BAŞKAN GÜDEK ”ESNAFLAR İÇİN TALEPLERİMİZ VAR”

Reklam
Reklamı Gizle

A52 TV ekranlarında her sabah saat 10:00’da yayınlan İlknur ile Çay Saati programına bugün Ünye Gıda Maddeleri Satıcıları Esnaf Odası Başkanı Harun Güdek konuk oldu.

Telefon ile canlı yayına bağlanan Ünye Gıda Maddeleri Satıcıları Esnaf Odası Başkanı Harun Güdek ekonomik torba paketi ve iş yerlerinin ramazanda çalışma saatleri hakkında bilgiler verdi.

Başkan Harun Güdek;

“RAMAZANDA İŞ YERLERİNDE ÇALIŞMA SAATLERİ DEĞİŞTİ

 En son tedbirleri kısaca özetlemeye çalışayım. Cumhurbaşkanlığı kabinesinin 12.04.2021 tarihinde kısmi kapanma tedbirleri başlığı altında alınan kararlara göre 14 Nisan 2021 Çarşamba günü saat 19:00 dan itibaren ülke genelini kapsayacak şekilde iki haftalık biliyorsunuz kapanmaya yönelik tedbirler alınmıştır. Buna göre hafta içi tedbirde aksam 19:00 dan itibaren, sabah 05:00 e kadar. Cumartesi Pazar günlerinin de tamamını kapsayacak şekilde cumartesi sabah 05:00 e kadar kapsayacaktır. Tam sokağa çakma kısıtlamasının olduğu cumartesi pazar günleri bu uygulama ile devam edecek market, manav, bakkal, kasaplar ve kuruyemişçiler sabah 10:00 ile akşam 17:00 arası faaliyetlerini gösterebilecekler. Bu alışverişler en yakın belirtilen iş yerinden araç kullanılmadan yapılacak.

  Kısıtlamanın olduğu cumartesi pazar günleri ekmek üretiminin yapıldığı fırın veya unlu mamul ruhsatlı iş yerleri açık olacak bu uygulama kısmi kısıtlamanın evvelden olan uygulamanın aynısı fırınlarla alakalı buralardan da araç kullanmadan yürüme mesafesi olan iş yerlerinden alışveriş yapabileceklerdir vatandaşlarımız.

  Bir diğer husus ramazan ayı süresince iftar saati ve hemen öncesinde oluşabilecek pide kuyrukları ve yoğunluğun oluşturacağı riskin önlenmesi amacıyla fırınlarda ki özel sipariş üretimi de dahil pide ve ekmek üretimi iftardan 1 saat önce sonlandırılacak ve iftar saatine kadar sadece fırınlarımız satış yapabilecektir. Bu fırınlarımız iftardan sonrada fırınlarında üretim satış ve diğer hazırlık işlemlerine devam edebileceklerdir. Fırın ve unlu mamul ruhsatlı iş yerlerine ait ekmek dağıtım araçlarıyla sadece market ve bakkallara ekmek servisi yapılabilecek ekmek dağıtım araçlarıyla sokak aralarında kesinlikle yapılamayacaktır.

  Sokağa çıkma kısıtlamasında sürelere uymak için tüm işyerlerinin bakın buna özellikle dikkat edelim daha evvel saat 10:00du tüm iş yerlerimizin çalışma saatleri hafta içi günlerde 07:00 ile akşam 18:00 saatleri arasında belirlenmiştir. Bunun yanında 4 il 16 Mayıs 2021 Pazar günü saat 24:00 a kadar yeme içme yerleri bunlar nereler restoran lokanta kafeterya pastane tatlıcı gibi yerler iç ve dış alanlarından masalarında müşteri kabul edemeyecektir.

