BBP BAŞKANI ZOR’DAN GÜNDEM YARATACAK AÇIKLAMALAR

Reklam
Reklamı Gizle

Büyük Birlik Partisi İl Başkanı Durmuş Zor ,A52 TV ekranların Kaptan Köşkü programında merak edilenleri cevapladı. Başkan Zor bir çok konuda gündem yaratacak açıklamalarda bulundu.

Organize Sanayi Bölgesi Ünyeli İş Adamları Kurmuştur

Çok açık söylüyorum ki OSB’yi hükümet değil Ünyeliler çözdü. Altınordu ve Fatsa ikinci OSB’ye para gönderen devlet oraların iki katı parayı verip de bana OSB kurmadı. Ünye’de ki bir formül sayın kaymakamımızın ve toplum örgütlerimizin emeği sayesinde iş adamlarından para toplandı arazi alındı ve OSB kuruldu. Şimdi de alt yapı ihalesi yapıldı, tapuları verildi insanlar yavaş yavaş OSB’ye kavuştu.  Bilinmesi gereken bir şey var ki OSB kuruluşu Türkiye’de örneği ikincidir.

Ünye Ticaret ve Sanayi Odası Başkanına Yapılan Yanlıştır

 Türkiye genelinde Türkiye odalar borsa birliğine bağlı Devlete vergi veren insanların yaklaşık %75’i Ticaret ve Sanayi Odalarının üyeleridir. Doğal olarak bu Ünye’de de böyledir. %75’i ticaret odasından en önemli iş adamlarındandır. OSB ‘de beş tane yönetim kurulu üyesi bulunur. Ünye Ticaret ve Sanayi odası da 5 üyeden biridir.

Tapu dağıtım törenine Ünye Ticaret ve Sanayi odası Başkanı davet edilmemişse bu doğru değildir.

Ünye Ticaret ve Sanayi odası geçmişten beri güzel yönetilen bir odadır. Burada bu para niye alınır isteyenler açıklama yapmalı.

Sayın Kaymakam tecrübeli bir devlet adamı ,adı geçen iş adamından bu para neyin karşılığında istendiğini söylemek durumundadır. Yardımlar yapılabilir, örneğin şehidimize bir iş adamının ev alması istense bu yapılır zaten yapılmıştır . Lakin bağışta zorakilik olmamalıdır.

Bu gönül işi ,zengin verirse verir vermese vermez kendi bileceği iştir. Bu konularda iş adamları mutlaka yardıma davet edilir. Zenginin parasını ben kazanmadım. Yanlış hatırlamıyorsam Ordu’da iş adamlarımız 30’un üzerinde okul yapıyor. Birlikte bir şeyler yapılabilir. Yeter ki düzgünce isteyelim.

Ünye Ticaret ve Sanayi Odası başkanı İrfan Akar Zarar Görür mü Buna Üyeler Karar Verir


Kısmen veto yiyen bir Ticaret Odası Başkanı’nın koltuğu sallanabilir mi?
Buna üye karar verir .Siyasi partiler de sivil toplum örgütleri de prensipler üzerinden yönetilir. Prensiplerinizi ortaya koyarsanız bu prensipler üzerinden başkanlığa seçilirsiniz ya da kaybedersiniz. Üye size o kalıbınız da yeniden tercih eder ya da etmez. Kuaförler kişilerin isteğine göre saç tarar, saç keser, hizmet verir. Ama diğerlerinin hiçbiri kişilerin isteğine göre hareket edemez. Öyle bir yönetim biçimi yok. Ticaret Odası’nda ya da başka sivil toplum örgütlerinde kişilerin keyfine göre yönetim olmaz.

Siyaset Her Dönem Zarar Gördü

Gelecek dönemde sivil toplum örgütleri üzerinden seçim çalışması yapanlar dün de varlardı, yarında olacaklar. Arzu edenler bu yarışı yaparlar. Ama sivil toplum örgütlerini siyasetin merkezi haline getirmek isteyenler her dönem kaybedenler olmuştur. Sivil toplum örgütleri üzerinden siyaset yapmayın. Yaparsanız zarar görürsünüz.

OSB Ranta Kurban Gitti

Eğer Killik bölgesinde 500 dönümlük yere OSB kurmuşsak sorumlusu ben değilim. Benim dışındaki yönetim kurulundaki beyler. Çünkü açıkça yanlış dediğim konular vardı ve bu konuları paylaşıyordum.

Fatsa’da 2. OSB 950 dönüm, Altınordu’da 1050 dönümken, kim ikna etti de bize 500 dönümlük OSB kurdurdu?

Kimin yerleri OSB alanının dışında kaldı?

Bir buçuk yıl içinde OSB faaliyete geçtikten sonra 2. OSB 3. OSB için dün 60-70 Bin TL’ye kamulaştırdığımız yeri 200-300 Bin TL’ye kamulaştırmak zorunda kalırsak burada kötü niyetli olanlar kim?

Durmuş Zor’u götürmeyenler mi? Durmuş Zor mu?

