edilirse bizi kimi susturamaz. Biz halka giderek, mitingler, toplantılar yaparak Ak Partiyi ve Cumhurbaşkanı’nı halka şikâyet etmeye hazırız.“ dedi.

Demokrat Parti Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt, DP İl Başkanlığında, fındıkla ilgili basın açıklaması yaptı.

Enginyurt’un açıklamalarının satır başları şu şekilde;

“Bugün dördüncü gün. Fındık hasadı devam ediyor. Fındık harmana inmeye başladı ama fındık üreticisi endişeli ve ne yapacağını bilmiyor. Valilik, amele ücretleri 120 TL diyor fakat 180 TL’nin altında amele yok. Benzin, mazot, gübre, ilaç ve bahçedeki amele için hazırlanacak yemeğin maliyetleri geçen seneye göre yüzde yüz artmış ama hala iktidar fındık fiyatını açıklamadı.

Yediyıldız ne dediğini bilmiyor

İktidar partisi milletvekilleri ortalıkta yoklar. İyi ki yoklar. Çünkü ortalıkta olan da ne dediğini bilmiyor. Önceki akşam yerel televizyon kanalında konuşan Milletvekili Şenel Yediyıldız diyor ki: ‘Fındığın maliyeti 5 lira’. Şenel Bey, doktorsun, matematik ilmini bilirsin. Neye göre bu sözü söyledin. Hiç mi vicdanın sızlamadı. Hiç mi toplama, çarpma bilmiyorsun. Batıdaki fındık üreticisine, 5 TL maliyet diyerek o insanları adeta devleti soyan mı demek istiyorsun. Devletin sırtından geçinen mi demek istiyorsun. 5 TL maliyet diyen Şenel Yediyıldız’ı, Batıdaki fındık üreticisine havale ediyorum.

Fındık fiyatı 35 TL olmalı

Demokrat Parti olarak, Cumhurbaşkanı’nın fındığa vereceği para, bizim için en az 35 TL olmalıdır. Bunu da neye göre söylüyoruz. Geçen sene 22,5 TL olarak açıklanan fındık fiyatı 3,5 dolardı. Bugün de 3,5 dolar olarak açıklansa, 35-33 TL’ye gelir. 2 TL’de verilen destekler ile gelse 35 TL eder. Biz herhangi bir artış talep etmiyoruz. Diyoruz ki, geçen sene fındığa ne verdiyseniz, bu sene de aynısını verin. Ama iktidar partisi milletvekilleri ses çıkarmıyor, konuşmuyor, basına demeç vermiyor. Muhtemelen Ak Parti milletvekilleri şunu bekliyor. Sayın Cumhurbaşkanı iyi bir fiyat verirse gazetelere teşekkür ilanı verecekler. Televizyonlara çıkıp, fındığın fiyatını biz yükselttik, biz bu hale getirdik, çok çalıştık, Tarım Bakanı ile görüştük, Cumhurbaşkanı ile görüştük diyecekler. İnşallah fındık fiyatı yüksek verilir de bunlar da sevinirler, teşekkür ederler. Bizim herhangi bir kompleksimiz yok. Biz üreticimiz adına diyoruz ki, fındık taban fiyatı 35 TL olmalıdır.

Geçim sıkıntısı tavan yaptı

Son olarak şunu söylemek istiyorum. Türkiye zaten gerilmiş bir durumda. Son 6 aydır pandemi (salgın) sebebi ile esnaf etti. Ticaret dibe vurdu. Ekonomi çok kötü gidiyor. Geçim sıkıntısı hat safhada. Ordu’da istemiyoruz ama intihar eden kardeşlerimizin sayısında artış var. Milletin kafasına çay atarak millet doymuyor. Bu millet iş, aş ve fındık üreticisi fiyat bekliyor. Eğer Ak Partili Milletvekillerinin kendi aralarında söylediği 25-26 TL burada basının önünde ilan ediyorum, bizi kimi susturamaz. Biz o gün mitingler, toplantılar yaparak ve halka giderek Ak Partiyi ve Sayın Cumhurbaşkanı’nı halka şikâyet etmeye hazırız.”


Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-