”FATSANIN NE BELEDİYE BAŞKANI VAR, NEDE MİLLETVEKİLİ ”

Reklam
Reklamı Gizle

İyi Parti Fatsa İlçe Başkanı Eda Doruk Çivici A52TV Ekranlarından yayınlanan Başkanla 52 dakika programında Genel Yayın Yönetmeni Yunus Zor’un sorularını yanıtladı.İyi Parti Fatsa İlçe Başkanı Eda Doruk Çivici programda Fatsa’nın iyi yönetilmediğini ne Belediye Başkanının, nede Milletvekilinin olmadığını belirtti.Çivici konuşmasında Düğün gezmekle nikah kıymakla açılışta kurdele kesmek ile Fatsa yönetilmiyor” diyerek Belediye Başkanı İbrahim Etem Kibar’ın reklam elamanı olmayacaklarını söyledi.

”İŞİN KOLAYI SATMAK MI?BUMU BELEDİYECİLİK?”

Fatsa Belediyesi’nin yanlış hatırlamıyorsam 1998 yılından itibaren SGK’ya bir borcu var. Başkan tarafından Belediye Meclisi’nin önüne bu borçla alakalı bilgi geldi. Toplamda 114 milyon borcumuz var ve bunu yapılandırmayla 64 milyona düşürüyoruz. Bu borca karşılık da Fatsa’nın nadir alanlarından biri olan Caurfoursa marketin olduğu yeri devredeceğiz denildi.

Üstüne bir de eski belediye binasını yani şu anda adliye olarak kullanılan binayı devredeceğiz denildi. Dikkatinizi çekiyorum bu bir satış değil, borca karşılık devir.

Soruyorum;
SGK kimin malını şimdiye kadar sattırmış ki iktidar Belediyesinin binasını satsın?

Bunu peşin ödeme ile yapılandırıp 18 ay taksitle ödemeye çalışmadık?
Bir sürü yeni imara açılan yerlerimiz belediyenin mülkleri var. Neden bunlardan birkaçını vererek bir süre müddet kazanmadık?

SGK bu borca karşılık belediyenin bütçesinden aylık 300 bin TL kesiyormuş. Aylık 300.000 TL miz gitmesin diye belki bugün değeri 100 milyon TL olan malımızı nasıl verebiliyoruz.

”BU SATIŞ BAŞKANIN KARA LEKESİ OLACAKTIR”

Ben bu soruları Belediye başkanımıza sorduğumda bana bu mülklerin çok da değerli olmadığını, bunları geri alabileceğimizi söyledi. Bir şey verdikten sonra geri alamazsınız. Ben burada Başkan peşkeş çekiyor gibi bir iddiada bulunmuyorum. Ama şunu söylemek gerek, alınan bu devir kararı vatandaşın yararına değildir. Eski belediye binası da şu anda adliye olarak kullanılıyor ve aylık 100 bin TL kira getirisi var. Aslında söylenecek çok şey var ama biz konuştukça muhalefet ediyorsunuz diyorlar. Benim görevim muhalefet etmek. Bence belediye başkanımız biz bu dirayeti gösterdiğimiz sürece buraların devir karar veremeyecek. Çünkü bu onun karşısına hep bir kara leke olarak çıkacak.

 

”BU YAPILAN BELEDİYECİLİK DEĞİLDİR”

Mevcut belediye başkanımız İbrahim Ethem Kibar Ziraat odası başkanlığından belediye başkanlığına geçiş yaptı. Yukarıdan aday gösterilen bir başkan oldu. Belediye başkanımız çok güler yüzü ve halkın içinde olan biri. Eski belediye başkanı Hüseyin Anlayan bunların hiçbirini yapmazdı, hatta kendisini belediyede dahi bulamazdık. Dolayısıyla Biz Fatsa halkı olarak ilgiye aç bir toplum olduk. Bu anlamda şimdiki başkanımız İbrahim Etem Kibar’da Fatsa halkına çok iyi geldi. Ama belediye başkanımızın anlattığı tek şey şu Fatsa’ya ağır cezayı getirdik. Başka bir icraat yok. Öncelikle ağır cezayı bir Belediye Başkanı getiremez. Fatsa’ya ağır cezanın gelmesine önayak olan Fatsa Cumhuriyet Başsavcısıdır. Tabii ki de iktidar mensuplarının etkisi oldu ama bu bir belediyecilik hizmeti değildir.

”NİKAH KIYMAKLA BELEDİYE YÖNETİLMİYOR?”

Herkes bildiği alanda işini yapsın. Düğün gezmekle nikah kıymakla açılışta kurdele kesmek ile Fatsa yönetilmiyor. Fatsa’nın derdine çare olmak gerekiyor. Fatsa’nın Ankara bürokrasisine kişi yetiştirmesine önayak olması gerekiyor. Ve son olarak tasarrufu her alanda yaparak bizden tasarruf yapmanızı istemeleri gerekiyor. Belediye başkanımızın basın-yayın gideri neredeyse satacak olan olduğu  mülk ile aynı değer.

”İŞTİSARE YOK REKLAMI VAR”

Belediye Başkanımız her seferinde “istişare yapacağız, ilçe başkanlarımızla görüşeceğiz” diyor ama bizimle kimsenin hiçbir konuda istişare yaptığı yok. Sadece bunun reklamını yapıyorlar ama ben bizimle yapılmayan istişarenin reklamını da yaptırmam.

”BAŞKAN KİBAR TASARRUF ETMEYE BELEDİYEDEN BAŞLASIN”  

Başkan Yardımcısına bence gerek yoktu. Hep idare tasarruf diyoruz ama aslında sadece işimizi yapsak inanın bütün işler yetişir. Belediyedeki bir amire “Belediyede neden bu kadar çalışan var?” dedim.  Ama o arkadaşımız orada faydalı değilse, belediyecilik konusunda zayıfsa ona başka bir alanda, kendini yararlı hissedebileceği ve yararlı olabileceği bir alanda da iş bulabilir. Fatsa Belediyesi’ndeki fazlalıkları konuşacaksak çok var.

VEKİLİMİZ YOK

Ne yazık ki son dönemde Fatsa ve Ünye’nin bürokratik anlamda kendi vekilinin olmaması sebebiyle sesini kimse duymuyor. Biz Fatsa’ya İyi Parti olarak Mersin ve Trabzon milletvekilini getirdik. Fatsa’da herhangi bir partiden vekilimiz olsaydı onu getirirdik. O bizim derdimize derman olurdu. Ne yazık ki yine sessizlik hakim”DEDİ..