BÖYLE CENAZE NAMAZI GÖRÜLMEDİ

Reklam
Reklamı Gizle

Ünye’nin Erenyurt Mahallesinde yaşayan vatandaşlar, yıllardır bozuk olan yollarının yapılmamasından dolayı Emekli İmam Zeki Fidan önderliğinde gıyabi cenaze namazı kıldı.

Erenyurt Mahallesi Kocahisar Mevkisinde 1981 yılında ilk elektrik hatlarının gelmesinin ardından hiçbir yol yatırımının olmadığını savunan Zeki Fidan ve mahalleliler, bozuk olan yolları protesto etmek amacıyla tabutlu cenaze namazı kıldı. Ordu Büyükşehir Belediyesi ve Ünye Belediyesi’ne yıllardır seslendiklerini ifade eden ve bir türlü yol sorunlarının çözüme kavuşturulamadığını söyleyen Emekli İmam Zeki Fidan,” Belki böyle bir farklı protestoyla sesimizi duyulur” diyerek yetkililere yeniden seslendi.

Son olarak 2019 seçimlerinde bölgede yapılacak çalışmalar için yol sorununun çözüleceğini ümit eden mahalle halkı, seçim sonrası geçen 3 yılın ardından bir iyileşme olmadığına tepki göstererek bozuk olan yola tabut taşıyarak tepki gösterdi. Emekli İmam Zeki Fidan’ın kıldığı cenaze namazında saf tutan mahalle cemaati ise tabutun içerisine “Ünye Belediye Başkanlığı” yazarak tepki gösterdi.

“Yol Yoksa Cenazesi Vardır Dedik”

Yol sorununun yıllardır devam ettiğine dikkat çekmek için cenaze namazı kılarak tepkilerini oluşturduklarını söyleyen Erenyurt Mahalle sakinlerinden Emekli İmam Zeki Fidan,” Bizim yollarımız çok bozuk. Bize 1981 yılında elektrik gelmiş, elektrikten sonra bizim oraya devlet tarafından hiçbir yatırım yapılmamış. Elektrik tellerimiz çok aşağılarda ve dallara da değiyor. Yollarımız bozuk ve suyumuz yok. Zaten vatandaşlarımız kendi çabalarıyla su getiriyor. Yazın neredeyse suyumuz hiç yok. Neredeyse komşularımızla kavga edecek pozisyona geliyoruz. Bizim yollarımıza bir santim bile beton yapılmamış. Ben Ünye Belediye başkanımızın yanına geldim ve arz ettim. Daha sonra Ordu Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Müdürü Abdülkadir Hatipoğlu’na söyledik yollarla ilgili sıkıntılarımız var diye. Oda olmadı muhtarımıza söyledik. Orası zaten daha önce beldeydi. 32 çalışanı ve belediye başkanı ve 8 muhtarı vardı. Şimdi bunu tek bir muhtara teslim ettiler. Muhtarda bu durumun altından kalkamıyor. Ve bizim tarafımızdan muhtara oy verilmediğinden dolayı bizim tarafa da yatırım yapılmıyor. Belediyeye gittiğimizde muhtarınızla beraber gelin diyorlar. Muhtara sorduğumuzda belediyeye dilekçe verin diyorlar. İkisi arasında kalmışız ve hiçbir yatırım yapılmıyor. Bende diyorum ki bundan sonra seçim olduğu zaman muhtardan oy istersiniz, vatandaştan değil. Vatandaşla ilgilenmezseniz bizde vatandaş olarak böyle bir sıkıntı içerisine düşersek sizin arkanızdan asla yürümeyiz. Ve buna dayanaraktan belediye başkanıyla şahsen görüştük ve arkadaşlarla beraber gittik. O zaman dedik ki belediye bize hiçbir yatırım yapmıyor ve bizlerde beraber bu cenaze namazını kılalım dedik” dedi.

“Tabutun İçinde Ünye Belediye Başkanlığı” Yazıyordu

Kılınan gıyabi cenaze namazında kullanılan tabutun içinde “Ünye Belediye Başkanlığı” yazdıklarını söyleyen Zeki Fidan,” Tabutun içinde esasında biz “Ünye Belediye Başkanlığı” diye yazmıştık. Bunu göstermedik. Kalabalık bir şekilde cenaze namazını vatandaşlarla beraber kılalım dedik. Kendi mahallemizde yollardan araba geçmiyor. Yine kendi evlerimize ulaşamıyoruz. Yollarımız çamur. Mesela 90 yaşında benim annem var. Köyde kaldığımda annem hastalanmış olsa ambulansın çıkması mümkün değil” diye konuştu.

“Seçim Zamanı Vekillerin Gıyabi Cenaze Namazını Kılarız”

Seçim zamanına kadar yollarının yapılmaması durumunda Ordu Milletvekillerinin gıyabi cenaze namazı ve tabutlarını gömeceklerini söyleyen Zeki Fidan,” Yapılan bu protestoyla tabutu oraya gömmedik ama bir daha eğer bizim bu yollarımız yapılmaz ise seçim zamanı yaklaştıkları zaman bu belediye başkanları ve milletvekilleri oy istediklerinde oraya misali olarak kendi tabutlarını gömeceğiz. Sayın Cumhurbaşkanımız bu gibi durumlardan belki haberi olmuyor. Yerel yönetimler baktığımız zaman eski Sovyet döneminde Moskova’da havalimanına inen bir uçak Kızıl meydana gidene kadar her şey güllük gülistanlıktır. Gelen insanlar bakıyor ki komünistler ne güzel yaşıyor zannediyorlar. Ama arka sokaklara gidildiğinde müthiş bir sıkıntı var. İnsanlar oralarda gezemiyor bile. Fakirlik, yoksulluk üst safhada. Ülkemizde de Ünye’mize Cumhurbaşkanımız geldiği zaman sadece saygı görüyor. Her tarafa boyanmış ve güzel. Ama Ünye’mizin arka sokakları ve mahallelerini kimse bilmiyor. Esas bizim sıkıntımız arka mahallelerdir” şeklinde konuştu.