Damızlık Koç-Teke Alımına % 50 Hibe Desteği Başladı

Reklam
Reklamı Gizle

Hayvancılık yatırımlarının desteklenmesi kapsamında Bakanlığımız tarafından damızlık koç-teke alımına % 50 hibe desteği verilmeye başladı.


T.C. TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI ORDU İL TARIM VE ORMAN MÜDÜRLÜĞÜNDEN YAPILAN AÇIKLAMADA

”Tarım ve Orman Bakanlığımız tarafından yayınlanan Damızlık Koç-Teke Alımı Uygulama Rehberine göre, koç-teke alımına %50 oranında hibe verilecektir.

Bir yetiştirici, aktif küçükbaş hayvan işletmesinde bulunan her 30 baş anaç koyuna karşılık 1 baş koç-teke olmak üzere en fazla 5 baş koç-teke alabilecektir.

Damızlık koçlar en az 12 en fazla 36 aylık yaşta olacaktır. Damızlık koç ve tekelerin fiyatları Bakanlık Merkez Değerlendirme Komisyonu tarafından belirlenmekte olup, 2021 yılı için damızlık koç fiyatı 3 bin TL/baş ve damızlık teke fiyatı 2 bin 500 TL/baş olarak belirlenmiştir

Koç-tekeleri alan yetiştiriciler 2 yıl kendi işletmelerinde tutmak zorundadırlar.Damızlık koç-teke alımına % 50 hibe desteğinden yararlanmak isteyen yetiştiricilerimizin İl Müdürlüğümüze 28 Mayıs 2021 tarihine kadar başvuru yapmaları gerekmektedir.

Aktif küçükbaş hayvan işletmesi olan yetiştiricilerimiz, nüfus cüzdanı fotokopisi, işletme tescil belgesi, işletmedeki hayvan varlığı listesi ile başvuru yapacaklardır”denildi.