Eğer gitseydik Çevre yolunun yanından OSB başlardı ve yukarıya doğru giderdi. 1000 dönüm 1500 dönüm, ben ne kadarını yapabiliyorsan o kadarını yapardım.

Şimdi ikinciyi, üçüncüyü kurarken ne kadar pahalıya kurmak zorunda kalacağız?

Yerin en iyileri OSB alanının dışında bırakılmıştır. Bunu da gelecekle ilgili hesabı olanlar yapmıştır. Kimse kusura bakmasın. Bu memlekette Durmuş Zor’un kaybettiği bir şey yok. Ben fikrimi zikrimi söylüyorum.

Ticaretinden Korkan Başkanlık Yapmasın

Sayın Başkan İrfan Akar bugün devre dışı bırakılır, gelen kişi ‘aman ha işyerime zarar gelmesin’ diye bakıyorsa sivil toplum örgütlerinin başına da kimse aday olmasın. Gitsin babalar gibi Ticaret yapsın. İş yerinden ekmeğinden parasından korkan adamlar, tarafsız objektif sivil toplum örgütlerinin başkanlığını yapamazlar.

Ticaret Odası Başkanlığında Durmuş Zor Aday Değil

Yaradan benim yüzüme güldü, bu salgın döneminde yasaklamalara 2 gün kala ben işyerini devrettim. Böylece Ticaret Odası üyeliğimi ve ticaretimi sonlandırdım. Önümüzdeki dönem ve sonraki dönemler beni ticaretin içinde göremeyeceğiniz için Ticaret Odası başkanlığında da göremeyeceksiniz.

Şu anda emekli bir memurum. Parti il başkanlığını yapıyorum. Zamanımın büyük çoğunluğunu partime, eşime dostuma kendime ayırıyorum. Haftanın bir günü Altınordu’da , bir günü Fatsa’da, bir günü Ünye’de , kalan günler kesinlikle köyündeyim. Yaradan ömrümüzün sonuna doğru bizde güzel bir şans tanıdı.

Bu sebeple üye olmadığım bir yere aday olma ihtimalim de yoktur.

Orta Anadolu Yolunu 20 Senedir Konuşuyoruz

Ünye çimentonun Ünye’ye zarar verip Ünye’ye hiçbir katkısı bulunmamaktır. Ünye’nin diğer iş adamları Ünye’mize katkısı olsun diye yatırımda bulunuyorlar da, çimento fabrikası neden bulunmuyor. Biz alalım çimentodan paraları orta Anadolu bağlantı yolunun projelerini karşılayalım.

İhale aşamasına geldi proje bitti diyorlar,20 yıldır aynı şeyi söylüyorlar ama görünürde bir şey yok. Öyleyse şu tır filoları olanlardan paraları toplayalım sizin tırlarınız burada çok zarar görüyor araçlarınız yıpranıyor Akkuşla Ünye arasını ıslah edelim diyelim. Böyle bir formül olmadı olamaz. Sadece OSB’de Ünyeliler bu işi başardılar onun için ben katkısı olanları tebrik ediyorum.

Belediyenin Mülkleri Satması Yanlış

Birileri 50 yıl önce mülkler, araziler almış ve belediyeye kazandırmış. Daha sonrasında gelenlerinde bunları satması doğru değil. Çok iyi bir holding kurmuş babanın yıllar sonra torunları tarafından malının mülkünün harcanması gibi bir durum bu. Kamu mallarını özelleştirmenin de bir edebi adabı vardır, piyasanın çok altında tutanın elinde kalacağı şekilde bu mallar verilmemeliydi.

Rektörlük Elini Taşın Altına Koymuyor

Limanla ilgili arzu edilen şeyi yapabildik mi? Yapamadık.

Üniversitenin fakülteleri ile ilgili biz üniversiteye eski hava alanına da 200 dönüm mükemmel bir yer verdik .Fakat Ordu üniversitesinin yönetimi bize bir fakülte dahi veremediler. Mevcut fakülteyi oraya götürün dediler.

Atınordu’da ise 300 dönüm yeri 6 fakülte yapılsın diye kendileri verdi, Her birine en iyi yatırımları kendileri yaptılar ama iş Ünye’ye gelince çark ettier. Ünyeli iş adamlarına bu fakülte binasını yapın dediler. Ordu üniversitesinin başındaki rektörü sayın Cumhurbaşkanımız atadı. Bizimkiler Diyemediler ki bir tane fakülte bize vermelisiniz Ünye’nin hakkıdır. Rektörlük bize ait bir fakülte veremiyorken , elimizde bulunan bölümü yeni yere taşıyın diyor.Buradan başta Mustafa Uslu ve iş adamlarımıza Ünye’ye katkılarından dolayı teşekkür ediyorum.Verdikleri sözlerin hepsini tuttular.

Kısaca bize bir binayı yenileyin diyor. Ben hiç bir şey yapmam parası olan yenilesin”dedi.

DEVAM EDECEK…