Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

BAŞKAN DARIOĞLU ”DÜNYA EVİNE GİRECEKLERİ UYARDI”

BAŞKAN DARIOĞLU ”DÜNYA EVİNE GİRECEKLERİ UYARDI”
18 Mayıs 2021 - 2:37

GÜVENLİ DÜĞÜN SERTİFİKASı olmayan işletmelerde düğün yapılamayacak diye söze başlayan Düğün Salonu ve Organizasyon Sendikası il Başkanı Mustafa Darıoğlu ,pandemi nedeniyle en çok kendi sektörlerinin zararlar çektiğini belirterek.”Düğünlerde pandemiyle en iyi mücadele yolu GÜVENLİ DÜĞÜN SERTİFİKASı ‘dır. Bizler misafirlerimizi virüsten korumak için adeta seferberlik ilan ettik. Düğün yapacaklar korkmadan ,zor durumda kalmamaları ve güvenli bir ortamda düğün yapmaları için lütfen ruhsat ve GÜVENLİ DÜĞÜN SERTİFİKASına dikkat etsinler.

Aksi takdirde en güzel günleri hayatlarının en kötü gününe dönüşebilir.Bu nedenle sokaktan ve okullardan uzak durun uyarısında bulundu.

Düğün Salonu ve Organizasyon Sendikası il Başkanı Mustafa Darıoğlu açıklamalarına şöyle devam etti.

PANDEMİNİN KORKULU RÜYASI GÜVENLİ DÜĞÜN PROJESİ

”Bizi kararlarla ilgili arayıp teşekkür eden insanlar oldu. Vatandaş diyor ki, komşum sokakta düğün yapıyor. Hastam var , mahallenin ortasında ses bangırbangır .Şikayet ettiğim takdirde bu düğünün dağılacağını biliyorum. Fakat ben bu düğününden şikayetçi oldum ve bir şekilde de düğün sahipleri bunu öğrendi. O insanlar bana yahu komşu , ben kırk yılda bir düğün yaptım neden beni şikayet ediyorsun bak düğünüm yarım kaldı demezler mi? Vatandaşa evet haklısın dedim.

Daha kötüsü kavga bile çıkabilir. Bu baskılar ve korku yüzünden zaten kimse kimseyi şikayet edemiyor. Devlet zaten bu kural kaideleri almış. Ama maalesef iyi niyet kuralları gereği gösterilerek devletin bazı organları bu kurallara şikayetleri olmadıkları takdirde uygulamıyorlar.

Fakat bakıyorsunuz akşam haberlerde düğünde iç içe ,el ele insanlar tutuşuyor. Halaylar yapılıyor hiçbir kontrol dezenfektan vs. alan temizliği hiçbir şey yok.

İki tane çadır branda çekiyor ,istediği gibi hiçbir sağlık şartlarına uymayan koşullarda düğünler yapılıyor .Ve akşama da haberlere işte düğünler yüzünden covit bulaşıyor görüntüleri yayınlanıyor.

Bu gibi etkenlerle devlete baskı uygulayarak devletin de düğünleri yasaklaması gibi kurallar kaideler geliyor. İnsanlar yan yana bir dolmuşta seyahat edebiliyorken ,uçakta uçabiliyorken ve birçok şey yapılabiliyorken neden düğünlerini yapmasınlar.


Bugün düğün sektörü kendi içinde 46 tane ana sektörü barındıran 81 tane de yan sektörü barındıran bir iş koludur. Bugün bizim ana ve yan kollarla beraber 5 milyon den fazla çalışan sayıları olan bir sektörüz.

Bu kadar insan bugün mağdur biz hemen hemen burada 15 aydır düğün yapamıyoruz.
Söze başlayan bir kere düğünlerde ve cenazeler ile başlıyor.

Bizde bu tarz şeyler olduğu için şu anda bununla alakalı olarak “Güvenli Düğün Projemiz” var. Güvenli düğün projemiz bu tarz sıkıntılar olmasın diye var. Bizimle sendikamız olarak ele aldığımız bir projemiz var biz şu anda bu projemizi tüm Türkiye’de 81 il valiliklerine ve Cumhurbaşkanlığına gönderdik, gerekli yazışmalarımızı yaptık ve sonuçlarını bekliyoruz.

GÜVENLİ DÜĞÜN PROJESİ İÇİN ALINAN TEDBİRLER

Güvenliği düğün projesi nedir ?Düğün öncesinde hazırlık aşamalarımız var.

Güvenli düğün projemiz düğün öncesinde biz ilk önce salonumuza gelen çalışanlarımızın öncelikle ateşlerini ölçüyoruz ,HES kodu sorgulamalarını yapıyoruz. Maske kontrollerini dezenfektanlarının sağlıyoruz ve ondan sonra çalışanlarımız içeri alıyoruz.


Salonumuzun gün içerisinde havanın temizlemesi ,masaların dezenfektanlarını ve içerdeki tüm materyallerin dezenfektanla sağlıyoruz .


Umumi yerleri birçok alan dezenfekte ediliyor.

Daha sonra davetliler gelmeye başladığı zaman ilk önce ateşlerini ölçüyoruz. Eğer ateşleri yüksek çıkarsa bize gelen genelge ile beraber ambulansı arıyoruz hastanın direkt hastaneye ulaşmasını sağlıyoruz. Keza aynı şekilde maske kontrolü yapıyoruz . Misafirlerimizi içeri almadan önce dezenfekte ediyoruz. HES kodu uygulamasını sorguluyoruz, eğer kişide farklı bir durum ortaya çıkarsa sağlık birimlerine arayıp bildiriyoruz.
İçerideki sandalyeleri azaltarak kişilerin mesafelerini korumuş oluyoruz. Devletimizin genelgesinde uyarak misafirlerimizin oturma düzenini sağlıyoruz.


Misafirlerimiz içerdeyken klima çalıştırmıyoruz sadece hava filtresi o da mecburen havayı temizlemesi için bulaş olmaması için yaptığımız bir uygulamayı faaliyete geçiriyoruz. Görevli arkadaşlarımız davetlilerin maskeye çıkartabilme ihtimaline karşı kontrolleri yapıyorlar. Maske çıkartan olursa ikaz ediyorlar. Kısacası kurallara uygun bir şekilde düğünler yapıyoruz.Biz bu şartlarda bu kadar şey yaparken ,dediğim gibi güvenli düğün projesi güvenli düğün sertifikası alan işletmelerde düğünlerin yapılabilmesini istiyoruz.

Biz gerçekten mağdur sektörlerden biriyiz kendi yaptığı ile değil başkasının hataların cezasını maalesef biz çekmek zorunda kalıyoruz.


Sektör olarak da bugün baktığınız da okulun bahçesi ,okulun kapalı spor salonu vs. bu gibi yerlerde hiçbir önlem alınmıyor .Buralar zaten kiralanması başlı başına ayrı bir konu ama hiçbir önlem almadan burada insanlara düğünler yapılıyor.

Bugün güvenli turizm projesi ile turizm sektörü açılabiliyorsa güvenli düğün projesi ile de düğün salonlarımız neden açılmasın. Biz zaten düğün projemizi sunduk devlet büyüklerimize de sesleniyoruz”dedi. .

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-