Dolar 20 Lira Olacak Mı? İşte Cevabı

Reklam
Reklamı Gizle

Piyasalardaki hareketlilik her geçen saat hızlı devam ederken, altın ve döviz dakika dakika artmaya devam ediyor.
Ülke genelinde yaşanılan anlık hareketlerle önü görülmez bir tırmanışa geçen altın ve döviz, kuyumcuları da endişelendirmeye başlattı. Son iki günde 200 lira birden çıkış yapan altının gramı her gün daha artarak devam ederken, fireni boşalmış kamyon misali dövizde de aynı hareketlilik yaşanıyor.
“Bu Normal Bir Yükseliş Olarak Değil, Bildiğiniz Ekonomik Saldırı”
Bunun normal yükseliş olarak değil ekonomik bir saldırı olduğunu söyleyen Ünye Güneş Kuyumculuk Ortaklarından Tuğrul Çavuşoğlu,” Altınla ilgili aşırı hızlanma söz konusu. Bu çıkışın devam edeceğini öngörüyoruz. Bu bizim beklediğimizden daha hızlı bir yükseliş oldu. Biz yılsonunda altının 600 TL olmasını beklerken bugün altının 780 TL’ye çıktığını gördük. Biz bunu normal bir yükseliş olarak değil ülkemize yapılan ekonomik bir saldırı olarak görüyoruz. Kurlar üzerinden ülkeyi ele geçirme gibi korkunç bir çaba var. 24 saatlik zaman dilimi içerisinde doların 11 TL’den 13 TL’ye çıktığını gördük. Yani dolar günde 2 tl değer kazandı. Altın da aynı şekilde bir günde 100 tl artış gösterdi. 13 yıllık tecrübemle konuşuyorum ben böyle bir çıkış hiç görmedim” dedi.
“Bu Saatten Sonra Dolar 15–20 Lirada Olabilir”
Dolar kurunun yükselmesi ve altının her geçen gün daha da çıkmasıyla önü görülmez bir hal aldığını söyleyen Çavuşoğlu,” Piyasalarda kademeli olarak gerileme olabilir ama ufak oynamalar çok bir şey ifade etmiyor. Biz 2022-2023 yılı içerisinde altının 1000 tl olacağını öngörüyorduk. Bunun daha da fazlası olabilir, gidişat onu gösteriyor. Ülke olarak bizi şuanda ekonomi yönünden yıpratmaya çalışıyorlar. Şu saatten sonra dolar 15 TL de olabilir 20 TL de olabilir. Ons bazında bakarsak altın 60-70 ons geriledi. Altının çıkma sebebi tamamen doların yükselişinin den dolayı. Yoksa altında herhangi bir hareket yok” diye konuştu.
“Altın Her Zaman Kazanır”
Altının vatandaş nezdinde kazandıracağını ifade eden Çavuşoğlu,” Yılbaşından sonra 2022 yılı içerisinde altının 600–700 TL bandında olacağını düşünüyoruz. Çok fazla gerileme olacağını sanmıyoruz. Altın alan her zaman kazanır. Türk parası değerini kaybettiği için şu anda vatandaşlar dolara ve euroya rağbet gösteriyor. Araba, ev, arsa almak isteyenler de bu fiyatları değerlendirerek altınlarını bozuyorlar. Bugünlerde altın ve dövizde ki fiyatlar son derece esnek. Şu anda altının 22 ayar bazındaki satışı 670 ile 700 tl bandında. Bilezik alışımız da 620 ile 640 TL arasında değişiyor. Çeyrekte 1200 bandında satıyoruz 1100 bandında alıyoruz. Ata Lira ise şu anda 5000 TL’ye yaklaştı. Biz yine vatandaşların yatırımlarını altından yana yapmalarını tavsiye ediyoruz” şeklinde konuştu.