Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

BELEDİYE BÜTÇESİNİ AÇIKLADI

BELEDİYE BÜTÇESİNİ AÇIKLADI
20 Ekim 2020 - 17:02

Ünye Belediye meclisi, 2021 yılı bütçesini görüşmek bugün olağanüstü toplandı.

Ekim ayı olağanüstü meclis toplantısında, 2021 yılının tahmini bütçesi 116 milyon lira olarak kabul edildi.

Ünye Belediyesi Ekim Ayı Olağanüstü Meclis Toplantısı Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı başkanlığında gerçekleştirildi. Ordu Üniversitesi Rektörlüğü’ndeki toplantısı nedeniyle programdan erken ayrılan Başkan Tavlı’nın yerine başkanvekilliğini Ünye Belediye Başkan Yardımcısı Orhan Gürel yaptı.

Meclis toplantısında belediyenin 2021 yılı bütçesi görüşülerek gider bütçesi116 milyon lira, gelir bütçesi ise 106 milyon 500 bin lira olarak karara bağandı.

Toplantıda Mali Hizmetler Müdürü İsmail Çınkıl 2021 yılı tahmini bütçe hakkında sunum yaptı. Yapılan sunumda 2021 yılı için personel giderlerinden, mal ve hizmet alım giderlerine kadar 9 kalemde toplam 116 Milyon TL tahmini gider planladıklarını açıkladı. Müdür Çınkıl bu giderlere karşı ise Ünye Belediyesi’nin 2021 yılı gelirinin ise 6 kalemde toplam 106 Milyon 500 Bin TL olarak tahmin edildiğini açıkladı.

Toplantıda konuşan Ünye Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı; “Altyapı ve üstyapı çalışmalarımızda, bulunduğumuz yerden faha iyi yerlere gitmeyi hedefliyoruz. Aynı zamanda kültürel çalışmalarda, eğitim faaliyetlerinde, dezavantajlı olan guruplara desteklerimizden, sportif çalışmalara kadar 2021 yılı ile ilgili bir sürü hedeflerimiz oldu. İnşallah 2021 yılında hedeflerimizin de üzerinde çalışmalar ve faaliyetler yürütürüz. Gelirlerimize baktığımızda yaptığımız işlerin bu gelirlerle ciddi manada ilerlediğimizi ve bu gayreti de başarı ile noktaladığımız görülüyor. Bu pandemi sürecinin en mağduru belediyeler diyebiliriz. Belediyede kira gelirlerinin bire kısmı ertelendi, bir kısmı hiç alınmaması Ünye Belediye meclisi kararı ile gerçekleşti. Bunlarda belediyemizin gelirlerini eksi yönde etkiledi. 2021 yılında bütçe gelirleri 106 milyon 500 bin lira olarak ön gördük. Bu kadar toplayabiliriz diye düşündük. Ama bütçeler bütçe kanununa göre eşit olmak zorunda. Gider 116 milyon gelir 106 milyon olunca bunun arasında ki farkı da iç borçlanma ile yapmayı bütçe kararnamesinin ekine ekledik.” dedi.

İYİ Partili Çıraklı SSK Borçlarını Sordu!

Bütçe görüşmelerinde daha önce yapılandırılan SSK borçları ile ilgili son durumu soran İYİ Parti Ünye Belediye Meclis Üyesi Murat Çıraklı, “2014 yılında yaklaşık 20 Milyonluk SGK borcumuz vardı. Bu bütçede SGK ile ilgili bir kalem gözükmüyor. Yalnız 2 Milyon 700 Bin TL SGK Gideri gözüküyor. Ama geçmişe yönelik borç olduğunu biliyoruz” dedi.

Çıraklı’ya cevap veren Ünye Belediye Meclisi Başkan Vekili Orhan Gürel, “tahmini bütçede yer alan rakam sadece 2021 yılının SGK gideridir. SGK borçları ile ilgili geçmiş dönemde yapılandırma yapılmıştı. O yapılandırma taksitleri ödeniyor. TBMM’de yeni bir yapılandırma gündemde. Biz de bu konuyu takip ediyoruz” diye konuştu.

Ateş, “Yazılı Rapor Neden Basılmadı”

Saadet Partisi Ünye Belediye Meclis Üyesi Av. Kerim Ateş ise söz alarak “Geçen yıl da aynı durumla karşılaştık. 2021 yılı tahmini bütçesine ilişkin rapor bastırılıp Meclis Üyelerine neden sunulmuyor? Bunda kötü niyet aramayacağım ama neden birer suret hazırlatılıp bize verilmedi? Dedi.

Şahin “30 Milyon TL Borç Ödedik!”

Ünye Belediye Meclis Toplantısında konuşan Ünye Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Şahin 2019 seçimlerinden bu yana Ünye Belediyesi olarak 30 Milyon TL borç ödediklerini açıkladı. Başkan Yardımcısı Şahin, “2019 yılı Mart ayında yapılan seçimlerin ardından yaklaşık 3 ay önce bir araştırma yaptık ve görevde bulunduğumuz 15 aylık sürede 30 Milyon TL borç ödemişiz. Bunu da 1 kuruş kredi kullanmadan gerçekleştirdik. Geçen yılki faiz giderlerinde ise borçlarımızı yeniden yapılandırarak yaklaşık 1 Milyon TL’lik kar yaptık” Diye konuştu.

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-