Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

BAŞKAN GÜLER: “GAZİLERİMİZ, VATANSEVERLİĞİN VE KAHRAMANLIĞIN YAŞAYAN BİRER SEMBOLÜDÜR”

BAŞKAN GÜLER: “GAZİLERİMİZ, VATANSEVERLİĞİN VE KAHRAMANLIĞIN YAŞAYAN BİRER SEMBOLÜDÜR”
18 Eylül 2021 - 16:34

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, 19 Eylül Gaziler Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

Mesajında Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Ordu ilini ziyaretine de vurgu yapan Başkan Güler, “Canları pahasına cepheden cepheye koşarak bu uğurda şehit olmayı göze alan gazilerimiz, vatanseverliğin ve kahramanlığın yaşayan birer sembolü olmuştur” dedi.

Başkan Güler mesajında şu ifadelere yer verdi:

Tarih boyunca hür ve bağımsız yaşamış Türk milleti işgal ve esarete alışık olmayan asil ve büyük bir millettir. Bu nedenle tarihinde bu uğurda çok savaş yapmış birçok insanını şehit ve gazi vermiştir. Bu savaşlardan biri olan Sakarya Meydan Muharebesi’nde de Türk milleti azim ve kararlılıkla büyük bir kahramanlık öyküsü yazmıştır. Sakarya Meydan Muharebesi’nin kazanılmasının ardından, Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk’e 19 Eylül 1921 günü mareşallik rütbesi ve gazilik unvanı verilmiştir. Bu olay ile birlikte 19 Eylül gaziler günü olarak ilan edilmiştir.

Türk milletinin şanlı geçmişinde binlerce şehidi ve gazisi vardır. Her biri vatanı için bedenini siper etmiş, şehit olmuş, yaralanmış ama davasından ödün vermemiştir. Canları pahasına cepheden cepheye koşarak bu uğurda şehit olmayı göze alan gazilerimiz, vatanseverliğin ve kahramanlığın yaşayan birer sembolü olmuştur.

Vatanı, milleti, bayrağı ve tüm kutsal değerleri için şehitlik ve gazilik onuruna kavuşmayı mukaddes bir değer olarak gören şehitlerimiz ile gazilerimiz ve onların bizlere emaneti olan ailelerine devletimizin ve milletimizin gönül kapıları her zaman sonuna kadar açık olacaktır.

Aynı zamanda 19 Eylül gününün bizler için ayrı bir önemi daha vardır. Bu anlamlı ve özel günde Gazi Mustafa Kemal Atatürk Ordu ilimizi ziyaret etmiştir. Bundan tam 97 yıl önce Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ziyareti şehrimize onur vermiştir.

Bu duygu ve düşüncelerle, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere tüm aziz şehitlerimizi ve ebediyete intikal eden gazilerimizi rahmetle, hayatta olan gazilerimizi minnet ve şükranla anıyor, “19 Gaziler Günü”nü en içten dileklerimle kutluyorum.

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-