CHP’Lİ BAŞKAN MARAL GÜNDEMİ DEĞERLENDİRDİ

Reklam
Reklamı Gizle

Cumhuriyet Halk Partisi Ünye İlçe Başkanı İsa Maral Türkiye’nin son zamanlarda ekonomik anlamda geçirdiği sıkıntılı sürecin nedenlerini ve yaşanan süreci değerlendirdi.
Son günlerde Türkiye’de akaryakıt, gıda sektörleri gibi alanlarda ve döviz kurlarında yaşanan büyük fiyat değişimleri hakkında kameralarımıza konuşan Cumhuriyet Halk Partisi Ünye İlçe Başkanı İsa Maral, son zamanlarda sıkça konuşulan erken seçim konusuyla ilgili de açıklamalarda bulundu.
2017 yılında gerçekleştirilen referandum ile tek adam rejimine geçildiğini ve bu rejimin devletin kurumlarını olumsuz etkilediğini belirten CHP Ünye İlçe Başkanı İsa Maral, şuandaki pahalılığın üretim sektöründen uzaklaşmaktan kaynaklandığını ifade ederek şu şekilde konuştu;
Üretim Tesislerimizi Yok Pahasına Elden Çıkardık
“Türkiye kısa bir süreç içerisinde bu noktalara gelmedi. Şuandaki Türkiye’nin durumu küreselleşmenin bir sonucudur. Biz üretim tesislerimizi yok pahasına elden çıkardık ve demire, betona yatırımlar yaptık. Üretim sektöründen tamamen uzaklaştık ve bugünkü pahalılık ortamı oluştu. Türkiye büyük bir ülkedir ve bunları aşacaktır. Fakat son günlerde gördüğümüz kadarıyla devletin bu işlere müdahale edecek hiçbir kurumu kalmamış. Her şey 2017 yılında gelen tek adam rejimiyle birlikte tek kişinin kararıyla yönetilen bir ülke duruma geldi. Bu da kurumları oldukça verimsiz kıldı.
20 ayda 4 Tane Merkez Bankası Başkanı Değiştirildi.
Merkez Bankası’nın yapısında çok büyük değişiklikler oldu. Bu gidişattan rahatsız olan Merkez Bankası uzmanlarının çoğu görevden alındı. Türkiye ilk defa 20 ayda 4 tane Merkez Bankası başkanı değiştirdi. Merkez Bankası başkanları 5 yıllığına seçilir ve 5 yıl boyunca alacakları kararlar için talimat almazlar. Fakat tek adam yönetimiyle birlikte Merkez Bankası’nın bağımsızlığı sona erdi.
Türkiye Yönetilmiyor, Savruluyor
Şu anda Türkiye yönetilmiyor, savruluyor. Bu anlamda biz erken bir seçim değil, derhal bir seçim istiyoruz. Derhal bir seçim yapılıp piyasalara güven verilmesi gerekmektedir. Güvenden sonra ise kısa süre içerisinde ilgili kararlar alınıp, Türkiye’yi bu durumdan kurtarmamız gerekmektedir. Yoksa insanlar bir dilim ekmeğe muhtaç hale gelecekler.
10 Yıl Boyunca Milli Geliri Her Yıl Azalan Dünya’daki Tek Ülkeyiz
Bu ülke 1984 yılında Dünya’nın en iyi 14. ekonomisiydi. Şu anda Suudi Arabistan’ın altına düşecek duruma geleceğiz. 10 yıl boyunca her yıl milli geliri azalan Dünya’daki tek ülkeyiz ve bu da bu rejimin sürdürülebilir olmadığını gösteriyor. Bir an önce yeniden bir seçim yapılıp Türkiye’nin güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçip, kurumların faal hale getirilmesi ve liyakat sahibi insanların yönetici yapılmasıyla Türkiye bu sorunları aşacaktır.
Cumhuriyet Halk Partisi Olarak İktidara Hazırız
Şu anda Cumhuriyet Halk Partisi iktidara en hazırlıklı olan partidir. Son dönemlerde toplumun bütün kesimleriyle istişare halindeyiz. Tarımda, sanayide vb. her sektörde raporlarımız ve görüşmelerimiz var. Seçim sonrası iktidara geldiğimizde bu projelerin uygulanacağı tarih bile hazırdır. Neyi ne şekilde yapacağımız sadece bir seçime bağlıdır.