BAŞKAN KUMAŞ EVLENECEKLERE TAVSİYEDE BULUNDU

Reklam
Reklamı Gizle

Ünye Kuyumcular Derneği Başkanı Nuri Kumaş normalleşme sürecindeki altın ve döviz piyasalarını değerlendirdi.

A52 TV mikrofonlarına konuşan Ünye Kuyumcular Derneği Başkanı Nuri Kumaş düğün sezonun açılması ile birlikte sektörün canlandığını ve piyasaların hareketlendiğini belirtti.

Ünye Kuyumcular Derneği Başkanı Nuri Kumaş gazetemize özel yaptığı açıklamada şu sözleri ifade etti;

“Bu hafta dolar yükselişle başladı. 8700 ve 8800 bandında gelip gidiyor. Bu hafta Euro da hafif bir yükselişte, 10 bin 310 ve 14 bin bandında işlem görüyor. Altını sorarsınız o da külçe bazında 500 ve 505 bandında devam ediyor. Bilezik fiyatımız da 465 ve 475 arasındadır. Kullanılmış altınları da geri 450 ve 455 fiyatında alıyoruz. Çeyreğin fiyatı 800 ve 830 bandında ilerliyor. Haftaya güzel ve yatay bir geçişle başladık. Son 3 haftada altında hafif bir düşüş oldu. Ons bazında düşüş oldu. Aslında baktığımızda dolarda yükseliş oldu ama altın ons bazında düştü. Tamda düğün zamanında bu fiyatların çok çok yükselmemesinden özellikle Haziran, Temmuz ve Ağustos düğün mevsiminde ki sıkışan düğün mevsiminde aslında arzu etmiyorum. İnsanların alım gücü daha yüksek olmasın istiyoruz. İnsanlarımız rahat rahat meclisini yapsın istiyoruz.

ESKİ GELİNLERDEN ESER YOK

Bizim evleneceklere çok tavsiyemiz var. Bu dönemde çiftlerimizin her ikisini de tebrik ediyorum ama özellikle gelin adaylarımızın çok tebrik ediyorum. Gelinlerimiz çok anlayışlılar. Pandemi ile beraber hem satın alma gücünün düşmesi ile beraber insanlar zor durumda kaldı. Yer geldiğinde gıdadan başka bir şey düşünemez olduk. Her zaman önce sağlık olsun her şeye varız dedik. Ticaret yapılmayınca parada olmayı verdi. Gelinlerimizi gerçekten tebrik ediyorum. Hiçbir şeye itiraz etmiyorlar. Eskiden eser yok şimdi.

VATANDAŞLAR TAKILARIN AĞIRLIĞINA DEĞİL YAKIŞTIĞINA BAKIYOR

Maliyetine bakmaksızın artık Ünye farklı bir takı konumuna geliyor. Takıların ağırlığına değil yakışan neyse ona bakılıyor. Biz de elimizden geleni kuyumcu arkadaşlarımızla beraber kar özverisinde bulunarak onları elimizden gelen fiyatlamayı da yapıyoruz. Ünye başta olmak üzere diğer ilçelerimizde dahil derneğimize bağlı olan Çaybaşı, İlküvez kasabalarında da gibi olumsuz bir hava yok. Herkes gayet memnun. Açık konuşmak gerekirse eski görüntüler yok. Eskiden bir düğün ve merasimi alışverişi yaparken 7 veya 15’lik kalabalık oluşuyordu. Şimdi ise Kuyumcularda bu kalabalık fazla oluşmuyor. Çünkü çiftlerimiz ya daha önceden evlenmiş oluyor ve 3-5 kişiyle bu işi kapatmış oluyor. Ancak diğer sektörlerde o kalabalık nasıl oluyor anlamış değilim. Zaten çiftlerimize kararı bırakmamız lazım.”