ÇAMLIK, YAŞAM ADASIDIR… OTOPARK BÜYÜTÜLMELİDİR…

Reklam
Reklamı Gizle

ÇAMLIK, YAŞAM ADASIDIR…

OTOPARK BÜYÜTÜLMELİDİR…

ÜNYE Turizm İşletmecileri Derneği (ÜNTİD) olarak,

ÜNYE Çamlığının araç trafiğine kapatılması ardından üst kısımda bulunan otoparkın yetersiz olduğu için otoparkın büyütülmesi aciliyet arz etmektedir.

Çamlık, Ünyelilerin çok hassas ve sinir ucu olduğu bir nokta. Bu çerçevede Çamlığımıza her daim sahip çıktığı için Ünye halkına canı gönülden teşekkür ediyorum. Ayrıca Ünye’nin istediği şeyleri yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, Ünye Belediye Başkanımız Hüseyin Tavlı, göreve geldiği günden bu yana Kültür Turizm Daire Başkanımız Mehmet Altun beye, Çamlığın takibini yapan Asım Suyabatmaz ve ORTUR Bölge Sorumlumuz Cevat Bayrak beye hassasiyetlerinden ve çalışmalarındaki nüanslardan dolayı teşekkür ediyorum. Çamlık’ta Ünye Türk-Japon Dostluğu ve Ertuğrul Firkateyni Şehitleri Derneği’mizin açıkladığı gibi bir Japon Kültür Evi de yapılacak, Taş Eserler Müzemizde olacak. Dolayısıyla Çamlıktaki tesisimizi, dokuya uygun mescidi ile şadırvanı ile engellilerimize de hizmet eden hizmet alt yapısı ile kafeterya konseptinden restoran konseptine geçirdik. Çamlığımız gerçekten bir yaşam adası oldu.

Otopark yetersiz

Bundan böyle Çamlığımız trafiğe kapalı olacak. Aşağıya araç kesinlikle inmeyecek. Girişte otoparka ihtiyaç var, mevcut otopark yetersiz, devamında ise bunun için yer mevcut. Doğaya, dokuya, ağaca, yeşile dokunulmadan buranın otoparka çevrilmesi aciliyet arz etmektedir. Otopark ihtiyacının giderilmesi için ÜNTİD olarak ta Ünye Sivil Toplum Platformu olarak da Ünye ve Ordu Büyükşehir Belediyemizle yaptığımız görüşmeler neticesinde Çamlığın girişinde bulunan otoparkın devamındaki spor aletlerinin bulunduğu alanın tamamen otoparka çevrilmesi, girişinin de doğu yakasından verilmesini istiyoruz. Çamlığımız yaz ayına hazır olacak. Ama otopark anlamında çok ciddi bir eksiğe sahip. Dolayısıyla buradaki spor aletleri rehabilite edilerek ve ilave yeni aletlerle Çamlık içine serpiştirilerek yerleştirilmesi aynı zamanda Çamlıkta yürüyüş yapan halkımıza spor yapma imkanı da sağlamış olacak.

Çamlıkta Orman İşletme Müdürlüğüne ve YEDAŞ’a önemli görevler düşüyor

Çamlığımız dokusu itibariyle yaşlanmış durumda ve can güvenliği içinde bazı ağaçların kurumuş olduğunu görüyoruz. Kurumuş ve yıkılmaya yüz tutmuş ağaçlarımızın Orman İşletme Müdürlüğümüz tarafından kaldırılması önem arz etmekte. Aynı zamanda Büyükşehir’imizin yapacağı çalışmalar içerisinde çamlığın aydınlatma işlemleri de var. Ama aydınlatma işlerinin sağlıklı olabilmesi için de YEDAŞ’a ait olan eskimiş direklerin YEDAŞ tarafından kaldırılması önem arz etmekte. Bu kurumlarımızın da üzerine düşen görevi yapmaya davet ediyoruz. Çamlığımızı hep birlikte ayağa kaldırmak istiyoruz.

Adnan SOBİ

ÜNTİD BAŞKANI