“BURUNUCU ADASINDAKİ ÜÇ ÇEŞME UNUTULMASIN”

Reklam
Reklamı Gizle

Üntid Başkanı Adnan SOBİ, Burunucu adasındaki Üç Çeşme hakkında açıklama yaptı.

Başkan Adnan Sobi “bir çok hikayesi bulunan Üç Çeşmeyaşatılması gereken tarihi ve kültürel önemli bir varlığımızdır” dedi.

Başkan Sobi açıklamasında;

           “ Ordu Büyükşehir Belediyemizin yapmış olduğu sahil yolu düzenleme çalışmasında, Burunucu Adası Hasanbaba tarafında bulunan ve kültür varlığımız olan çeşmemizin iyileştirilmesi, aydınlatılması, çeşmeye iniş korkuluklarının yapılması, kitabesinin kaldırıma koyulması ve en önemlisi çeşmenin suyunun, Burunucu Mahallesindeki Acısudan hat çekilerek aktif hale getirilmesi için proje dahilinde hazırlamasını talep ediyoruz.

             Üç Çeşme, Üç ayrı çömlek borusundan, ayrı ayrı suları ve üç ayrı lezzeti olan bir çeşmedir. Bir asırdan fazla tarihe sahip çeşme olan Üç Çeşme, denize sıfır olması dolayısıyla farklı bir konuma ve özelliklere sahiptir. Hakkında birçok hikayesi bulunan Üç Çeşme, yaşatılması gereken tarihi ve kültürel önemli bir varlığımızdır.

             Konumu itibariyle ilimizin, belkide bölgemizin denizin dalgasına sıfır tarihi çeşme olduğu düşünülmektedir. Sahil düzenlemesi kapsamında iyileştirilmesi Ünye’mize olduğu kadar ilimize de özel bir değer kazandıracaktır.

             Ünye Turizm İşletmecileri Derneği olarak, Üyemiz Sanat Tarihi Bilimi Uzmanı sayın Nevra Arslan ile yapmış olduğumuz çalışmaların dikkate alınarak, sahanın aktörleri ile istişare edilerek yapılması bu ve benzeri projelerin kimliğini ve kalitesini de arttıracağını düşünüyoruz. Bu haklı ve gelecek kuşaklara aktarılacak Kültür Mirasımızın geleceğe kazandırılmasının önem arz ettiğini düşünüyoruz. Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Dr. Mehmet Hilmi Güler’in ve projeyi takip eden yetkililerin dikkatine sunarız…” dedi.