Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

FATSA ZİRAAT ODASI ÜRETİCİ KADINLARI UNUTMADI

FATSA ZİRAAT ODASI ÜRETİCİ KADINLARI UNUTMADI
26 Ağustos 2021 - 16:01

Fatsa Ziraat Odası ve Ordu Kadın Emeği’nin ortaklaşa düzenlediği ve hayata geçirdiği proje ile yörenin ürününe değer kazandırılırken üretici kadınlar da göz önüne alindi.

Fatsa Ziraat Odası Başkanı Haydar Gürsu Ordu Kadın Emeği ile bir projeyi hayata geçirdi. Başkan Gürsu, odaya ait toprak analiz laboratuvarında yapılan uzun ARGE çalışmaları ve kilin laboratuvar analizleri sonucunda doğal fındık yağı, organik kestane balı ve kil ile doğal sabunların yapımı ile ürün portföyünü genişletti. Özellikle proje ile kadın üreticileri de hedeflediklerini belirten Fatsa Ziraat Odası Başkanı Haydar Gürsu şu açıklamayı yaptı; ” Kooperatif Yönetim Kurulu Başkanı Nurcan KOCAMANOĞLU, Öğretim Görevlisi Melike ATAMAN ve Fatsa Ziraat Odası personeli Kimyager Ömer YILMAZ ile Tarım Danışmanlarımız eşliğinde, fındığımızın yağı ve üreticilerimizin organik kestane balı ile birlikte bölgemizde bulunan yüksek mineral içeren kilimiz ile doğal sabunlar elde ederek Ürün Portföyümüzü genişlettik. Bu sabunların içeriğinde bölgemizde yetişen endemik bitkilerde kullanılarak, fosfor, potasyum magnezyum ve kalsiyum içeriği sayesinde cildi kuvvetlendirir esnekliği ve yumuşaklığını artırır, Cilt ve saç bakımında ve saç dökülmelerini önleyerek Antibakteriyel özelliği ile mantar, egzama gibi cilt rahatsızlıklarında kullanılır.

Bu çalışmayı hayata geçirmekte en büyük amacımız Ordulu Kadın Çiftçilerimizdir. Üreticilerimizin sosyal ve kültürel ihtiyaçları ile ekonomik ihtiyaçlarını karşılamak, girişimlerini desteklemek ve üretim becerilerini geliştirerek ürünlerin pazarlanmasına yönelik ihtiyaçlarını karşılamak için Kadın kooperatifleri ile birlikte böyle bir çalışmayı başlatmaya karar verdik. Bu çalışmadan bilgi almak, kendisi evde yapmak isteyen Çiftçilerimize talepleri doğrultusunda kurs açılacaktır, çalışmalarımız büyüyerek devam edecektir. Üreticilerimizin ve Milli gelirimiz olan fındığın içerisinde bulunan tüm çalışmalarda Fatsa Ziraat Odası olmaya devam edecektir”.

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-