Başkan Akar “Biz Ünye İçin Çalışıyoruz, Hiçbir Partiyle Bağlantımız Yoktur”

Reklam
Reklamı Gizle

Ünye Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İrfan Akar son zamanlarda Türkiye ekonomisindeki ve Ünye’de yaşanan gelişmeleri değerlendirdi. Kur Korumalı Mevduat Hesabı uygulaması, asgari ücretteki yükseliş, yeni yıl ile birlikte gelen zamlar ve bu gelişmelerin esnaf ve sanayicilere etkilerini değerlendiren Ünye Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İrfan Akar, Ünye’nin il olma konusunda yapılan çalışmalar hakkında da önemli bilgiler verdi.
“Esnaf Ve Sanayicilerimizi Fiyatlar Etkiledi”
Esnaf ve sanayicileri yeni gelen zamlar ve asgari ücretinde yükselmesiyle zor günler yaşanabileceğini ifade eden Ünye Ticaret Ve Sanayi Odası Başkanı İrfan Akar,” Kur Korumalı Mevduat Hesabı uygulamasının başlamasının ardından dövizde ciddi bir düşüş yaşandı. Fakat bu düşüş piyasalara yansımadı. Bunun sebebi ise beklentilerin farklı olması, dövizin tekrar hareketlenmesi akabinde asgari ücretin %40’tan fazla yükselmesi ve aybaşında elektrik ve doğalgaza gelen yüklü zamlar yaşanmasının ardından piyasada düşüş beklentisinin gitmiş olması gerekir. Çünkü ciddi bir indirim sağlanmıyor hatta yeni zamlar geldi ve gelmeye devam edecek gibi gözüküyor. Esnafımızı ve sanayicimizi de bu zamlar ve asgari ücretin artışı ciddi şekilde etkiledi. Bu sebeple kimseye bir şey deme hakkımız kalmadı. Şu anda herhangi bir kredi desteğimiz bulunmamaktadır. Son olarak alınan Nefes Kredisinin son taksitleri ödendi veya ödenmek üzeredir. Fakat aldığımız bilgilere göre ikinci veya üçüncü ayda KGF Kredisi ve yatırıma yönelik krediler oluşacağı söyleniyor. Tabi bu konuda da faizler yükseliyor ve bu durumda nasıl kredi kullanılabilir bir muammadır” dedi.
“Organizede İki Firmanın İnşaatı Devam Ediyor”
Organize Sanayi Bölgesinde iki firmanın çalışmalarına devam ettiğine değinen Başkan Akar,” Organize Sanayi bölgesinde iki firmanın inşaatı devam etmektedir. Alt yapı ihalesi yapıldı ancak yüklenici firma projede eksiklik olduğunu iddia ettiğinden dolayı iş durmuş vaziyette ancak bir rapor oluşturuldu ve şu anda bakanlıktadır. Bakanlık raporu inceledikten sonra inşallah ilerleme kat edeceğiz” diye konuştu.
“Biz Ünye İçin Çalışıyoruz, Hiçbir Partiyle Bağlantımız Yoktur”
TÜİK’in açıkladığı verilere dayanarak il olma konusunda çalışmalardan geri dönüş olmayacağını belirten Akar,” TÜİK’in hazırladığı verilere göre il olma vasfı taşıyan 25 ilçe arasında Ünye’nin de olmasının ardından biz sivil toplum kuruluşları başkanları ile bir araya gelerek konu ile ilgili yola çıktık. Bütün STK’larla birlikte imza kampanyası ile başladık ve daha sonra Ünye’deki siyasi partilerle görüştük ve onların düşüncelerini aldık. Bizim derdimiz sadece bir ses olmaktır, kimseyle kavgamız yoktur. Hiçbir partinin değirmenine su taşımak gibi bir derdimiz yoktur. Biz sivil toplum kuruluşları olarak hiçbir partiye has olmadan ilerliyoruz. Sanki iktidar da muhalefet de kızgın görünüyor. Muhalefet iktidara, iktidar da muhalefete çalışıyorlar gibi düşünüyor. Bunların hiçbiri doğru değildir. Biz Ünye ve bölgemiz için çalışıyoruz. Eğer Ünye için böyle bir gündem oluşmuş ise bizim de bunu takip etmemiz boynumuzun borcudur. Konu ile ilgili çalışmalarımıza devam ediyoruz. Muhtarlarımızla, derneklerimizle bir araya geleceğiz. Akkuş’ta, İkizce’de, Çaybaşı’nda toplantılar yapacağız. Ankara, İstanbul, İzmir gibi şehirlerde Ünyeli dernekler ile bir araya geleceğiz. En son da Ankara’daki siyasi büyüklerimizin kapısını çalıp toplumun taleplerini ileteceğiz. Yolumuzdan dönmedik ve kimseye kırgın değiliz. İnşallah 82’de muvaffak oluruz” şeklinde konuştu.