EVDE KALİTELİ VAKİT GEÇİRMEK İÇİN ÖNERİLER

Reklam
Reklamı Gizle

Sokağa Çıkma Yasağı Günlerinde Ruh Sağlığımız

Ünye Devlet Hastanesinde görevli Klinik Psikolog Gülenay Dilek sokağa çıkma yasağı günlerinde ruh sağlığımızı korumak ve evde kaliteli vakit geçirmek için birkaç öneri:

İlk kez şahit olduğumuz,  başlarda ne yapacağımızı, nasıl davranacağımızı bilemediğimiz ve doğal olarak birçok yanlışlar yaptığımız bir süreç yaşamaktayız. Kaygı, korku, ve belirsizlik gibi duygular bir anda hayatımızın merkezine yerleşti. Hep birlikte bu duygularla yaşamayı, hatta bunlarla baş etmeyi öğrendik. Bu dönem bir çoğumuzda “Ya virüs bana da bulaşırsa!” ya da Ya başkalarına bulaştırırsam!” gibi düşünceler oluştu ki bu çok ta doğal… Burada dikkat edeceğimiz husus, kaygının seviyesi… Eğer biz günlük hayatımızda kaygıyla başa çıkamıyorsak, hayatımızın tüm alanını bu kaygı ve düşünceler kaplıyorsa, hiçbir şeyden keyif alamaz hale geliyorsak mutlaka bir uzmana danışmamız gerekir.  Bu dönem bir çok psikiyatrist ve terapist online görüşmelerle bu kişilere yardımcı oluyor. Eğer siz de kaygıyla başa çıkamıyorsanız mutlaka bu tedavilerden yararlanın.

Pandemi dönemi belki de birçok dönemden farklı olarak bize hayatta neyin anlamlı neyin anlamsız olduğunu öğretti.  Her şeyi yeniden düşünme, sorgulama fırsatı verdi bize. Kim olduğumuzu,  dünyada varoluş nedenimizi ziyadesiyle sorguladık. Birbirimizin acısını, üzüntüsünü yüreğimizin en derinlerinde hissettik. Birlik olmanın, insancıl yönlerin ve yardımın önemi ortaya çıkmış oldu. Bireysel toplumların nasıl büyük yaralar aldığını üzülerek gördük ve kendi benliğimizi, yardımın önemini bir kez daha anlamış olduk. Bu süreç aslında “biz” olabilmenin ne kadar anlamlı olduğunu bir kez daha hatırlattı. Hayatın hızlılığına bir dur dedik mecburen ve yavaşlamaya, ağır ağır yol almaya başladık…

Evde geçirdiğimiz, sokağa çıkma yasaklarının yaşandığı şu günlerde, sağlık çalışanlarının bizler için aslında ne kadar önemli olduğunu, insanların bir anda nasıl eşitlendiğini, paranın, gücün, sosyal statünün hiçbir ayrıcalık yaratmadığını gördük. Bazı ülkeleri gözümüzde nasıl büyüttüğümüzü, algı operasyonlarının ne kadar çürüdüğünü ve kendi değerlerimizin nasıl ayyuka çıktığını hep birlikte anladık. Hayatı karşımıza alıp derin derin sorgulamamız bize bir şeyi daha öğretti… Evde kalma sanatını

İçerisinde bulunduğumuz süreçte aslında evde kalmanın bir şans ve lütuf olduğu da anlaşılmış oldu. Çalışmak zorunda olanları düşününce evde kalan birçok insan bu durumuna şükrederek çalışanlar için dua etti. Empati duygumuz gelişti. Evde kalmanın da aslında pandemiye katkısının büyük olduğu anlaşıldı.  Bu süreçte ailelerinin yanına gidemeyen, canla başla hastaları tedavi etmek için her şeyini ortaya koyan fedakâr sağlık çalışanlarına ne kadar teşekkür etsek az. Sürecin başında sıkça duyduğumuz  “Evde kalmak çok sıkıcı!” cümlesini kuranlar bile, zamanla birlikte kendilerini şanslı adlettiler ve sürece bu şekilde katkıda bulunarak bulaş riskini azaltacaklarını anlayıp yanlışlarından döndüler. Evde zaman içinde farklı etkinlikler oluşturmaya başladık. Peki ruh sağlığımızı korumak için evde nasıl kaliteli vakit geçirebiliriz?

  • Önce kendinizi tanıyın

Sosyal platformlarda evde neler yapılabilir önerileri oldukça popüler. Film, kitap önerileri  vs. Ancak bu öneriler sizin için çok faydalı olurken bir başkası için anlamsız olabilir. Önemli olan sizin ufkunuzu açacak, ilginizi çekerek keyifli ve kaliteli vakit geçirmenizi sağlayacak etkinliklerde bulunmak. Örneğin arkadaşınızın stresle başa çıkma yöntemi sizden farklı olabilir. Bir endişe anında olay yerinden uzaklaşıp yürüyüş yapmak size iyi gelirken arkadaşınıza durumu o anda çözüme kavuşturmak daha iyi gelebilir. Siz önce size iyi gelen şeyleri bulacaksınız. Herkesin sevdiği ve okuduğu popüler kitabı siz sevmeyebilirsiniz. Yemek yapmak bazı kişiler için bir terapi olabilir. Ama bu uğraş size iyi gelmeyebilir. Sürü psikolojisine kapılmayın!

  • Çocuklu aileler birlikte yapabilecekleri etkinlikler oluşturabilirler

Sırf çocuğunuz mutlu olsun diye istemediğiniz etkinlikleri çocuğunuzla yapmayın! Çocuğunuz sizdeki isteksizliği hissedecektir. Bu yüzden önerim mutlaka birlikte karar alıp sizin de yaparken zevk alacağınız etkinlikler yapmanız. Böylelikle hem kendinizin hem de çocuğunuzun ruh sağlığını korursunuz.

