“ İstifa Edene Kadar Bize Mobbing Uygulandı”

Reklam
Reklamı Gizle

 

Belediyedeki Olayın İddiasındaki O Kadın Konuştu: “Tüm Bunlar Biz İstifa Etmedik Diye Oldu”
Ordu’nun Gürgentepe Belediye Başkanı Yaşar Şahin’in, makam odasında iki bayanla yaşadığı diyalogun görüntülerinin kamuoyuna düşmesi sonrası ilk kez A52 televizyonuna konuşan Gürgentepe Belediye Başkanı Yaşar Şahin’in ardından iddianın odaklarında olan ve belediye odasından kovulduğunu söyleyen Sevim Karaca ilk kez A52 TV’ye konuşarak Genel Yayın Yönetmeni Yunus Zor’a o gün odada yaşanılanları anlattı.

Bundan yaklaşık 2 sene öncesine ait olduğu iddia edilen görüntülerde, Gürgentepe Belediye Başkanı Yaşar Şahin, sendikadan istifa etmelerini istediği iki bayanla makam odasında konuşmaya başladı. Yaşanılan konuşmalarda gergin anların olduğu bazı anlarda Başkan Yaşar Şahin, iki bayanın sendikadan istifa etmesini istedi. Aradan geçen zaman sonrası iki kadınla makam odasında tartışmaya başlayan Yaşar Şahin’in görüntüleri kamuoyuna bomba gibi düşmesi sonrası belediye odasından kovulan bayanlardan Sevim Karaca ise Yaşar Şahin’e yapılan komplonun asılsız olduğunu söyledi.

“Tüm Bunlar Biz İstifa Etmedik Diye Oldu”

Başkan Yaşar Şahin’le makam odasında olanları anlatan ve istifa edilmedikleri için bu olayların yaşandığını söyleyen Sevim Karaca,” O olaydan bir ay önce sendika başkanı zaten başlamıştı. O sabah biz işe gitmedik ve personel toplantısı oldu. Muhasebeden bize mesaj atıldı. Bizde direk toplantıya geldik. Başkan personel toplantısında hepimize şöyle dedi. Sendika zaten istifa edenler var, etmeyenlerin ismini istemişti. Önüne listeyi aldı. Ve istifa etmeyenleri tek tek öne çağırdı. Herkes orada istifa etmedim ve edeceğim gibi cevaplar verdi. Bende sonunda bana cevap verdi. Bana sen istifa etmedin mi diye sorduğunda bende istifa etmeyeceğimi söyledim. Bana o zaman çık git odadan dedi. Bende tamam çıkarım dedim ve beni personellerin gözü önünde odadan kovdu. O gün tekrardan muhasebe aradı beni. Ben toplantı bitmeden kovulduğum için toplantı üçten sonra bitmiş. Toplantı bitmeden muhasebe aradı. Beni başkanın çağırdığını söylediler. Yanındaki bayanla seni çağırıyor dediler. Listede istifa etmeyenlerden ikimiz kalmıştık. Çünkü diğerleri hep istifa etti. Biz sadece ikimiz kaldık” dedi.

“Ben O Görüntülerle Komplo Yapsam Bir Buçuk Sene Önce Yapardım”

Kamuoyuna yansıyan görüntülerde komplo yapılmış gibi gösterdiği iddiasını kesinlikle kabul etmediğini söyleyen Sevim Karaca,”O görüntülerde komplo yapılmış gibi gösterdiği iddiasını kesinlikle kabul etmiyorum. Sonra içeri çağırdı bizi. Orada çıkan görüntü belediyenin kendi görüntüsü. Kameranın kendi görüntüsü. Bundan önce başkan bize çok defa sendikadan istifa etmemiz için baskı uyguladı. O görüntünün öncesindeki sabah biz kovulduğumuzda zaten görüntü çıktı ortaya. Zaten o görüntüyü ben yayınlasaydım bir buçuk sene önce yapardım. Ama bu olay onun söylediği gibi değil” diye konuştu.

“Bu Orada Yaşanılanların Aslında Sadece Görünen Yüzü”

Yaşanılan bu olayların sadece belediyede görünen bir yüz olduğunu ve aslında dağın görünmeyen yüzü diyerek olayların farklı boyutlarda olduğunu iddia eden Karaca,”Belediyenin başkasının odasının kamerasının ses kaydı yaptığını biliyorum. Sadece başkanın odasında bulunan kamera ses kayıtları yapıyor. Biz bunları da mahkemeye verdik. O dönemde kameralarla kim ilgileniyorsa bu kayıtlar onlardan alındı. Ses kaydı benim telefonumda var. Ama ben hiçbir yerde kullanmadım. Ondan önce tehdit ve hakaretler var. Ama bize bile sen yalan konuşuyorsun dediler. Ama başkanımız bana hakaret etti dedim. Bu dağın aslında görünen yüzü” şeklinde konuştu.

“Biz İstifa Etmediğimiz Sürece Bize Mobbing Uygulandı”

Yaşanılan görüntülerin olayların en hafif olduğunu söyleyen Karaca,” O görüntülerde o gün istifa ettik. Ardından temizlik işçisiydik. Sonra görevden attılar bizi. Zaten on kişi işten çıkarıldığımızda yerimize on kişi aldılar. Önceki şu an Allah’la baş başa olduğumuz zamanda söyledi. On tane işçi çıkarıp on tane işçi alacağım dedi. En azından bizde geriye dönük haklarımızı alalım dedi. Bizde istifa etmediğimiz sürece bize mobbing uygulandı. Hem de çok fazla baskı yapıldı. O gördüğünüz görüntü yaşanılan olayın en hafifi olandır. Benim telefonumda bu olayın ses kaydı var zaten. Ama bu görüntü belediyenin kendi kamerasından alındı. Bizi iki kez çağırdılar. İstifa etmemiz için. Kim doğru söylüyor ortaya çıksın” ifadelerini kullandı.

“İşe İade Edilme Mahkemesini Kazandık”

Tazminatsız işten atıldığını iddia eden ve işe iade için açılan mahkemeyi kazandıklarını söyleyen Sevim Karaca,” Bu olaydan sonra ben istifa etmedim. Tazminatsız işten atıldım ben. Canım öyle istediği için bize diyerek bizi başkan isten attı. Ve canım öyle istedi dedi. Bize gerekçi olarak önce muhasebeciye gönderdi. Ve elimizde kâğıtla mahkeme açmak için. Zaten mahkeme sonuçlandı. Ve biz kazandık. Bu görüntülerin sayesinde biz mahkemeyi kazandık. Mahkeme bizi işe geri iade etmek için kararı verdi. Ve biz mahkemeyi kazandık. Ama mahkeme kararı olmasına rağmen bize hala belediyede işe başlayamadık. Bizi işten çıkarmasın diye biz başkanın gözünün içine bakıyorduk. Aman başkanımız bize laf söylemesin diye gözünün bebeğinin içine bakıyorduk. Ben gariban işçiyim neyine kumpas kurayım başkanın. Ben inanmasam başkana seçer oturtur muyuz? Zaten tüm çalışanlara baskı uyguladı başkan. Başkanın akrabaları haricinde kimseden tepki almadım. Kimsede arayıp tepki göstermedi. Benim telefonumda zaten ses kaydı olayı var. Belediyenin odasını herkes incelesin. Belediyenin odasında o kamera var. Herkes biliyor zaten” diyerek sözlerini tamamladı.