Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

EL ELE DERNEĞİ’DEN İFTİRALARA YANIT

EL ELE DERNEĞİ’DEN İFTİRALARA YANIT
08 Şubat 2021 - 15:49

Geçtiğimiz günlerde Ünye Saraçlı Mahallesi Kabakçı Mevkisi Menteşe sokakta bulunan evinde K.Y. (25) adlı gencin evinin çatısında kendisini asarak intihar etmişti.

Bunun üzerinde yerel gazete yayınlanan bir haberde El Ele Derneğinde iftiralarda bulunmuştu.

Ünye El Ele Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Uygun bugün basın açıklaması gerçekleştirerek asılsız yapılan haberlerin doğru olmadığını belirtti.

Ünye El Ele Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Uygun yaptığı basın açıklamasında şu sözleri dile getirdi;

“Ünye El Ele Derneği kuruluşundan bugüne görev tanımına uygun hareket etmiş kâğıt üstünde değil. Toplumun sorunlarına gücü nispetinde müdahale etmiş, bağımlılıkla mücadele, ekonomik ve eğitimsel yoksunluk üzerine bölgesel ve ulusal birçok projeye imza atmış toplumun teveccühünü kazanmıştır. Bunları yaparken desteğinin çoğunu halktan almış sosyal devlet anlayışına gücü nispetinde hizmet etmiş ve devletimizin sosyal hizmet yapan bakanlığı da günlük 560 kişiye sıcak yemek çıkardığımız aşevi faaliyetimize, bu güzel hizmete destek vermiştir ve vermeye devam etmektedir.  Ancak asli görevi bu hizmetleri yapmak olan devlet kurumlarının bölge yöneticilerinin negatif siyasi ve şahsi düşüncelerinden dolayı bu güzel hizmetler (aşevi, kitap kafe, savaş bölgelerine yapılan yardımlar ve madde bağımlılığı) destek görememiştir.

ÇIKAR GURUPLARININ SİLAHŞÖRLÜĞÜNÜ YAPAN BİR KALEMİN EDEPSİZLİĞİDİR

Kendi ayakları üzerinde durmaya çalışan ve başaran hizmetlerini ülke sınırlarını aşacak kadar ilerletmiş derneğimizin destek görmesi beklenirken art niyetli kalemler vasıtasıyla kirletilmeye çalışılması birçok kez olmuş ciddiye alınıp cevap verilmemiştir. Ancak ailevi sıkıntılarından dolayı intihar eden kadir yılmaz kardeşimizin ölümünü uyuşturucuya bağlayıp bunu derneğimizin ilgisizliğine bağlayanlar bilmelidirler ki; kardeşimizin otopsisinde uyuşturucu madde bulunmamıştır ve uzun zamandır da maddeyi bıraktığı kullanmadığı yakınlarından bilgi olarak alınmıştır, ayrıca kardeşimizin yaşı 18 değil 24 tür dramatize edilmek ve toplumu yönlendirmek maksadıyla yaşı manipüle edilmiştir ve ölüm sebebi ailevi sebeplerden oluşan ruhi bunalımdır. İçinde kaymakamlık, belediye ve ilçe sağlık müdürlüğü gibi bu durumların asıl müdahalecisi makamlar olmasına rağmen; Bağımlılıkla mücadele koordinasyon kurulunun üyelerinden sadece biri olan derneğimizin bu vahim olayda tek sorumlu gibi gösterilmesi ahlâk ve edep yoksunu, çıkar guruplarının silahşörlüğünü yapan bir kalemin edepsizliğidir. Ayrıca bu manada gelen bilgileri kulak ardı etmeyen ve sorunun merkezine müdahale eden derneğimize de bu tarz durumlarla alakalı koordinasyon kurulundan herhangi bir bilgi gelmemiştir.

 YAPILAN HABERDE DEVLET MERCİLERİNİ SORUMLU TUTMUŞTUR 

Bu haber ya cehaletten ya da birilerinin siparişi ile haber yaptırılmış, bir kasıt taşıdığı apaçık ortadadır.  Sosyal yaraların ortaya çıkardığı bu gibi üzücü vakalar için direk sorumlu gösterilecek yetkili bir devlet mercii olmaz. Ne yazık ki yazar yazısında yazısın da  şu satırlar ile  Devlet mercilerini sorumlu tutmuştur   ” bu durumdaki ana kuzularını öksüz yetim vatan evlatlarını herkesten önce görmesi ve  derhal devlet şefkatiyle sarıp sarmalaması gereken  tüm devlet yetkilileri bir şekilde bu ve benzeri alanlarda altında devlet arabalarıyla asayiş adına gezerken görüp  ölmeden, canına kıymadan gerekeni yapmaları ,şu anda olduğu gibi cesedi asılı olduğu yerden indirmek için evinin önünün caddeyi ve sokakları araçlarla insanlar la doldurmalarına gerek yok” ifadesi ile devlet mercilerini zafiyet ile suçlamıştır.

GÖNÜLLÜLÜK ESASINA DAYALI DERNEĞİ SUÇLAMAK ANCAK BİR CEHALET OLMAKTIR

Ünye’de, Ünye’nin güzel kalpli, yardımsever insanları ile birçok sosyal sorumluluk projesine imza atmış, gücü ve yardımları nispetinde Ünyelilere faydalı olmaya, sosyal problemlerin çözümüne katkı sunmaya çalışmış, bir gönüllülük esasına dayalı bir yardım derneğini böyle üzücü bir sosyal vaka ile, ilişkili ve sorumlu göstermek ya cehalet ya da tetikçi olmaktır.

Evet Ünye El Ele Derneği olarak yüzlerce bağımlıyla ilgili çalışmalar yaptık (ZORUNLU BİR DEVLET TEŞEKKÜLÜ Değiliz), Çalışmalarımızdan güzel sonuçlar aldık, çok da başarılı olduk (bu kardeşlerimizden bazıları şu an Dernek bünyesinde gönüllülük esasıyla, diğer kardeşlerine yardımcı olmak için çalışıyor)

CEHALET DEĞİLSE? NEDİR?

Sadece Sosyal Sorumluluk ve gönüllülük esasıyla hareket eden bir Dernek ile Devlet Kurumlarını bir tutmak, hatta daha ileri giderek tek sorumlu olarak göstermek, Cehalet değilse? Nedir?

Ünyeli bir kardeşimizin üzücü bir şekilde hayatına son vermesinden (Allah Rahmet Etsin Kardeşimize) Ünye El Ele Derneğimizi sorumlu gösteren yazardan ve yazıyı yayınlayan yayınlanmasını teşvik eden herkesten T.C Mahkemeleri önünde hesaplaşacağız.” Dedi.

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-