”BİR ARAYA GELEREK SORUNLARI ÇÖZEMİYORUZ”

Reklam
Reklamı Gizle

Ünye Turizm İşletmecileri Derneği Başkanı Adnan Sobi, yaklaşan turizm sezonu ile ilgili A52TV’ye özel açıklamalarda bulunurken, Ünye için neden kurultay çağrısında bulunduğunu belirtti.

Başkan Sobi, öncelikli olarak kavgaların Ünye’nin önünü kestiğini ifade ederek, gelinen son süreçte Ünye Kurultayının yapılmasının elzem olduğunu söyledi.

Ünye Turizm İşletmecileri Derneği Başkanı Adnan Sobi konuşmasına şöyle devam etti.

PANDEMİDE TURİZM SEKTÖRÜ İHMAL EDİLDİ

 ”Turizm sezonu yaklaşıyor ama maalesef Pandemi den kaynaklı bir krizde artarak devam ediyor. Bu anlamda beklentimiz büyük dün hatta gezileri yaptım doluluk oranlarımız çok düşük maalesef ancak otellerimizin günlüğünü kurtarabiliyor. Tabi bu sektör bu pandemi sürecinde en büyük tahribatı gören sektör turizm sektörü.

 Bu anlamda bizde yönetenlerin idare edenlerin ve yöneticilerimizinde bize karşı hassasiyetlerinin artmasını da bekliyoruz. Aynı zamanda buradan küçük bir serzenişte de bulunayım. Pandemi sürecinde bütün siyasi partiler ve bütün yöneticiler her sektörü gezdiler maalesef bir turizm sektörünü gezmediler. Bizim gibi sivil toplum kuruluşlarıyla istişare etmediler bunu da buradan belirtmek istiyorum.

  ”OLASI BİR KURULTAY ÜNYE YE ÇOK ŞEY KAZANDIRIR

  Ünye’mizin en büyük temel sorunlarını zaten çözecek çözmeye adım atacak en önemli harekette bu zaten. Geçmiş dönemlerde yapıldı ama yakın dönemde yapılmadı ve uzun zamandır yapılmıyor.

Özellikle pandeminin getirdiği ve son zamanlarda siyasi çalkantıların ,kişisel kaygılar ve kavgaların kurbanı olmaya başladı Ünye’miz. Ama ben bundan önce şunun tanımını yapmak istiyorum kurultay nedir, amacı nedir bunu çok iyi idrak etmemiz gerekiyor.

KURULTAYIN YERİ TARİHİMİZDE ÖNEMLİDİR

   Kurultay bizim Türk geleneğimizde var.Türk milletinin geçmişten bugüne binlerce yıllık tarihi geleneğinde yönetim geleneğinde, devlet yönetimi geleneğinde küçük guruplar halindeki yönetimi geleneğinde üst aklın yani devleti yönetenlerin, şehri yönetenlerin, mahalleyi yönetenlerin birlikte hareket etme kararı alır. İstemese de gerekçesini söyler, isterse de gerekçesini söyler.

”BİR ARAYA GELEREK SORUNLARI ÇÖZEMİYORUZ”

 Şimdi baktığımızda Ünye’mizle ilgili yıllara dair kronikleşmiş sorunlarımız var . Bu sorunlarla ilgili en ufak bir adımda atılsa bakıyorsunuz her kafadan bir ses çıkıyor. Ve sorunlar çözülemiyor. Bakıyorsunuz hep kopuk bir siyasi ve idari yönetim var.

Bunların hepsinin ortasında çözüm odaklı hiçbir hareket yok birliktelik yok.

”KAVGALARA DUR DEMEK GEREK”

Bu kurultayın amacı zaten bu siyasi anlamda, kişisel anlamda, yönetimsel anlamda bir araya gelmektir. Ünye’nin seçilmiş bir yönetimi var ben burada Ünye belediyemizin yalnız bırakıldığını düşünüyorum. Neden çünkü seçimle gelen bir yönetimimiz var. Bizde hem dernek olarak hem şahsım olarak Ünye’mizi temsil ettiği ve yönettiği için Ünye belediyemizi sonuna kadar destekliyoruz. Ama diğer taraftan baktığınızda Ünye belediyemizi bizim desteklediğimiz kadar kendi siyasi partisi içindeki kavga geri çekiyor.

”HEP BİRLİKTE OTURAMIYORUZ”

  Orduda güçlü bir ekibimiz var. Adeta Ünye’ye hizmet gelmemesi için , gelirse de Ünye belediyesi yapıyor algısını ortadan kaldırmak için geri çekmeye çalışıyor. Diğer taraftan Ankara’daki güçlerimiz var.

Hep beraber bir masaya oturamıyoruz işte buradaki öncelikli amacımız bu kronikleşmiş sorunların çözülmesi. Mesela organize sanayi gibi yıllara dair bir hayalimiz var. Son zamanlarda çok güzel bir birliktelikle ki ben burada muhalefet partilerinin bir araya getirilmemesinin aynı fotoğrafın içine koyulmamasında yadırgadığımı belirtmek istiyorum.

”KURULTAY DÖNÜŞLERİ OLUMLU OLDU”

Bu şehir muhalefetiyle, iktidarıyla, kaymakamıyla, belediyesiyle ,sivil toplumuyla bütün bir şehir, işte bu bütünlüğü bir araya getirmedik. Bakıyorsunuz son zamanlarda organize sanayiyle ilgili kirli bilgiler çıkmaya başlıyor. Diğer taraftan Büyükşehir belediyesi bölgesel bir hamle yaparak limanla ilgili çok büyük bir yatırım hamlesine giriyor. Bir bakıyorsunuz bu sorun TBMM uzayacak kadar kirlilik arz etmeye başlıyor. Tüm bu benzeri sorunlar kentimizin gelecek vizyonunu belirlememizde bize engel teşkil etmeye başlıyor. Ben kongreyle ilgili kurultayla ilgili beklentimi sosyal medya üzerinden paylaştığımda çok güzel geri dönüşler aldım.

   Son söz olarak şunu belirtmek istiyorum. Hiç kimsenin altında değildir Ünye, hiç kimse kendisi Ünye’den üstün değildir. Geçmişimize baktığımızda çok büyük bir insanlar yetiştirdik ama şu an sadece isimlerini anıyoruz hizmetlerini anıyoruz iyilikleri varsa da dualarla anıyoruz”dedi.