“FINDIK DESTEK PAKETİ” İSTEDİ

Reklam
Reklamı Gizle

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ordu Milletvekili Seyit Torun, Ordu’nun sorunlarını, TBMM kürsüsünden anlattı. İktidara, fındık üreticisi için yeni bir destek paketi açıklanması çağrısında bulunan Torun, “İktidar sadece bir uluslararası fındık şirketine 667 milyon TL teşvik verdi. Benim üreticimin suçu ne?” diye sordu. Torun, TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, şunları söyledi:

 

“FINDIK DESTEK PAKETİ”

Fındık üreticisi her yıl hayal kırıklığı ile karşı karşıya. 26,5 lira olarak açıkladığınız fındık, maalesef 23,5 liranın üzerinde satış görmedi. Dolar arttı ama fındık fiyatları yine artmadı. Üretici sezon başında bir hesap yaptı ama şu anda bütçesi açık verdi ve kara kara düşünüyor. ‘Bu kara kışı nasıl geçireceğim’ onun derdinde. Biz diyoruz ki hiç değilse bu süreçte bir destek paketi açıklayın. Üreticimiz bu kara kışta mağdur olmasın. İktidar 2020 yılında sadece bir uluslararası fındık şirketine 667 milyon TL teşvik verdi. Bunu bir yabancı firmaya verebiliyorsan benim üreticimin suçu ne? Üreticimi niye desteklemiyorsun? Nerde kaldı sizin yerliliğiniz, milliliğiniz? Fındık üreticisine bir destek paketi açıklamak zorundasınız.

 

“TURİZMİ BİTİRMEYE YEMİNLİSİNİZ”

Ordu’ya kazandırdığımız teleferik 4 aydır kapalı. Yıllık geliri 20 milyon TL olan ve Ordu turizmine çok önemli katkısı olan bu teleferiğin bakımını onarımını niye yaptırmıyorsunuz? Ve 4 ay daha yapılmayacağı söyleniyor. Siz Ordu’yu geriye götürüyorsunuz ve Ordu turizmini bitirmeye yeminlisiniz.

 

“ORMANLARIN YÜZDE 65’İ MADEN SAHASI İLAN EDİLDİ”

Bir diğer sorunumuz altın madenleri. Paris İklim Anlaşmasını Yüce Meclis’te onayladık. Ama şimdi Ordu ormanlarının yüzde 65’i maden arama sahası olarak ruhsatlandırıldı. Yetmedi şimdi İkizce ilçemizde yeni bir maden sahası için ihaleye çıkılıyor. Bu iktidar önce Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na ‘iklim değişikliği’ ifadesini ekleyerek çevreci olamayacağını bilmelidir.

 

“YOLLAR YILAN HİKAYESİNE DÖNDÜ”

Yıllardır yol yapmakla övünen bu iktidar, Ordu’ya üvey evlat muamelesi yapıyor. Fatsa Çevre Yolu, Ünye-Akkuş-Niksar Yolu, Aybastı-Reşadiye Yolu, Ulubey-Gürgentepe-Gölköy Yolu, Ordu-Topçam-Mesudiye Yolu ve Kumru-Korgan Yolu yıllardır yılan hikâyesine döndü.