  • Düşünmek iyidir ancak fazlasından kaçınmak gerekir

Yaşadıklarımızı sorgulamak yukarıda da bahsettiğim gibi elbette bize çok şey katar, ancak gereğinden fazla geçmişi ya da yaşadıklarımızı düşünmek pişmanlık, mutsuzluk, çaresizlik, kaygı vs gibi olumsuz duygu durumu yaratabilir. Bu sebeple çıkarımlar önemli ancak bunu hayatımızın merkezi yaparsak depresyonu tetiklemiş oluruz.

  • Evde hareket alanımızı etkinleştirmek

Belki de yapılması gereken en net eylem budur. Hareket alanımız kısıtlansa da küçük egzersizlerle hem ruhumuzu hem bedenimizi dinç tutmak son derece önemli. Bununla birlikte biraz nefes almak için evimizde balkonumuz varsa aile fertleri bir balkon saati oluşturup birlikte farklı etkinlikler yapabilir. Nefes egzersizleri bu alan için çok hoş bir aktivite olabilir.

  • Her gün aynı saatlerde uyuyup uyanmalı ve yatmadan bir saat önce elektronik cihazları kullanmayı bırakmalıyız

Hafta sonu da bu rutini devam ettirin. Uyku hormonu olan melatoninin saat 23:00’da salgılanmaya başladığını ve gece yarısı 02:00’da en üst noktaya çıktığını unutmayın.

  • Tv’lerde pandemi ile ilgili konuda yetkin olmayan kişileri dikkate almamalıyız

Maalesef sosyal platformlarda ve televizyonda bilgi kirliliği halen devam etmekte, bu sebeple Bilim Kurulu, Sağlık Bakanlığı, Türk Tabipler Birliği, Dünya Sağlık Örgütü gibi önemli kurumların önerilerini dikkate almalıyız. Hiç durmadan haber izlemek, konu ile ilgili devamlı bir şeyler okumak psikolojinizi düzeltmez aksine kafanız daha çok karışır, bu sebeple günde bir defa kısıtlı süre ile haberleri takip edin.

  • Sevdiklerinizle evde sinema izleyin.

Film izlemek canlandırıcı olabilir.Bir süre için bağlantınızı koparmanıza, dinlenmenize ve iyi zaman geçirmenize yardımcı olabilir. Rahatlamanıza yardımcı olur. Film izlediğinizde gerçek hayatınızda enerji bulmanıza yardımcı olacak karakterleri görebilirsiniz. Film izlemek ayrıca gülmenizi ve mutlu olmanızı sağlar. Ruhsal ve fiziksel sağlık üzerinde büyük etkisi vardır. Arındırıcı gözyaşları dökmenize yardımcı olur. Üzücü ve iç sıkıcı filmler de derinliklerdeki duygularınızı açığa çıkarabilir. Filmler sayesinde tavrınızı göz önüne alıp değiştirmenize yardımcı olacak yeni perspektifler edinebilirsiniz. Yaratıcılığın gelişimi. Filmlerde gördüğünüz farklı bakış açıları zihinsel şemanızı değiştirerek daha yaratıcı, esnek ve yenilikçi olmanızı sağlar. Kişisel ilişkileri iyileştirir. Arkadaşlarınız ve ailenizle film izlemek ve üzerine yorum yapmak, çok büyük sosyal ve duygusal değere sahiptir. Kalp ağrısı ve kayıplar, filmler sayesinde yumuşatılabilir. Filmler bizi yükseltir, etkiler, ilham verir ve hayrete düşürür. Yedinci Sanat sayesinde daha iyi bir insan olabilirsiniz. Farklı karakterlerin özellikleri kendi güçlü yönlerinizi geliştirmenize ilham olabilir. Filmlerin en müthiş yanı, izleyiciyi hiç bulunmadıkları ahlaki konumlara yerleştirmesidir.

  • Büyüklerimizi telefonla aramak hem onları hem de kendimizi bu süreçte iyi hissettirecektir.
  • Koronavirüs nedeniyle evde geçirilen vakti keyifli ve verimli hale getirmek için kültür sanat ve tarih müzelerini internetten gezebilirsiniz.

Oyuncak Müzesi https://istanbuloyuncakmuzesi.com/pages/360-tur

Göbeklitepe https://sanalmuze.gov.tr/TR-259963/gobeklitepe-orenyeri—sanliurfa.html

Kurtuluş Savaşı Müzesi https://sanalmuze.gov.tr/TR-259957/kurtulus-savasi-muzesi—ankara.html

Cumhuriyet Müzesi https://sanalmuze.gov.tr/TR-259958/cumhuriyet-muzesi—ankara.html

Efes Müzesi https://sanalmuze.gov.tr/TR-259959/efes-muzesi—izmir.html

Troya Müzesi https://sanalmuze.gov.tr/TR-259960/troya-muzesi—canakkale.html

Gazi Müzesi https://sanalmuze.gov.tr/TR-259962/gazi-muzesi—samsun.html

Anadolu Medeniyetler Müzesi https://sanalmuze.gov.tr/TR259961/anadolu-medeniyetleri-muzesi—ankara.html

Frida Kahlo Müzesi https://t.co/81U4zpEGEs

Klinik Psikolog Gülenay Dilek: “Online ve ücretsiz izleyebileceğimiz tiyatro oyunlarına internet üzerinden ulaşabilirsiniz. Tüm sıkıntılarımızı birlikte iyileştirebilmek ve daha yaşanabilir bir dünya yaratmak dileğiyle tüm vatandaşlarımıza sağlıklı günler dilerim” diyerek sözlerini tamamladı.Ünye Devlet Hastanesi Basın