  Bu süreçte bazı iş yerlerimiz kapanma durumunda kaldı, bunlardan birkaçı halı sahalar, yüzme havuzları, spor salonlarımız, güzellik merkezleri bu güzellik merkezleri olayında sadece kuaförlük hizmeti verebilecekler diğer hizmetlerini yapamayacaklar. Hamam saunalar ve lunaparklardır ve kahvehanelerimiz kıraathanelerimiz dernek lokali çay bahçeleri gibi, kafeler kapanmaya gitmiştir.

   ESNAFLAR İÇİN TALEPLER

 Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonumuzun sn. Palandöken başkanımızın esnafın adına hükümetimizden bazı talepleri var daha doğrusu biliyorsunuz sn. Cumhurbaşkanımızdan taleplerimiz var. Sn. Cumhurbaşkanımız esnafımızın yanında olacağını kendisi bizzat belirtmiştir. Bunları da ben kısaca özetliyim salgından etkilenen esnaf kesimin bazı vergilerden muaf tutmak, elektrik, su, doğalgaz giderlerinin geçici olarak ticarethanelerde bu tabi anlattığım maddeler bu gibi giderlerin geçici olarak devlet tarafından finanse edilmesi ki devletimizin buna gücü olduğunu düşünüyorum.

 Ekonomik desteklerin devam etmesi, sigorta bağ kur primlerinin de devlet tarafından karşılanması birde biliyorsunuz biz geçen marttan bu yana aşırı derecede maalesef daha evvelki yıllardan daha fazla olduğu gibi bankalardan kredi taleplerinde bulunmuştuk. Salgının tahmin ediyorum ki görüldüğü üzere zaten istatistiklerde belli ediyor salgının kısa süre içinde bitecek gibi görünmüyor. Esnaf sanatkarın bu bankalardan devlet bankalarından özel banklardan veya esnaf kefaret kredi kooperatiflerden alan alınan borçlarının faizsiz ve süresiz ertelenmesini talep ediyoruz. Sn. palandöken başkanımızdan birde bizim ticari araçlarda akaryakıta indirim istiyoruz. Birde bu yapılandırılması bozulan esnaflarımız var esnaflarımız bir şevkle borçlarını yapılandırdılar. Bir kısım esnaf hale hazırda iş yerlerinin kapalı olması münasebetiyle kiralarını da ödeyemez durumdayken birde bu kredi taksitlerinin yapılandırmanın önlerine gelmesi tabi ki onları bilhassa zor durumda bıraktı.

Bu yapılandırmanın bozulan yapılandırmanın yeni bir yapılandırmadan faydalandırılmasını istiyor sn. palandöken başkanımız en önemlisi de verilen desteklerin salgın sona erene kadar desteklerin sürdürülmesi gibi taleplerimiz var.

 EKONOMİK TORBA PAKET

Tedarik zincirinde yapılan zamların esnaflar bazında değil de bunların temelinde yapılan zamların temelinde neden olduğunun araştırılmasını talep ediyoruz özellikle şimdi diyorlar ki, neden ekmeğe zam geldi, neden yağa zam geldi. Bakkal, manav, kasap sebzeye meyveye neden zam yaptı, bunların hepsinin alınışlarının bir maliyeti var. Biz bunların kaynağından itibaren nerden geldiğinin araştırıp ta bunun esnafa yansıtılmamasını biz istiyoruz.

Şimdi biz biliyorsunuz ki evvelki yıllarda almış olduğumuz 5 lt sıvıyağının tenekesi 25 30 TL civarındaydı şimdi 75 80tl civarında, biz bunun sorumlusunu esnaf olarak görmemiz bil hassa yanlış olur. Nerden kaynaklandığını bulmak lazım, şimdi biz fırıncıya biliyorsunuz en son bir zam yapmıştık fırıncı arkadaşlar kendi aralarında anlaşmışlar bizde istişare ettik devletin diğer kurumlarıyla zam aynı kalmak şartıyla vatandaşımızın alacak olduğu seviyeye getirdik. Elimizden geldiğince Ünyeli vatandaşlarımızın esnaflarımızın yanında olmaya çalışıyoruz.” dedi.