DEPREMLERE HAZIRLIKLI OLALIM

Reklam
Reklamı Gizle

İyi parti belediye meclis üyesi Murat Çıraklı son zamanlarda meydana gelen depremlerin ardından kentsel dönüşümün önemine değindi.

“Hayatımızın vazgeçilmezlerinden biri olan çoğunu hissetmesek de yer kabuğundaki hareketler hayatımızdaki gerçekleri olarak karşımıza çıkıyor” diyen Jeoloji Mühendisi Murat Çıraklı, depremle yaşamayı öğrenmemiz gerektiğini belirterek ilerideki tarihlerde daha çok depremlerle karşı karşıya kalacağız uyarısında bulundu.

Murat Çıraklı “Bizim burada bakış açımızın şu olması lazım. Bir deprem büyüklük bölgesi var. Türkiye beşe bölünmüş durumda ve bizim burası da 3. bölgede yer alıyor.

İleriye Dönük Tehlike

Bu ne demektir? Ünye’de en yüksek sarsıntının yansıma oranı 4-5 gibidir. 1. Derece deprem bölgesi dediğimiz Akkuş Niksar Bölgesi var. Akkuşla aramızda 60 km. var. Akkuş’tan geçen fay hattı da Kuzey Anadolu fayıdır. Yer altında yükseklik ve basınçla bir gaz oluşur. Sıkışarak patlama olur. Zaman zaman sıkışmalardan dolayı çatlaklar oluşur. Mesela Tekkiraz tarafında bu oluşmaya başladı. Fatsa’ya bakarsak arkada Kumru, Korgan tarafında da oluşmaya başladı. Onlar içinde ileriye dönük tehlike. Zaman içerisinde biz bunu görüyoruz. Bizi kurtaran nokta nedir alttaki zemin in sağlam olması kaya olması.

Ünye’deki Sıkıntılı Yerler!

Mesela sulak zeminde farklıdır. Ünye’de şu anda Fevzi Çakmak, İpekyolu, Bayramca otogar mevkii aşırı derecede sıkıntılı olan yerler. Buralarda zemin sulak olduğu için sıkıntı gösteriyor. O nedenle biz bunlara alışacağız. Kısada vadede sıkıntı olmayacaktır. Tedbirler almak lazım, bina yapımında dış etkilerin önemi vardır. Sıkıntı doğurmaması için tedbirleri alıp depremle yaşamaya alışmak lazım.

Acil Kentsel Dönüşüm Yapılması Gerekiyor Ama Bunu Ak Parti Bunu Yapamaz

Deprem öldürmez, tedbirsizlik öldürür. Biz tedbirimizi alacağız. Tehlike alanlarını söyleyeyim size, İstanbul çok aşırı tehlike alanı haline geldi. Biz zaman içerisinde geçmişe dayalı mesleği icra ederler olarak deneyimlerimize dayanarak konuşuyoruz. İnşallah kentsel dönüşümün de ehemmiyeti ortaya çıkacak. Bizim burada da kentsel dönüşüm acil yapılması gerekiyor ama AK Parti bunu yapamaz.”dedi.