CEMAL ENGİNYURT “FINDIK 35 TL OLMALI”

Reklam
Reklamı Gizle

Ünye Ticaret ve Sanayi Odasını ziyaret eden DP Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt, başta fındık olmak üzere bir çok konuda açıklamalarda bulundu.

TURKİYENİN BİR COK SORUNU VAR

Türkiye’nin sorunları ekonomik sorunlar, siyasi sorunlar, dış dünyadaki sorunlar her gün ulusal kanal ‘da da seyrederek ve sizlerin de haberleri ile halkın gündemine geliyor.

Biz demokrat parti olarak dış politikada da devletin ve hükümetin yanındayız. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni asla hiç kimseyle paylaşmayız. Demokrat parti genel başkanımız Sayın Gültekin Uysal’ın da bu konuda tavrın nettir. Biz Türk milletinin menfaatlerinden çıkarlarından ve ulusal menfaatlerden yanayız ama maalesef içeride büyük sıkıntılar var.

MİLLETİMİZİZ YANINDAYIZ

Kahveci esnafı 16 aydır perişan, servis esnafı perişan, yerel gazeteciler perişan, restoranlar kafe sahipleri perişan destek deniliyor ,bir nace kodundan dolayı destek alınamıyor. Verilen destekler yeterince karşılık bulmuyor. Bir kahvehanenin kirası 2000 lira, verileceği söylenen destek 3000 lira .Vergi borcunu SGK borcunuz ve siciliniz bozulursa onu da alamıyorsunuz.

Dolayısıyla böylesi bir ortamda biz iktidara çağrıda bulunuyor ve diyoruz ki milletimize ,esnafımıza ,işsizimize işçimize sahip çıkalım.Tüccarımıza sahip çıkalım, şehrimize sahip çıkalım. Biz bu anlamda Ordu’nun sesi olacağımıza söz vermiştik ve bu sözümüzü elimizden geldiğince tutmaya gayret gösteriyoruz.

UNYE ORGANİZE SANAYİ ÇOK GEÇİKMİŞ BİR YATIRIM

Ünye organize sanayi hiç kimse dillendirmezken Sayın başkanımızla biz TBMM’de sürekli bu konuyu gündeme taşıdık. Sanayi bakanı ile bu konuları görüştük inşallah Ünye organize sanayi bir hale bir yola girdi. Araziler tamamı ile satıldı .İnşallah ilk temel atma töreni ile birlikte Ünye ye yakışır bir organize sanayi gerçekleşir.

Ünye organize sanayi çok gecikmiş bir yatırım .Ordu ve Fatsa’da var ikincisi yapılacak ama Ordu’nun en büyük ikinci ilçesi Ünye’de organize sanayi olmaması büyük bir hataydı. inşallah en kısa zamanda bunu el birliği ile ticaret odası başkanımız yatırımcılar hep birlikte çözecekler.

ÜNYE KÜLTÜR MERKEZİNİN TEMELİNİ BENDEN ÇEKİNDİKLERİ İÇİN ATTILAR

Ünye kültür merkezi sürekli gündeme taşıdık, sürekli gündeme getirdik. Benden çekindikleri için çekinmekten kısıtta şu “artık bir sussun, konuşmasın” diyerek bir temel attılar ama maalesef müteahhit çekti gitti. Ünye kültür merkezi adeta mezbaha yere dönüştü yatırım durdu, Ünye kültür merkezi bir an önce hayata geçmelidir.

FINDIK 35 TL OLMALI

En önemli meselemiz Temmuz ayının sonu itibariyle fındık taban fiyatlarının açıklanmasıdır. Bir an önce fındık taban fiyatları açıklanmalı gurbetteki hemşirelerimiz köylerine dönmeli ve bütün altyapı çalışmaları biterek fındığa hazır hale gelmeliyiz.

Biz hükümetten 35 lira para istiyoruz. Birileri bu parayı çok diyor. Ama çok diyenlere de diyoruz ki son 3 yılda gübre fiyatları %300 arttı, ilaç fiyatları %300 arttı akaryakıta sadece geçen ay %35 ÖTV zammı geldi. İşçilik maliyetleri geçen sene 130 lira iken bu sene öyle zannediyorum 150 liranın altında bir fiyat olmayacak.

Böylesi bir ortamda diyoruz ki dolar bazında değerlendirdiğimizde fındığa verilecek fiyat 35 lira olmalı. Çünkü geçen seneki dolar fiyatlarıyla verilen fiyatları kıyasladığımızda bu sene maalesef doların böyle yüksek seyretmesi ile birlikte fındığın en az 35 lira olması gerektiğini söylüyoruz.

Bu noktada Sayın Cumhurbaşkanımıza güveniyoruz. Cumhurbaşkanımızın geçen hafta yapmış olduğu açıklamayı bir umut olarak görüyoruz. Buğdaydan sonra fındığa da sahip çıkacağız demesini umut olarak görüyoruz.

DEMOKRAT PARTİ OLARAK, AK PARTİ NE YAPARSA YANLIŞ YAPAR ANLAYIŞIN DA DEĞİLİZ

Demokrat parti olarak AK parti ne yaparsa yanlış yapar anlayışın da değiliz. Doğruların destekçisiyiz doğruların yanındayız ama haklı eleştirilerimizi söylemekten de geri durmayacağız.

Ordu’ya söz verdik biz Ordu sevdalısıyız Ordu’yu seviyoruz dolayısıyla sevdiğimiz bu şehrin tekrar 750.000 dışarıdaki Ordulunun İstanbul’da yaşayan Ordulunun Ordu’ya dönmesini hayal ediyoruz. Bunun için de yatırım olmalı, istihdam artmalı , üretim teşvik edilmeli , şehrimiz zengin bir şehir haline gelmeli diyoruz.

BİZ DEMOKRAT PARTİ OLARAK 18 AK PARTİ BELEDİYESİ VE GÜLYALI CHP BELEDİYESİNİN HER ZAMAN YANINDAYIZ

Ordu Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere bütün belediyelerin birlik ve beraberlik içerisinde, siyasetçilerin birlik ve beraberlik içerisinde çalışarak bu şehre sahip çıkmalarını istiyoruz.

Bu şehir sahipsiz olmamalı sahipsiz kalmamalı biz demokrat parti olarak iktidarın, iktidar milletvekillerinin büyükşehir belediye başkanı başta olmak üzere, 18 AK parti Belediyesi’nin ve bir de Gülyalı CHP Belediyesi’nin her zaman yanındayız. Her konuda onların sözcüsü olmaya hazırız. Ordu bizim sevdamız orduya sahip çıkmalıyız”dedi.