Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

BELEDİYE GERÇEKLERİ VATANDAŞTAN SAKLIYOR

BELEDİYE GERÇEKLERİ VATANDAŞTAN SAKLIYOR
01 Ağustos 2021 - 23:11

Ünye Belediyesi iş merkezi hakkında korkutucu iddialar ortaya atıldı.
Ünye Belediyesi tarafından Sağlık Ocağı yanında yapılması düşünülen 5 dükkan 36 ofis bulunan 9 katlı iş merkezinin inşaatında farklı gelişmeler yaşandığı öğrenildi.

Ünye Belediyesi ile iş merkezi yapım ihalesini alan firma arasında inşaata başlamadan sorunlar boy gösterdi.


Edinilen bilgiye göre inşaat öncesi yapılan zemin etüt çalışmasında inşaat alanının sıkıntılı olduğu, 9 katlı bir kütlenin yapılabilmesi için fore kazık kullanılması gerektiği ön görülürken, maliyetlerin artması nedeniyle yüklenici firma ve belediye arasında anlaşmazlık olduğu öğrenildi.

İş merkezinin maliyetinin fore kazık uygulanması nedeniyle %20 artmasından dolayı inşaatı yapacak firmanın talep ettiği farkı belediyenin vermeye yanaşmadığı belirtildi.

İnşaat maliyetlerinin yükselmesi sebebiyle yüklenici firmanın talebine yanaşmayan Ünye Belediyesi ise jet-grout sisteminin uygulanması şeklinde firmaya baskı yapıyor.

ÇIRAKLI SKANDAL GELİŞMEYİ KAMUOYUNA DUYURDU

9 katlı iş merkezini jet-grout sisteminin değil de fora kazık sisteminin daha sağlıklı olduğunu belirten jeoloji mühendisi aynı zamanda İyi Parti Ünye Belediye Meclis Üyesi Murat Çıraklı konuyla ilgili şunları söyledi;
“İnşaat alanıyla ilgili sorunu biliyorum. Yandaki 1 nolu sağlık ocağında da zemin ile ilgili sıkıntılar yaşanmış, benim uyarılarımla o dönemin il müdürü yapılmış ihaleyi iptal edip yeni bir ihale ile inşaatta fora kazık sistemini uygulatmıştır. Burada da aynı sistemin uygulanması gerekmektedir. Ama duyuyoruz ki maliyet farkları nedeniyle belediye ile firma arasında anlaşmazlık var. Bu anlaşmazlığa istinaden belediyenin jet-grout da ısrar ettiğini öğrendim. Bu inşaata en uygun olacak sistem fore kazık sistemidir. Kamu binalarının daha uzun süreli dayanıklı olması gerekmektedir.

Jet-grout , yüksek basınç altında çimento su karışımının zemine enjeksiyonu ile kolon oluşturulurak yapılan bir konsolidasyon tekniğidir. İnce taneli ya da yoğun zeminlere, yerinde enjekte edilen çimentoyu direkt olarak karıştırılarak, homojen ve sürekli bir konsolidasyon sağlanır.

Fore kazık ise;Fore kazık ; Zeminin ;belirli çap ve derinlikte dairesel kesitli delgi yapılarak, açılan kuyuya demir donatı yerleştirilip beton dökülmesine denir. Silindirik , sütun şekline benzeyen düşey zemin elemanlarına fore kazık veya yerinde dökme betonarme kazık denir. En çok uygulanan yapım yöntemleri yöntemleri arasında fore kazık ankraj gelmektedir.

Yaygın olarak kullanılan fore kazık çapları 45cm , 65 cm , 80 cm,120 cm ve 150 cm dir. fore kazık boyları yaklaşık 0-50 mt aralığında değişmektedir. Uygulama, fore kazık makinesi diye bilinen iş makineleri ile yapılmaktadır. Kendini tutamayan zeminlerde ( gevşek zeminlerde ,dolgularda , sulu zeminlerde vb nedenlerden) kılıflı (borulu), bentonitli, fore kazık uygulamaları gelişmiştir.

Kazık sistemi, zemin iyileştirme yöntemlerinde, sev stabilitesinde, derin kazılarda ve kazıklı temellerde ülkemizde yaygın olarak kullanılan yapım yöntemleri arasındadır.İş merkezinde de bu kullanılırsa daha iyi olur..” Dedi.

Çıraklı konuşmasına şöyle devam etti;

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-