BAŞKAN AKÇA: FINDIK FİYATINI 19 LİRAYA DÜŞÜREBİLİRLER

Reklam
Reklamı Gizle

Tekelci firmanın işbirlikçilerinden 24 liraya fındık aldığını söyleyen Altınordu Ziraat Odası Başkanı Atakan Akça, “TMO 30 Nisan’da çekilirse süre uzatmazsa bir panik havası yaratıp fındığın fiyatını 2-3 lira daha aşağı çekebilirler” dedi.

Altınordu Ziraat Odası Başkanı Atakan Akça, fındıkta ihracatın artmasına rağmen serbest piyasada fiyatın yükselmemesi, hatta düşürülmesinin çok garip olduğunu söyledi. Başkan Akça, TMO’nun piyasadan çekilmesiyle fiyatın daha da aşağıya çekileceğini söyledi.  

Bu sene fındık ticareti ile alakalı mantığın almayacağı çok garip şeyler oldu. Dolar yükseliyor fındık fiyatı düşüyor, dolar düşüyor yine fındık fiyatı düşüyor. alıyoruz haberleri İtalya’da Fındık yok, İspanya’da Fındık yok rekolte düşük. Ama fındığın fiyatının yükselmemesi fındık fiyatının yerinde sayması akıl alacak bir şey değil. Bu ticaretin mantığına da uymuyor.”

Tekelci sermayenin kendi işbirlikçilerinden 24 liraya fındık aldığını söyleyen Başkan Atakan Akça, “Ocak ayında, Şubat ayında, Mart ayında yapılan ihracatlar bakınca bir önceki dönem rekor kırılan dönemi yaklaşırken görüyoruz. Dolayısıyla düşük olsaydı bazı kesimleri çıkıp açıklama yaparlardı, ihracatımızın düştüğüne dair bir panik havası yaratırlardı. O panik havası da yok şu anda. Burada şöyle bir oyun olduğunu görüyorum ben. Tekelci firma işbirlikçilerin den 24 TL’ye fındık aldığını biliyorum. Ama serbest piyasada fındık fiyatını yükseltmiyorlar. Şu anda TMO fiyatını seviyelerinden tutuyorlar biraz düşürdüler ama yine de TMO seviyelerinde tutuyorlar.”

“FİYATI 3 LİRA DÜŞÜRECEKLER”

Fındığın fiyatının 2 ila 3 lira düşüreceklerini söyleyen Akça, “Bana göre TMO 30 Nisan’da çekilirse süre uzatmazsa bir panik havası yaratıp fındığın fiyatını 2-3 lira aşağı çekebilirler bunu net olarak söylemiyorum. 18 günlük yasakta ticaret çok olmayacağı için bayram sonunda böyle bir operasyona girebilirler. Burada iş yine üreticimize düşüyor. Allah razı olsun üreticimizden. Bu zamana kadar çok iyi direndi. 25 liraya satmadım, 22 liraya hiç satmam’ diyor. Bu panik havasına kapılmayacağına düşünüyorum. Ben Fiyatın Mayıs sonu itibariyle yine yükselecektir diye düşünüyorum.”

“OYAK’IN SAGRA’YI ALMASINA SEVİNDİM”

OYAK’ın Sagra’yı satın almasından çok memnun olduğunu söyleyen Başkan Akça, “Ordu’nun köklü Sanayi kuruluşlarından biri olan Sagra’yı Türkiye’nin çok önemli sermayesi olan OYAK satın aldı. Ben bundan sonra Türkiye’de fındık işletmelerinin OYAK tarafından çoğaltılan yağını ve sermaye gücünün itibarıyla da bu Tekelci firmaya takoz olacağını düşünüyorum”