BAŞKAN TOSUN “BU REZALETE ARTIK SON VERSİNLER”

Reklam
Reklamı Gizle

Ünye Çevre ve İnsan Derneği Başkanı İrfan Tosun bisiklet yolu ile ilgili bir açıklama yaparak projenin eksiklerini dile getirdi.

Avrupa projesi olarak Ünye’de yapılan bisiklet yolu ile ilgili tepkiler her geçen gün artarak devam ediyor. Vatandaşların tepkisi üzerine kaldırılacak diye beklenen bisiklet yolu ile ilgili bir açıklamada Ünye Çevre ve İnsan Derneği Başkanı İrfan Tosun’dan geldi.

Başkan Tosun bisiklet yolu ile ilgili eksiklerini A52 TV kameralarına açıkladı.

Başkan Tosun yaptığı açıklama da şu sözleri ifade etti;

“BİSİKLETE KARŞI DEĞİLİZ”

 Burada dünyada eşi benzeri olmayan skandal bir uygulama var. Şu an da siz bile bisiklet yolunda duruyorsunuz. Burası benim geçiş yolum, yayanın geçiş yolu. Dünyada böyle bir sistem yok. Böyle bir uygulama yok. Şimdi geleceksiniz buraya bu alanda insanlar askeri konvoy veya okul sırası gibi sıra halinde mi geçecek? Burayı siz çizdiğinizde ve burası bisiklet yolu hakkı dediğinizde bu insanlar benim hakkım diyecek. Allah geçinden versin burada birine bisiklet çarptığı zaman suç yayanın olacak. Atatürk parkında olan o elektrikli bisikletler kaldırıldı. Fakat sizlere istifram ediyorum dünyada böyle bir örnek var mı? Bakın burası yine geniş az daha ileri gittiğimiz zaman göreceksiniz. Bir kişi değil bir insanın yarısının sığabileceği kadar darlık var. Sayın Hilmi Gülere sormak istiyorum? Ünye’nin temsilcisi olarak Ordu’ya giden Adem Atik’e sormak istiyorum? Allah’ınızı severseniz Ünye’ye karşı kininiz düşmanlığınızın sebebi nedir? Bu Ünye’ye yapılan bir hainliktir. Böyle bir şey olamaz. Bisiklete karşı değiliz.

“SPOR VE GEZİ BİSİKLETLERİNE SAYGI DUYUYORUZ”

Bakın üç tane bisiklet türü vardır. Spor, gezi ve show için olan bisikletler vardır. Spor için ve gezi için yapılan bisiklete saygı duyuyoruz ama maalesef buradaki birçok gencimiz buradaki bisikleti show için kullanıyorlar. Bu insanlarda ciddi derecede risk yaratıyorlar. Onun için diyoruz ki lütfen bu yanlıştan bir an önce dönün. Bu kadar geniş bisiklet yolu yapılıp ta bu kadar dar bir alan insanlara verildiği zaman riskli olabiliyor. İnsanların can güvenliğinde olmuyor. Dünyada başka bir örneği yok. Bu nedir biliyor musunuz? Bakın şurada göstermek istiyorum. Şurası güvenlik şeridi. Dünyadaki sistem şudur. Araçların geçtiği haricinde bu güvenlik şeridinin olduğu yere seri halde seyyar duvarlar konur ve bisikletler araç olduğu için bu alanda seyir halinde olurlar. Dünyada böyle. Bu arkadaşlar herhalde hayatlarında hiç yurtdışına çıkmadılar. Bu insanlar sahili istedikleri şekilde kullanırlar. Allah’ınızı severseniz ya bizim Ünye halkı sahilde gezmeyi çok sever. Soruyorum şimdi size? Ünyede sahilde gezen insanları bu dar alana sokmaya ne Hilmi Güler’in ne Adem Atik’in nede yetkililerin böyle bir hakkı yok. Lütfen Ünye’ye bu kadar düşmanlık yapmayın. Şimdi asıl burası yine geniş bir yol bakın az ileride ne kadar daraldığını birlikte göreceğiz.

