BAŞKAN SARIKAHRAMAN ”FINDIK İÇİN TEHLİKE GEÇMEDİ”

Reklam
Reklamı Gizle

Geçtiğimiz günlerde belirli ilçelerde yaşanan don olayından sonra, fındığın son durumu merak edilen konulardandı.

Ünye Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkahraman gazetemize özel yaptığı açıklamada, bu sezonun güzel geçeceğini ama fındık için tehlikenin devam ettiğini belirtti.  

Ünye Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkahraman gazetemize özel yaptığı açıklamada şunları ifade etti;

“Don tehlikesi geçti gibi gözüküyor ama ne zaman ne olacağını bilmediğimiz bir iklim şartları yaşıyoruz. Don tehlikesi geçse bile dolu tehlikesi geçmiyor. İnşallah bir sıkıntı olmaz diyoruz. Rekolte tahmini söyleme gibi bir yetkimiz yok. Özellikle Şubat ve mart ayında yaşadığımız donun ve peşinden yağan dolunun fındık için eksi açısından etkisi olacaktır. Bugün rekolte şu olacaktır demek doğru değil. Fındık şu anda doğum aşamasında çok da güzel doğum oluyor. Ben iyi bir sezon olacağını tahmin ediyorum. Önümüzdeki günlerde rekolte tahmin ekibi oluşacak. Muhtemelen haziran ayı içerisinde olur. İl ve ilçe müdürlüklerinden, Ziraat odalarından, borsa ve Ticaret odalarından bütün her kurumdan TMO da olmak üzere oluşturulan ekip ile birlikte Rekolte tahmini çıkar.

Gübreleme sezonundayız. Çiftçilerimiz gübrede eksiklik yapmıyor. Bizim en önemli olan sorunumuz, küf ve küllenme sorunumuzdur. Çiftçilerimiz bununla mücadele etmelidir. Biz de daha etkili doğaya ve çevreye zarar vermeyen ilaçla küpe ne gibi önlem alabiliriz diye düşündük. Önümüzdeki günlerde yeni bir ilaç getireceğiz. Çiftçilerimiz küllenme ve yeşil kokarca ile mücadele edebilir. Mutlaka yaprak gübresi kullanmalılardır. Çiftçimiz Toprak tahlili yaptırdıysa ona göre hareket etmelidir. Önümüzdeki günlerde dip sürgünü alınacak. Hasat zamanına kadar dip temizlik tırpan gibi süreçler olacak.” Dedi.