Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

DEVLET HASTANESİNDE “BAĞIMLILIK” POLİKLİNİĞİ AÇILDI.

DEVLET HASTANESİNDE “BAĞIMLILIK” POLİKLİNİĞİ AÇILDI.
03 Mart 2020 - 23:43

Ordu Devlet Hastanesi bünyesinde, bağımlılığı olan hastalara yönelik “Ayaktan Arındırma Polikliniği” açılmış ve vatandaşlarımıza hizmet vermeye başlatıldı.

İl Sağlık müdürlüğünden yapılan açıklama şöyle;”Ayaktan Arındırma polikliniğinde; alkol/madde bağımlılıkları, teknoloji/internet ve kumar bağımlılıkları ve yeme bağımlılığı olan hasta ve yakınlarına tıbbi hizmet verilmektedir.

Yakın bir zamana kadar “bağımlılık” kavramı alkol ve uyuşturucu maddeleri kapsamaktaydı. İlerleyen teknoloji ve tüketimde görülen artış, yeni bağımlılık türlerini de hayatımıza sokmuştur. İnternet kullanımının vazgeçilmez olması, akıllı telefon kullanımı ile birlikte çevrimiçi oyun, sanal sosyal aktiviteler ve diğer kullanımların artış göstermesi sonucunda internet bağımlılığı, oyun bağımlılığı ve internet üzerinden kumar bağımlılıkları ortaya çıkmıştır. Bu bahsedilen bağımlılık türlerinin nörobiyolojik ve davranışsal özellikleri bilinen bağımlılık türleri ile benzerlik göstermektedir.

Son zamanlarda obezitenin tüm dünyada ve ülkemizde artış göstermesi, obezitenin sebeplerine yönelik araştırmaların yapılmasına neden olmuştur. Obezitenin psikolojik nedenleri ve sonuçları araştırıldığında, bazı obezlerde yeme bağımlılığı olduğu belirlenmiştir. Beslenme ve maddelerin ödül merkezinde benzer biyolojik etkilere sahip olmaları, obezitesi olan bireylerle madde bağımlısı hastalarla benzer davranışsal özelliklere sahip olmaları, hayvan deneyleri ve genetik çalışmalarda bu benzerliklerin gösterilmiş olması, obezitenin bir bağımlılık olabileceği yönünde değerlendirilmeye başlanmıştır.

Bağımlılığı olan hastalarımızın tedavisi için Ordu Devlet Hastanesi bünyesinde açılan “Ayaktan Arındırma Polikliniği” hizmet vermeye başlamıştır”dendi..

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-