“BU REZALETE ARTIK SON VERSİNLER”

Burun ucu camisine kadar geldik. Bisiklet yolu hala devam ediyor. Asıl skandal ve tarihe geçecek rezaletle sizi baş başa bırakacağız. Bakın şimdi bisiklet yanımdan geçti. Ben şu an bisiklet yolundayım neden çünkü yaya yolu kalmadı. Yine bur da iki adımlık yer var. Sayın Hilmi Güler siz Bakanlık yapmış birisiniz siz bunu görmüyor musunuz? Sayın Adem Atik bir gün Ünye’yi gezin ve gelin. Millet sizi oraya bizi temsil etmek için gönderdi. Bunu siz görmüyor musunuz? Bakın yaklaşalım. İkimiz şu anda yan yana yürüyemiyoruz.  Bu bisiklet yoluna girersek bize burada bir bisiklet çarpsa hiçbir sorumlulukları yok. Tam burun ucu caminin önündeyiz. Şimdi yaya geçidi burası. Burasıda bisiklet yolu. Bırakın sizinle geçmemi tek başıma bile geçemiyorum. Bu nasıl bir rezalettir. Bunlar bu projeyi yaparken kime danışmışlar. Laf olsun torba dolsun diye Ünyede bir şey yaptım diye bilmek için mi yapmışlar? laf olsun diye mi? Lütfen bu rezalete bir an önce dur desinler. Bakın mesela buradan Allah geçinden versin şuradan aşağı düşse bisiklet yolundan dolayı durmak zorunda kalsa bu insanların burada şu mesafeden dolayı. Buranın altı uçurum. Şimdi buradan bisiklet geçiyor. Ben şimdi mecbur hakkım olmadı için buradan yürümek zorundayım yaya olarak. Buradan aşağı düşsem kim bunun sorumlusu? Buranın bir çiti var mı? Yok. Güvenliği var mı? Yok. Mesafe ilerledikçe ve yol daha da daralacak.

Elektrik direkleri tamamen yolun ortasında kalıyor. Simetrik olarak hiçbir özelliği yok. diyoruz ya bunu neden yapmışlar anlamış değilim.

 “BU BİR HİZMET DEĞİL REZALETTİR”

Mesela aslında Büyük Şehir ’in o kadar sıkıntılı yaptığı iş var ki. İki gün önce Ünye Belediyesinden biri çöp toplamak için Sayın Tavlı beni Çevre Derneği Başkanı olarak davet etti. Gitmedim neden gitmedim. Saygı duyuyorum Sayın Tavlı ’ya yapmış olduğu hizmetlerden dolayı teşekkür ediyorum ama orda üç tane poşet toplarken Ordu Büyük Şehir Belediyesinin Ünye’ye günde yüz kamyon çöp döktüğünü unutmamak lazım. Bu Ünye’yi resmen çöplük yaptılar. Bir akşam Hilmi Güler den rica ediyorum. Gelsin de orda ki kokuya bir baksın kaç dakika dura biliyor yanın da çok merak ediyorum. Bu yüzden diyoruz ki Ünye sizin babanızın çiftliği değil. Ünye sizin çöplüğünüz değil. Ünye sizin kafanıza göre kullanacağınız alan değil. Ve bakın şu an geçme alanım bir ayak dahi sığamayacak kadar daraldı. Burası bisiklet yolu burası yayanın yolu. Burada bisikletli bir vatandaşa çarpsa hiçbir sorumluluğu yok. Bisiklet bir kere sahil aracı değildir. Bisiklet bir araç olduğu için onun alanı farklıdır. Burada akşamları geldiğim zaman kavgalar çıktığına şahit oldum.  İnsanların başı belaya girmemesi mümkün değildi. Biz yapılacak hizmetlere karşı tavır almak için bu ifadeleri kullanmıyoruz. Burada yapılan bütün hizmetlere saygı duyuyoruz. Bu bir hizmet değil rezalet. Bu nun bu çizgilerin bir an önce iptal edilmesi lazım. Zaten altındaki madde kanserojen bir madde, sağlığımızla alakalı ne olduğunu bilmediğimiz bir madde. Buradan geçen insanlara soralım. Memnun bir kişi çıkmaz. Burası benim kullanım alanım. Burası araçların kullanım alanı. O yüzden hiç kimse benim hakkımı ihlal edemez. Ben ayrıca İnsan Hakları Başkanıyım. Kimse kimsenin hakkını ihlal edemez etmeye hakkı yok. Belediye Başkanıyım diye her şeyi yapmaya hakkım var diye bir şey yok. Biz bunu zaten idari mahkemeye davasını açıyoruz. Yürütmeyi durdurmayla alakalı davamızı açacağız. Bu millet bunlara zaten sandıkta bunun hesabını verecekler. dedi.